Скорочено роману Грона гніву Стейнбека Д
По курній дорозі серед кукурудзяних полів Оклахоми йде людина років тридцяти. Це Том Джоуд. Відсидівши у в’язниці за випадкове вбивство, він вертається додому, на ферму. Він виходить із в’язниці достроково й тому не має права залишати межі штату. На фермі його повинна чекати більша сім’я Джоудов: дід з бабкою, батько з матір’ю, три брати й дві сестри.
По дорозі Том зустрічає колишнього проповідника-иеговита Джима Кейси. Вони продовжують шлях удвох. Але Том ще не знає, що фермерів зганяють із їхніх ділянок.
Хазяям тепер невигідно
Або в директора того банку, якому належать ці землі? И люди змушені підкоритися. З жахом бачить Том порожній двір і завалений набік будинок. Випадково, що проходив мимо сусід, розповідає, що Джоуди готуються до від’їзду на фермі дядька Джона.
Тім і Кейси відправляються туди. Сім’я зустрічає Тома з радістю. Наступного дня на невеликому старому грузовичке вся сім’я відправляється в шлях.
Проповідник
У дорозі Джоуди знайомляться із чоловіком і дружиною Уилсонами. Під час однієї із зупинок у наметі Уилсонов умирає старий дід Джоуд. Його ховають прямо біля дороги. Тім і молодшому браті ел допомагають Уилсонам полагодити машину, і дві сім’ї продовжують шлях разом.
Здається, вся країна біжить на захід від якогось ворога. Коли одна сім’я робить привал, поруч завжди зупиняється ще трохи. По ночах уздовж шосе виникають мири зі своїми законами, правами й покараннями. Людина, у якого є їжа, годує голодного. Змерзлого зігрівають.
Сім’я, у якій хтось умирає, знаходить ранком біля намету жменьку монет И в міру просування до Заходу ці мири стають усе більше доконаними й упорядженими, тому що в будівельників з’являється досвід. Тут починається перехід від “я” до “ми”. Західні штати турбуються – близькі якісь зміни. А в цей час полмиллиона людей рухається по дорогах; ще один мільйон охоплений тривогою, готовий у будь-яку мінуту знятися з місця; ще десять мільйонів тільки проявляють ознаки занепокоєння. А трактори проводять борозну за борозною по спустілій землі.
Чим ближче до Каліфорнії, тим частіше попадаються на дорозі люди, які біжать у зворотному напрямку Вони розповідають страшні речі. Що народу понаїхало багато, роботи не вистачає, платять гроші, на які не можна навіть прокормитися. Але надія, що країна з рекламної картинки – білі будиночки серед зелених садів – все-таки існує, веде людей уперед. Нарешті, разом переборовши всі труднощі довгого шляху, Джоуди й Уилсони добираються до Каліфорнії Переваливши через гори, вони роблять привал у ріки. Спереду останній важкий переїзд через пустелю.
І отут старший брат Ний раптом відмовляється їхати далі й, ні з ким не прощаючись, іде долілиць по ріці, біля якої, як він говорить, завжди можна прокормитися. Під час переїзду через пустелю в Джоудов умирає бабка. Її ховають у місті Бейкерсфилде на суспільний рахунок. У Каліфорнію Джоуди прибувають, маючи всього біля сорока доларів, і на гарні похорони, про які мріяла бабка, грошей у них не вистачає Родюча країна вороже зустрічає юрби голодних кочівників.
Усі озброюються, хто гвинтівкою, а хто киркою, готуючись захищати свою власність. Оплата праці падає. Люди, що жадають роботи, готові піти на все заради того, щоб нагодувати дітей, заповнюють всі дороги.
І в їхній свідомості починає бродити лють Джоуди зупиняються в пришляховому таборі, називаному Гувервиль. Тут сім’ю залишають Коні, чоловік сестри Тома Рози Сарона. Вагітна Роза важко переживає його відхід. У цей день у Гувервиле з’являється підрядник, що наймає робітників на збір фруктів.
Його супроводжують шерифские поняті. Один парубок вимагає в підрядника документи. Поняті відразу обвинувачують його в червоній агітації й намагаються заарештувати Починається бійка, у якій бере участь Том. Щоб у Тома не було неприємностей з поліцією, проповідник Кейси бере провину на себе. Поняті відвозять його із собою, на прощання обіцяючи підпалити табір.
Пізно ввечері Джоуди їдуть. Вони рухаються до півдня, щоб розшукати урядовий табір Уидпетч, про яке чули в Гувервиле. Там самоврядування, поліція туди не сунеться.
Там навіть є гаряча вода Там можна відчути себе людиною. Уночі їх зупиняє група збройних людей і вимагає, щоб ці прокляті оки (тобто оклахомци) їхали в будь-якому іншому напрямку. Тім повертає вантажівка, ледве стримуючись, щоб не влаштувати бійку. Поки вони колесять по проселочним дорогах, мати намагається заспокоїти Тома. Вона говорить, що не треба переживати через цих людей, тому що народ не можна знищити, він буде жити завжди.
Тома дивують її міркування. В урядовому таборі дійсно прекрасні умови для життя. Але роботи на околицях немає. У Каліфорнії гарна земля. У врожайний рік галузі гнуться під вагою плодів, що наливаються соком, і виноградних грон.
А от закупівельні ціни занадто низькі. Дрібні фермери не завжди можуть зібрати врожай, у них немає грошей платити за збирання навіть по самою низкою ціні Уцелеть можуть тільки великі власники, що мають консервні заводи. І врожаї гниють, і над країною встає захід гниття.
А діти вмирають від недоїдання, тому що їжу гноять навмисно. Гори фруктів горять, политі гасом. Картоплю викидають у ріку. Люди приходять підібрати продукти, але охорона жене їх ладь.
І в очах і в душах голодних людей наливаються й зріють важкі грона гніву, і дозрівати їм тепер уже недовго. Незабаром Джоуди залишають Уидпетч. У пошуках роботи вони їдуть на північ. Зненацька поліцейські на мотоциклах перепиняють їм шлях і пропонують роботу.
Машина звертає із шосе, і Том з подивом бачить вартих уздовж дороги й щось робітників, що скандують. У супроводі мотоциклістів вантажівка Джоудов разом з іншими машинами в’їжджає у ворота табору для збирачів фруктів. Вся сім’я починає працювати на зборі персиків.
Проробивши цілий день, вони заробляють тільки собі на вечерю Ціни в місцевій крамниці набагато вище, ніж в інших місцях, але продавець – не хазяїн крамниці, він теж усього лише найманий робітник, не він установлює ціни. Коли мати бере в крамниці продукти, у неї не вистачає грошей на цукор. Вона намагається вмовити продавця відпустити їй у борг.
Зрештою він відпускає їй цукор, поклавши в касу свої гроші. Ідучи, мати говорить йому, що точно знає, що за допомогою треба йти тільки до бідняків, тільки вони й допоможуть. Увечері Томас виходить побродити на околицях табору. Побачивши самотньо вартий намет, він підходить до їй і знаходить там проповідника Кейси.
Кейси розповідає Тому про свої тюремні враження. У в’язницю, уважає Кейси, попадають по більшій частині гарні люди, яких нестаток змушує красти, всі зло в нестатку. Робітники в таборі, пояснює Кейси, страйкують, тому що плата за роботу непомірно знижена, а Джоуди й приїхали одночасно з ними виявляються в ролі штрейкбрехерів. Кейси намагається вмовити Тома виступити в таборі перед робітниками, щоб вони теж почали страйкувати. Але Том упевнений, що наголодавшиеся й нарешті одержали хоч якусь роботу люди на це не підуть.
Раптом робітники чують скрадливі кроки Том і Кейси виходять із намету й намагаються зникнути в темряві, але натикаються на людину, збройної ціпком. Це розшукують саме Кейси. Обізвавши його червоною сволотою, незнайомець завдає удару, і Кейси падає намертво.
Не пам’ятаючи себе, Том вихоплює у ворога ціпок і з усією сили б’є його. Байдуже тіло падає до ніг Тома. Тому вдається втекти, але він теж поранений – у нього перебитий ніс Весь наступний день Том не виходить на вулицю. З розмов у таборі стає відомо, що людина, побита Томом, мертвий. Поліцейські розшукують убивцю зі знівеченою особою.
Страйк припинений, і плату за роботу відразу понизили вдвічі. Проте в саду люди б’ються за право працювати. Від недоїдання занедужує десятилітній Уинфилд.
Розі Сарона незабаром родити. Сім’я повинна знайти гарне місце. Сховавши Тома серед речей на дні вантажівки, Джоуди благополучно вибираються з табору і їдуть проселочними дорогами. Ближче до ночі їм попадається оголошення, що потрібні збирачі бавовни. Вони залишаються, поселяються в товарному вагоні Заробітки гарні, вистачає не тільки на їжу, але й на одяг.
Тім все це час ховається в заростях на березі річки, куди мати носить йому їду. Але один раз маленька Руф, граючи з перевесницями, проговорюється, що її великий брат убив людину й ховається. Збір бавовни закінчується Роботи тепер не буде до весни. Грошей у сім’ї зовсім не залишилося. Починається сезон дощів.
Ріка виходить із берегів, і вода починає заливати вагончики. Батько, дядько Джон і ще кілька людей намагаються побудувати греблю. У цей день Роза Сарона родить мертвої дитини Ріка прориває греблю, і вода починає заливати вагончики. Тоді мати вирішує, що потрібно йти куди-небудь, де посуше.
Пройшовши небагато по дорозі, вони бачать на пагорку сарай і спрямовуються туди. У сараї лежить умираючий від голоду людина Хлопчик, його син, у розпачі благає врятувати батька. Мати питально заглядає в очі Розі Сарона, у якої після пологів груди набрякли від молока. Троянда мовчачи розуміє її погляд, лягає поруч із умираючої, притягає його голову до своїх грудей, і особа її опромінює загадкова щаслива посмішка
Схожі твори:
- Роман Дж. Стейнбека “Грона гніву” як епос народної долі Система образів, сюжет. Емоційний тон. Проблема національних художніх традицій у романі. Грона гніву, 1939 Роман, в основу якого лягла драматична сторінка історії США. Добуток створений по свіжих слідах подій і під безпосереднім враженням від них. В 1937 р. посуха й недорід у центральних штатах, що збільшили загальну соціально-політичну кризу в...
- Переоцінка життєвих цінностей у романі Стейнбека “Грона гніву” В 30-і роки в літературу приходить Джон Стейнбек (1902-1968). Син дрібного службовця й шкільної вчительки, він рано почав працювати й першу свою книгу “Чаша золота” (1929) написав, будучи сторожем будинку, що перебував у горах у Каліфорнії. У цьому романі, як і в наступних книгах-“Небесні пасовища” (1932), “Невідомому богу” (1933), повести...
- Соціальні проблеми у романі Д. Стейнбека “Грона гніву” ДЖОН ЕРНСТ СТЕЙНБЕК ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЖОН ЕРНСТ СТЕЙНБЕК Соціальні проблеми у романі Джона Стейнбека “Грона гніву” Американські критики, любителі складати різного роду “обойми” і обчислювати літературні “рейтинги”, нерідко включають Д. Стейнбека у “велику трійку” головних письменників США, де його сусіди є два гіганти – Хемінгуей і Фолкнер. Як і вони, Стейнбек...
- Історія трьох поколінь фермерів Джоудов (По романі Д. Стейнбека “Грона гніву”) Джон Эрнст Стейнбек – знаменитий американський письменник, нобелівський лауреат, що написав багато прекрасних добутків, деякі з них були екранізовані. Про одному з таких добутків я й хочу розповісти. Це роман ” Грона гніву “. “Грона гніву” – кращий роман Д. Стейнбека. И сьогодні він залишається вершиною Творчості письменника. Критики не...
- Історія трьох поколінь фермерів Джоудів – за романом Д. Стейнбека “Грона гніву” ДЖОН ЕРНСТ СТЕЙНБЕК ТВОРИ З ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЖОН ЕРНСТ СТЕЙНБЕК Історія трьох поколінь фермерів Джоудів (за романом Д. Стейнбека “Грона гніву”) Джон Ернст Стейнбек – знаменитий американський письменник, Нобелівський лауреат, написав багато прекрасних творів, деякі з них були екранізовані. Про один із таких творів я хочу розповісти. Це роман “Грона гніву”. “Грона гніву”...
- Головний герой роману “Грона гніву” Джон Стейнбек – американський письменник-реаліст, лауреат Нобелівської (1962) та Пулітцерівської (1940) премій. Автор відомих творів про наболілі соціальні проблеми американського життя та шляхи їх вирішення, серед таких – роман “Про мишей та людей” (1937), “Грона гніву” (1940), “Автобус, що заблукав” (1947), “На Схід від раю”(1952). Морально-філософську проблему співвідношення добра і...
- Скорочено повести Перлина Стейнбека Д Епіграф як би вказує на фольклорні джерела добутку й одночасно вводить читача у вибрану автором стилізовану, сказовую манеру оповідання: “У місті розповідають про одну величезну перлину – про те, як її знайшли і як її знову втратилися. Розповідають про ловця перлів Кіно і його дружині Хуане й про дитину їх...
- “Гайдамаки” Тараса Шевченка – поема полум’яного й грізного народного гніву, породженого соціальною і національною кризою” Кожна нація має право на свою державу. На жаль, ця ідея стала панувати в нашому світі не так давно. Якщо поглянути на історію всього світу і на історію України зокрема, можна знайти величезну кількість прикладів того, як поневолена нація, виразником якої є народ, боролася за можливість самостійного визначення без участі...
- Муза Болю, гніву, боротьби у творах Євгена Маланюка Доба перебудови повертає Україні раніше дискриміновані й заборонені видатні твори, відновлює імена письменників і вчених, без яких історія української культури була б неповна. До таких імен належить і Євген Маланюк. Це поет національного болю, гніву і боротьби. Вершиною свого таланту він рівний таким поетам, як П. Тичина, М. Рильський, В,...
- Моє відношення до головного героя роману Марка Твена “Пригоди Тома Сойера” Добутку американського письменника Марка Твена пронизані світлом і добрим гумором. Відомими героями Марка Твена стали Том Сойер і Гекльберри Фін. В образі головного героя – Тома Сойера – Марко Твен зобразив самого себе в дитинстві. Основою повести стали реальні події, які відбулися в роки його дитинства, тому повість має автобіографічний...
- Скорочено роману Що робити? Чернишевського Н. Г У Петербурзі влітку 1856 року в номері однієї з готелів знаходять записку від постояльця: мов, прошу нікого ні в чому не винити, незабаром про мене почують на Ливарному мосту. Типова записка самогубця! І справді, незабаром на Ливарному мосту стріляється якась людина – у всякому разі, з води виловили прострелений кашкет....
- Скорочено роману Піднята цілина Шолохова М. А У січні 1930 року в хутір Гремячий Балка в’їхала верховий. Йому потрібно було добратися до куреня Якова Лукича Островнова. Дорогу верхівкової запитав у перехожих. Коли хазяїн побачив приїжджого, то схвильовано зашептав: “Ваше благородіє!.. ” Гостем виявився колишній командир Острівного в Першій світовій і Громадянській війнах Половців. Хазяїн запросив гостя вечеряти....
- Скорочено роману Тесс із роду д’ербервиллей Гарди Т Глуха англійська провінція кінця минулого століття. У долині Блекмор (або Блекмур) живе сімейство возія Джека Дарбейфилда. Один раз травневим вечором глава сімейства зустрічає священика, що, відповідаючи на вітання, називає його “сером Джоном”. Джек здивований, а священик пояснює: Дарбейфилд є прямим нащадком лицарської сім’ї д’ербервиллей, що веде свій рід від сера...
- Скорочено роману П’ятнадцятирічний капітан Жуль Верна 29 січня 1873 р. шхуна-бриг “Пілігрим”, оснащена для китобійного промислу, виходить у плавання з порту Окленда, у Новій Зеландії. На борті перебувають відважний і досвідчений капітан Гуль, п’ять колишніх матросів, п’ятнадцятирічний молодший матрос – сирота Дикий Сенд, судновий кок Негоро, а також дружина власника “Пілігрима” Джемса Уелдона – миссис Уелдон...
- Скорочено роману Страждання юного Вертера Гете И. В Дія роману в листах, а саме цей жанр, характерний для літератури XVIII в., вибирає Гете для свого добутку, відбувається в одному з невеликих німецьких городків наприкінці XVIII в. Роман складається із двох частин, це листа самого Вертера й доповнення до них під заголовком “Від видавця до читача”. Листа Вертера адресовані...
- Скорочено роману Здається внайми Голсуорсі Д Дія відбувається в 1920 р. Джолиону вже сімдесят два роки, його третій шлюб триває двадцять років. Сомсу шістдесят п’ять років, Аннет – сорок. Сомі душі не сподівається в дочці, Флер цілком заповнила його серце. Із дружиною вони абсолютно чужі люди, його навіть не хвилює, що навколо Аннет увивається багатій бельгієць...
- Скорочено роману Рудин Тургенєва І. С РУДИН Будинок поміщиці Дар’ї Михайлівни Ласунской уважається першим у губернії. Вона щоліта виїжджає з дітьми (сімнадцятилітньою Наталею й двома синами, які моложе дочки) у село, де тримає відкритий будинок: приймає гостей, особливо неодружених чоловіків. Звертання її вільне й трохи презирливе. Суспільство собирается’самое різноманітне. Виділяється пан Пигасов – він сварить всіх...
- Скорочено роману Портрет Дориана Гріючи Уальда О У сонячний літній день талановитий живописець Безил Холлуорд приймає у своїй майстерні старого друга лорда Генрі Уоттона – естета-епікурейця, “Принца Парадокса”, по визначенню одного з персонажів. В останньому без праці впізнаються добре знайомі сучасникам риси Оскара Уайльда, йому автор роману “дарує” і переважне число своїх прославлених афоризмів. Захоплений новим задумом,...
- Скорочено роману По ккому дзвонить дзвін Хемингуея е Американець Роберт Джордан, що добровільно бере участь у громадянській війні в Іспанії на стороні республіканців, одержує завдання із центра – підірвати перед настанням міст. Кілька днів до настання він повинен провести в розташуванні партизанського загону якогось Пабло. Про Пабло говорять, що на початку війни він був дуже сміливий і вбив...
- “Лист до Беккі Тетчер з роману М. Твена “Пригоди Тома Сойєра” Головними героями роману Марка Твена “Пригоди Тома Сойєра і Гекльбері Фіна” є дванадцятирічні хлопчаки, що жили у провінційному американському містечку під незвичайною назвою Санкт-Петербург. Ці хлопчаки – товариші по забавкам та іграм, які постійно народжує їх невгамовна фантазія. Але треба сказати, що без інших, не менш яскравих героїв твору, цей...