Тема волі і вигнання в віршах М. Ю. Лєрмонтова “Хмари” і “Три пальми”

У віршах М, Ю. Лєрмонтова “Хмари” і “Три пальми” особливо гостро відчувається самітність від володіння волею. А що таке воля? Можливо, ця незгода з тим, що тебе оточує; можливо, холодний і тверезий погляд на суспільство й незгоду жити, як всі, думати, як всі, робити вчинки, як усе. Це воля мислити, воля діяти, воля мріяти й літати. М. Ю. Лєрмонтов порівнює себе із хмарами-мандрівниками, але якщо хмари мчаться над просторами безцільно, куди жене вітер, то поета мчить в вигнання. Поет перераховує причини, які можуть виганяти вільного:

Хто

ж вас жене: чи долі рішення? Чи заздрість таємна? Злість лъ відкрита? Або на вас обтяжує злочин? Або друзів наклеп отрутна?

Але немає відповіді, і поет розуміє, що тільки нудьга й внутрішній холод женуть хмари, а це, по-моєму, не воля, а животіння. Східне сказання “Три пальми” також пронизана волею, тільки три пальми й струмок не оцінили її:

І стали три пальми на бога нарікати: “На те лъ ми народилися, щоб тут в’янути? Без користі в пустелі росли й цвіли ми, Колиханні вихром і спекою палені, Нічий прихильний не радуючи погляд?.. Не прав твій, об небо, святий вирок!”

Мені здається, що М. Ю. Лєрмонтов

хотів тут розкрити почуття забуття, занедбаності й розпачу від незатребуваності. Бог почув обурення оазису, відразу з’явився великий і яскравий караван, гості вгамували спрагу студеною водою зі струмка, відпочили в тіні пальм, а до вечора, коли “сутінок на землю впав, по коріннях пружним сокира застукала, і впали без життя вихованці сторіч!” Насолодившись теплом багаття, ранком караван відправився в шлях.

І слідом сумним на грунті марної виднівся лише попіл сивої й холодний…

…І досівсе дико й порожньо навкруги – Не шепотяться листи із гримучим ключем: Дарма пророка про тіні він просить – Його лише пісок розпечений заносить… :чому постраждали пальми й струмок, що висохне?

Тому що завжди потрібно цінувати волю, тому що ніхто з боку її не оцінить, скоріше, знищить або скалічить. Внутрішня воля повинна бути таємницею однієї людини, а не показним надбанням усього суспільства.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Тема волі і вигнання в віршах М. Ю. Лєрмонтова “Хмари” і “Три пальми”