СПОКІЙ. ВАДИМ СКОМАРОВСЬКИЙ ПІСЛЯ ГРОЗИ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; сприяти розумінню учнями змісту твору; поглиблювати та розширювати образні уявлення, що виникають під час читання поезії; розвивати зв’язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до поетичного слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
В ему-страуса в пустелі
На екваторі оселя.
Ему біга, веселиться.
В ніч спекотну йому сниться
Холоднеча заполярна
І північне сяйво гарне.
Екзотична
Полеліти б, та не вміє.
2. Гра “Хто швидше розплутає порівняння?”
Дужий, як заєць.
Кучерявий, як слон.
Вірний, як лис.
Боязкий, як вовк.
Голодний, як ведмідь.
Колючий, як віл.
Хитрий, як баран.
Здоровий, як миша.
Неповороткий, як пес.
Впертий, як їжак.
Маленький, як осел.
3. Гра “утвори прислів’я”
– Ідучи за цифрами-підказками, складіть прислів’я.
10 лащиться
7 а
2 не
9 що
5 що
1 бійся
6 бреше
3 того
8 того
4 собаки
(Бійся не того собаки, що бреше, а того, що лащиться.)
6 його
2 такий
4 чорт
3
1 не
7 малюють
5 як
(Не такий страшний чорт, як його малюють.)
10 дивиться
8 в
5 а
1 скільки
6 він
2 вовка
4 годуй
7 все
9 ліс
3 не
(Скільки вовка не годуй, а він все в ліс дивиться.)
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра “хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша (с. 107-108).
2. Конкурс “Кращий оповідач”
Конкурс на кращу розповідь “Мій улюблений куточок природи”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Відгадайте загадку. Упізнайте братів.
– Два брати рідні
Одного всі бачать,
Але не чують,
Другого всякий чує, але не бачить. (Грім і блискавка)
– Коли можна побачити і почути цих братів?
– Поет Вадим Скомаровський допоможе нам перенестися в тепле літечко.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Вадима Скомаровського “Після грози” (с. 108)
1) Словникова робота.
– Прочитайте стовпчики слів. Об’єднайте їх у синонімічні пари.
Ущухла | Неяскраво |
Хлипа | Обрій, горизонт |
Тьмяно | Затихла |
Видноколо | Видає плескіт |
Фізкультхвилинка
2) Робота в парі.
Учні в парі читають вірш одне одному.
– Яка картина виникла у вашій уяві під час читання вірша?
– Якими звуками і запахами вона наповнена?
– Який основний тон виберете для читання вірша?
3) Виразне читання вірша учнями.
– Чи можна стверджувати, що вірш сповнений відчуттям спокою? Обгрунтуйте свою думку.
– За допомогою яких художніх засобів автору вдалося створити чарівний поетичний пейзаж?
– Відгадайте загадку.
– Коло бабусі сидить у кожусі,
Біля пічки гріється,
Без водички миється. (Кіт)
– Що у вірші автор порівняв з цією тваринкою?
4) Гра “Відшукай дієслова”.
Гроза… (ущухла);
Листя… (хлипа);
Грядка… (мліє);
Стежка… (парує);
Лапа… (пахне);
Бджоли… (світяться);
Веселка… (звелась);
Грім… (муркоче).
5) Гра “Диктор телебачення”.
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на “глядачів”.
6) Гра “Добери риму”.
Хлипа – … (липа);
Полем – … (видноколом);
У теплі – … (в гіллі);
Світ – … (кіт).
2. Робота за ілюстрацією
– Розгляньте ілюстрацію.
– Які рядки вірша проілюстрував художник?
– Які фарби для цього використав?
– Який настрій вони створюють?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що вам найбільше сподобалося на уроці?
– З яким настроєм завершуєте урок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш. Скласти казочку про грім; про веселку.