Суперечності теорії Раскольникова
Твір за романом Ф. М. Достоєвського “Злочин і кара”. Герой роману Ф. М. Достоєвського “Злочин і кара” – бідний студент Родіон Раскольников, Змушений зводити кінці з кінцями і тому ненавидить сильних світу цього за те, що вони зневажають слабких людей і принижують їх гідність. Раскольников дуже чуйно сприймає чуже горе, намагається як то допомогти біднякам, але разом з тим розуміє, що змінити що або не в його силах. У його страждає і змученому мозку народжує теорія, згідно з якою всі люди поділяються на звичайних і незвичайних. Звичайні
Але якщо на шляху таких людей стоять перешкоди у вигляді людських життів, то цими життями можна запросто пожертвувати для досягнення своєї мети, тому що це життя “звичайних” людей, “тварюк
Відповідно до своєї теорії Раскольников хоче діяти за принципом “все дозволено”, але в той же час у ньому живе вогонь жертовної любові до людей. Виходить жахливе і трагічне для героя протиріччя: теорія, яку сповідує Раскольников, змучений чужими і своїми стражданнями, хто ненавидить “господарів життя”, зближує його з негідником Лужина і лиходієм Свидригайлова. Адже і ці два суперечливих і складних характеру вважають, що людині, яка має силою і владою, “все дозволено”. “Ми одного поля ягоди…” – говорить Свидригайлов Раскольнікова. І Родіон розуміє, що це так, тому що вони обидва, хоча з різних мотивів, “переступили через кров”. Суперечність теорії Раскольникова посилюється й тому, що ця теорія повинна була вивести його з глухого кута, а завела його в самий безвихідний з усіх можливих тупиків. Герой усвідомлює це, тому страждає і мучиться, після вбивства він відчув повний розрив зі світом людей: він не може знаходитися поряд з улюбленою матір’ю і сестрою, не радіє природі, не може нормально спілкуватися з Сонею і Разуміхіним.
Муки совісті, льодовий душу страх, який переслідує Раскольникова на кожному кроці, думки про те, що він не Наполеон, а “тварина тремтяча”, “вошу”, свідомість безглуздості вчиненого злодіяння – все це нестерпним гнітом лягає на душу Раскольникова. Він розуміє неспроможність своєї теорії “сильної людини”, бачить її суперечності, вона не витримала перевірки реальним життям, в якій любить людей, названих згідно з його теорією “тварюками тремтячими. Герой терпить крах, як кожна людина, що зв’язав себе з помилковою ідеєю. І в цьому є трагедія Раскольникова.
В кінці роману Раскольников розуміє, що “надлюдиною” можна бути тільки в тому випадку, якщо не відчуваєш таких людських почуттів, як страждання, муки совісті, любов до оточуючих тебе людей. Але такі “незвичайні” люди стають простими негідниками і закінчують своє життя подібно Свидригайлову. Раскольников не міг піти по такому шляху, тому він повністю розкаявся і відмовився від своєї невірної теорії, яка віддалила його від суспільства і людей.