Крах теорії Раскольникова у романі “Злочин і кара”

Роман Достоєвського “Злочин і кара” – Один з видатних творів світової літератури (це “енциклопедія життя Росії 60-х років”; нелюдяність буржуазного суспільства; пошуки виходу зі світу користі й наживи в царство добра і правди). Незвичайний злочинець Родіон Раскольников – Головний герой роману Ф. Достоєвського “Злочин і кара” злочин – Вбивство лихварки – він здійснює під впливом створеної ним системи ідей. Що призвело Раскольникова до злочину? Події, які підштовхнули до вбивства старої лихварки (застава кільця –

подарунка сестри Дуні; випадково почута в трактирі розмова студента з офіцером про “незначною, злий (…) стару, (…) всім шкідливу”, лист від матері про те, що сестра жертвує собою заради нього; зустріч з Мармеладовим, історія Сонечки, Катерини Іванівни. Стаття Раскольникова “Про злочин” (теорія Раскольникова про людей “нижчих” і “влада мають”, які мають право “заради своєї ідеї” “переступити” хоча б і через труп, вбивати.

Що вплинуло на рішення Раскольникова, це бажання перевірити “вошу” він, як усі, або людина, “Тварина тремтяча” або “право має”; не навколишнє

середовище, а його особисті переконання – ідея, яка охопила його і оволоділа ним, і потребувала негайного втіленні. Через страждання – до істини відбувається переродження Раскольникова “згори”, що відбулося на каторзі, прихід до Бога; переконання Достоєвського в тому, що вища чеснота полягає в покорі, а “страждання – це і є життя”).

Теорія Родіона Раскольникова – Зародження і формування теорії під впливом соціальної несправедливості; поділ Раськольниковим людей на два типи: нижчих, або “матеріал”, і “вищих”, подібних Наполеону, “володарям долі”; нижчі люди – мовчазно й покірно підкоряються заздалегідь встановленому порядку, “володарі долі “, – сміливо встають проти звичаїв, які існують, зухвало піднімаючи суспільні норми моралі, не зупиняючись перед насильством і злочином. Моральний злочин проти самого себе злочин Раскольникова – своєрідний тест на вищий ранг. “Або створіння я тремтяча або право маю? Воша я чи людина? “; Внесення змін до життя людства окремими особистостями ніколи не давало позитивних результатів; загальні риси” вершителів історії “- егоїзм, прагнення до влади, жорстокість, неповагу до чужого життя; в Раскольникова було занадто багато людського, щоб стати Наполеоном (шкодує збезчещеної дівчину, матір, сестру; співчуває Соні, Катерині Іванівні, Мармеладову; здатний любити); покарання Раськольниковим самого себе за перевірку своєї теорії; намагаючись підняти себе в своїх очах над людьми, утворює психологічну стіну між собою і ними, і ця самотність руйнує його).

Духовне відродження Раскольникова – усвідомлення Раськольниковим під впливом вчинків Соні Мармеладової необгрунтованості своєї теорії: побачив у Соні не “тремтячу, тварь, не смиренну жертву обставин, а людину, самопожертву якої спрямовано на порятунок тих, хто гине, на дієву турботу про близьких; можливість воскресіння Раскольникова для нового життя під впливом Соніной любові.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Крах теорії Раскольникова у романі “Злочин і кара”