Тема 5. “Повість минулих літ” – Давня українська література
ІІ. Давня українська література
Тема 5. “Повість минулих літ”
На початку XII ст. за князювання Володимира Мономаха на основі попередніх зведень монах Києво-Печерського монастиря Нестор створив “Повість минулих літ”, довівши записи до 1113 року. Оригінал цього літопису не зберігся, але до нашого часу він дійшов у списках XIV – XV ст. Найдавнішими вважають список Лаврентіївський (1377) та Іпатіївський (XV ст.). Перший здобув свою назву від імені переписувача ченця Лаврентія, а інший було знайдено у костромському Іпатіївському монастирі.
Тема: висвітлення історії східних слов’ян і князівської влади, утвердження християнства на Русі, розповідь про виникнення
Ідея: возвеличення давності слов’янського роду, уславлення загальноруського патріотизму.
“Про заснування Києва”
“…Поляни жили особно і володіли родами своїми… І було між них три брати; одному ім’я Кий, а другому – Щек, а третьому – Хорив і сестра їх – Либідь. І сидів Кий на горі, де нині узвіз Борич, а ІЦек сидів на горі, яка нині зветься Щековицею, а Хорив – на третій горі, од чого й прозвалася вона Хоривицею. Зробили вони городок і на честь брата їх найстаршого назвали його Києвом. І був довкола города ліс і бір великий, і ловили вони тут звірину. Були ж вони мутами мудрими й тямущими і називалися полянами. Од них ото є поляни в Києві й до сьогодні.
Інші ж, не знаючи, говорили, ніби Кий був перевізником, бо тоді коло Києва перевіз був з тої сторони Дніпра. Тому й казали: “На перевіз на Київ”. Коли б Кий був перевізником, то не ходив би він до Цесарограда. А сей Кий княжив у роду своєму і ходив до цесаря. Не знаємо, щоправда, до якого, а тільки про те відаємо, що велику честь, як ото розказують, прийняв він од того цесаря…
А по сих братах почав рід їхній держати княжіння в полян”.
“Про помсту Ольги”
У рік 6453 (945) князь Ігор “пішов у Деревляни по данину… А взявши данину, він пішов у свій город Київ. Та коли він повертався назад, він роздумав і повернувся до древлян з невеликою дружиною, “жадаючи більше майна”. Древляни попередили його, що данини більше не дадуть, але Ігор не послухав їх. Тоді древляни зі своїм князем Малом, “вийшовши насупроти з города Іскоростеня, вбили Ігоря…”
“І сказали древляни: “Осе князя руського ми вбили. Візьмемо жону його Ольгу за князя свого Мала і Святослава візьмемо і зробимо йому, як ото схочем”. І послали деревляни ліпших мужів своїх, числом двадцять, у човні до Ольги, і пристали вони під Боричевим узвозом у човні, бо тоді вода текла біля Гори київської і на Подоллі не сиділи люди, а на Горі”.
Розповіли древляни Ользі, навіщо вони приїхали. “Мовила тоді їм Ольга: “Люба мені є річ ваша. Мужа свойого мені вже не воскресити, ц, вас хочу я завтра вшанувати перед людьми своїми. Тож нині ідіте в човен свій і ляжте в човні, величаючись. Завтра я почилю по вас, а ви скажіте: “Не поїдемо ми ні на конях, ні пішки не підемо, а понесіте нас у човні”. І вознесуть вас у човні”. І відпустила вона їх у човен.
Ольга тим часом звеліла викопати яму велику й глибоку на дворі тюремному, поза городом. І назавтра Ольга, сидячи в теремі, послала по гостей. Коли древлян несли у човні, вони “сиділи, взявшись у боки, величаючись і вигороджуючись”. “І принесли їх на двір до Ольги, і вкинули з човном у яму. І, приникнувши до ями, Ольга мовила їм: “Чи добра вам честь?” Вони ж сказали: “Гірша нам смерть, ніж Ігореві””. І повеліла вона засипати їх живими, і засипали їх.
І пославши Ольга до деревлян, сказала: “Якщо ж ви мене щиро просите, то пришліть до мене знатних мужів, хай у великій честі піду я за вашого князя. А то не пустять мене люди київські”.
Коли ж деревляни прийшли, звеліла Ольга приготувати мийню, кажучи так: “Помившись, прийдіте до мене”. Вони (слуги) тоді розпалили мийню, і ввійшли деревляни, і стали митися. І заперли мийню за ними, і повеліла Ольга запалити її од дверей, і тут згоріли вони всі.
А ще двічі Ольга помстилася древлянам на їх землі. Перший раз з невеликою дружиною пішла Ольга справити тризну на могилі чоловіка, пригостила древлян, а коди ті упилися, звеліла їх убити. “І посікли їх п’ять тисяч”. Наступного року (у рік 946), зібравши військо, пішла на древлян війною, перемогла та взяла в облогу Іскоростень.
Але ціле літо “не могла вона взяти города”. Тоді, нібито на знак примирення, Ольга запропонувала, щоб замість звичайної данини, їй від кожного двора дали по три голуби і по три горобця. Древляни з радістю погодилися. “Ольга тим часом, роздаючи воякам кому ото по голубові, а другим по горобцеві, звеліла їм кожному голубові й горобцеві прив’язати трут… . І звеліла Ольга, коли смеркалося, воям своїм пустити голубів і горобців. Голуби ж і горобці полетіли в гнізда свої – і тоді загорялися голубники, а од них хижі і стодоли. І не було двора, де б не горіло…”.
Так помстилася Ольга за вбивство свого чоловіка – князя Ігоря.
Тест № 2
1. “Повість минулих літ” – це
А епічний твір про роки князювання Ярослава Мудрого.
Б белетристична повість про давні часи.
В історична і літературна пам’ятка, у якій історичні події викладено у формі літературних творів різних жанрів.
Г хроніка життя руських князів.
2. Укажіть, що означає термін “літопис”.
А Переказ;
Б розповідь;
В хроніка;
Г оповідання.
3. Яке плем’я, за літописом, заснувало Київ?
А Древляни;
Б поляни:
В варягіви;
Г хозари.
4. Яка подія відбулася у рік 6453 (945)?
А Заснування Києва;
Б загибель Олега;
В убивство князя Ігоря;
Г прийняття княгинею Ольгою християнства.
5. Укажіть автора “Слова про похід Ігорів”.
А Володимир;
Б князь Ігор;
В Нестор Літописець;
Г невідомий;
6. У поемі “Слова про похід Ігорів” зображено події
А 988 р.
Б 1036 р.
В 1113 р.
Г 1185 р.
Д 1242 р.
7. Яка тема домінує у “Слові про похід Ігорів”?
А Захист природних ресурсів;
Б захист рідної землі від нападників;
В віддане кохання Ярославни до Ігоря;
Г поділ землі між братами Ігорем і Всеволодом;
Д міжусобиці на руських землях
8. Слова:
Ні хитрому,
Ні спритному,
Ні чаклуну спритному –
Суда Божого не минути –
Виголошує у творі “Слово про похід Ігорів”
А Всеволод.
Б Ігор.
В Воян.
Г Святослав.
Д Роман.
9. За ідейно-тематичним змістом центральним у “Слові про похід Ігорів” є розділ
А виступ дружини князя Ігоря в похід.
Б перемога Ігоря в першій битві.
В сон і “золоте слово” Святослава.
Г втеча Ігоря з полону.
Д Русь вітає Ігоря після його повернення з полону.
10. З. яким образом “Слова про похід Ігорів” пов’язана ідея єднання Русі?
А Святослава Київського;
Б Ігоря Святославича;
В Всеволода;
Г Ярославни;
Д Кончака.
11. Розмістіть розділи “Слова про похід Ігорів” відповідно до сюжетного перебігу подій.
А Сон і “золоте слово” Святослава;
Б виступ дружини Ігоря в похід;
В величальна зустріч Ігоря після повернення з полону;
Г перемога Ігоря в першій битві;
Д втеча Ігоря з полону.
12. Установіть відповідність між цитатами зі “Слова…” та персонажами, яким вони належать.
1 “Один брат, один світ світлий – ти, Ігорю!”;
2. “Лучче ж би потятим бути,
Аніж полоненим бути”;
3. “Рано єсте почали Половецьку землю мечами
Разити, а собі слави шукати”;
4. “О вітре, вітлило! Чому, господине, так сильно вієш ти?”.
А Ігор
Б Святослав
В Бонн
Г Ярославна
Д Всеволод