Тема моральних зобов’язань у драмі Ф. Шиллера “Розбійники”

Якось Фрідріх Шиллер сказав, що знає, як уберегти людей від падіння. Для цього потрібно закрити своє серце для слабості. Глибина даного виречення стає більше прозорої, якщо вдивлятися в образ німецького поета-романтика Фрідріха Шиллера. Він був відомим гуманістом, багато думав над змістом людського життя. Сучасники Шиллера повністю втратили щирість і відкритість у відносинах із ближніми й жили вже не по вірі, а з розрахунку, бачачи в людях не друзів, а майже ворогів. Шиллер був проти розквіту такого кричущого індивідуалізму й невір’я. Драма

“Розбійники” – це перший драматичний добуток Шиллера. Юному генієві вдалося створити дуже цікаву п’єсу, що і сьогодні актуальна. У драмі показане протистояння синів графа Мора – Франка й Карла, які є носіями двох діаметрально протилежних світів. Карл – втілення романтичного погляду на життя. Він ненавидить злиденність навколишнього життя й з відразою й презирством ставиться до лицемірів, які лестять могутнім володарям, одночасно пригноблюючи бідних людей. Карл не бажає жити за законами, які використають у своїх інтересах ошуканці й лиходії. Карл Мор говорить так: “Закон змушує плазувати
те, що повинне літати орлом”. Але в глибині душі юнак залишається доброю й чистою людиною.

Довідавшись, що граф Мор позбавляє його батьківської спадщини, Карл вдається у відчай і сприймає цю особисту образу як черговий прояв загальної несправедливості. Юнак залишає суспільство, ховається в Богемським лісу й стає ватажком розбійників. Карл Мор, графський син, грабує багатих і знатних і допомагає ізгоям і знедоленим. Поводження юнака змушує згадати героїв народних балад про шляхетних розбійників.

Франк Мор, брат Карла, дотримується інших принципів. Шиллер малює досить неприємний образ егоїста, циніка, позбавленого честі й совісті. Саме Франк був причиною того, що батько позбавив Карла спадщини. Він ганьбив і обмовляв брата, маючи дві таємні цілі: роздобути все батьківське майно й женитися на нареченій Карла. Ціль життя Франка – задоволення своїх бажань. Ця людина вважає, що чесність – доля бідних. Франк Мор жадає грошей і влади, уважаючи, що немає перешкод для досягнення цих цілей. При необхідності він готовий рідного батька приректи на голодну смерть. Але в кожній провині ховається покарання. Франка починають переслідувати страшні бачення, які стають розплатою за жорстокість і злочин. Франк Мор не може пережити борошн совісті. Страшачись неминучої відплати, він накладає на себе руки. Може здатися, що життєва філософія Карла перемогла, але це не зовсім так.

У фіналі драми Карла Мора охоплюють важкі сумніви. Він задається питанням: чи правильний шлях він вибрав? Карл розуміє, що помилився. За свій шляхетний розбій йому доводиться платити смертю батька й Амалії. Карл розуміє, що високої помсти й шляхетного вбивства не існує. Нарешті він бачить, що розбійники корисливі й жорстокі. Карл Мор вирішує добровільно здатися владі.

Фрідріх Шиллер зобразив протистояння двох братів, зіткнення Карла із законом, щоб підняти серйозне питання: якщо проти насильства боротися насильством, то чи не стане шляхетний месник шляхетним злочинцем. Драматург доходить висновку, що розплата неминуча для кожного, хто порушить неписані моральні закони й мотиви злочину не мають ніякого значення. У драмі “Розбійники” Шиллер продемонстрував різке протиріччя між невід’ємним правом кожної людини на протест і злочинний зміст усякого насильства. Це протиріччя є теперішньою трагедією багатьох мислячих людей. На думку Фрідріха Шиллера, у реальному житті це протиріччя нерозв’язне.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Тема моральних зобов’язань у драмі Ф. Шиллера “Розбійники”