Скорочено повести Вечір напередодні Івана Купала Гоголя Н. В
Вечір напередодні Івана Купав Фома Григорович не любив переказувати те саме. Один раз він розповів своє минуле, а присутній пан надрукував її. І от приїжджають добродії до дячка й показують йому цю книжечку. Фома Григорович дуже розсердився, сказав: “… Бреше, сучий москаль”. А потім розповів нам цю історію.
Дід його вмів чудно розповідати, але головне в його оповіданнях було те, що він ніколи не брехав, і щоб він не розповів – так воно й було. Років сто назад це село було бідним хутором, хат десять усього, тільки по диму й можна було
Рідна тітка діда містила в той час шинок на нинішньої Опошнянской дорозі, на якій часто разгульничал Басаврюк, так кликали ту бесівську людину. Ні за які благополуччя на світі не погодилася б тітка прийняти від нього подарунки. Від цих подарунків потім відв’язатися не можна: “кинеш у воду – пливе чортячий перстень або намисто поверх води, і до тебе ж у руки”. У селі була церква й жив при ній ієрей батько Панас. Він
Але сам насилу ноги відніс. Тоді батько Панас оголосив, що всякого, хто спознается з Басаврюком, стане вважати за католика, ворога Христової церкви й усього людського роду. У селі в козака на прізвисько Корж був працівник Петро Безрідний. У бедного Петруся була всього-на-всього одна сіра світка, у якій було більше дір, чим злотих у жида.
У старого Коржа була дочка-красуня. А якщо хлопець і дівчина живуть близько друг від друга, те зрозуміло що виходить. Раз Пидорка цілувала Петруся, а старий Корж відкрив двері хати й побачив.
Зняв він зі стіни нагайку й хотів провчити добре Петруся, але шестирічний брат Пидорки, Ивась, упросив батька не бити Петруся. Зажурилися закохані, а отут і богатий лях став ходити до Коржа часто в гості. Один раз, вся в сльозах, Пидорка взяла на руки Ивася й відправила його до Петрусю сказати, що батько її неволить вийти за нелюбимого ляха. І весілля вже готовить. Петрусь із горя пішов у шинок, але не заливалося горе Горелкою, легше не ставало.
І зустрівся йому в шинку Басаврюк, що сказав, що лиху Петруся може допомогти тільки золото. Басаврюк дасть йому золота, тільки одне зажадає від Петра. А Петрові візьми й скажи: “Диявол! Давай його!
На всіх готів! ” І ляснули вони по руках. На Івана Купала повинен був Петро зірвати квітка папороті, що цвіте один тільки день у році. Привів його Басаврюк до трьох пагорків, де квітів багато було різних.
Отут і прості листи папороті росли. І раптом, “глядь, червоніє маленька квіткова брунька й, начебто живаючи, рухається. Справді, чудо!
Спалахнула зірочка, щось тихо затріщало й квітку раз-иернулся перед його очами, немов полум’я освітивши й інші біля себе…” “Тепер пора! ” – подумав Петро й простягнув руку. Дивиться, тягнуться із-за нього сотні волохатих рук також до квітки, а за ним щось перебігає з місця на місце. …Замруживши ока, смикнув він за стеблинку, і квітка залишилася в його руках.
Усе затихло. На пні виявився сидячої Басаврюк, весь синій, як мрець. “Потім особа його ожило, ока блиснули, і він сказав, що яга вороти-лась. Він попередив Петра, що стане зараз перед ним красуня й робити він повинен усе, що вона йому накаже.
Здалася перед Петром хатинка на курьих ніжках, потім собака, що перетворилася в кішку, замість кішки з’явився баба з особою зморщеним. Аж мурашки пішли по спині Петра. Вирвала відьма в нього квітка, сприскала його якоюсь водою, довго пошептала над ним, а потім Петру повернула зі словами: “Кидай!
” Петро кинув, але квітка не впала, а довго летів по повітрю й плавно опустився дуже далеко від Петра. Баба сказала, що в цьому місці копати потрібно. Викопав Петро копанний залізом скриня, так скриня стала йти в землю. Відьма й говорить йому: “Ні, не видать тобі золота, покамест не дістанеш крові людської! ” Підвела вона до нього дитя років шести, накритого простинею, і показала, що треба відітнути йому голову.
Остовпів Петро, зірвав простигни з дитини й уви-справ, що це Ивась. Кинувся він з ножем на відьму, да Басаврюк його зупинив: “А що ти обіцяв за дівчину? ” А обіцяв Петро робити все, що йому скажуть. Освітилося все під землею, і побачив Петро червінці, дорогі камені в скрині тім. Очі його зайнялися, розум скаламутився, як божевільний, схопив він ніж і відітнув голову дитині.
Відьма напилася крові. Не пам’ятав Петро, як добіг до будинку, і звалився на землю. А коли він прокинувся через два дні й дві ночі, то не міг нічого згадати, тільки уви-нел біля себе два мішки золота. Відніс він золото Коржу, полякові дали дулю під ніс, а Петро й Пидорка зіграли весілля.
Тільки зник Ивась у той день, коли зустрів Петро Басаврюка, так так і не з’явився. У селі говорили, що украли його цигани. Почали жити Петро й Пидорка як пан з панною.
Усе в них є, все блищать, так добрі люди стали говорити, що не буде добра від чорта, тому як ще звідки, як не від нього, могло прийти до Петра таке багатство, та й дитина пропала в той же час із будинку. Не пройшло й місяця, як Петруся ніхто довідатися не міг. Сидить він у замисленості, сполотнів, схуд і все намагається щось згадати, гризе його щось “…
Подивиться на мішки – “постій, постій, забув!” – кричить, і знову вдумається. Що не робила Пидорка – нічого не допомагало. Уже й сніг став танути, а Петро її сидить посередині хати, як прикутий, поставивши ноги на мішки із золотом, і гнівається, що не може щось згадати.
Життя не в життя стала Пи-дорке, вона теж стала марніти. Раз напередодні Івана Купала пішла вона до чаклунки, що жила у Ведмежому яру. Привела вона чаклунку до Петра, що у нестямі лежав на крамниці. Раптом Петро затремтів, волосся в нього піднялися сторчма, як закричить він: “Згадав, згадав!” З усією сили пустив він сокира в бабу, баба пропала, а дитя років семи з накритої головою стало посередині хати.
Простирадло злетіло, і Пидорка довідалася Ивася. Але приведення від голови до ніг покрилося кров’ю й зникло, освітивши й хату червоним кольором. Вискочила вона в нестямі на вулицю, збіглися люди.
А коли ввійшли в будинок, то в ньому було повно диму, а там, де стояла Петро, тільки купка попелу залишилася так ще пара піднімався. Кинулися до мішків із золотом, а там тільки черепки биті виявилися. У жаху стояли козаки, не сміючи поворухнутися. Пидорка дала обітницю йти на богомілля, куди вона пішла, ніхто сказати не міг.
А в той день здався в селі знову Басаврюк. Але всі стали бігти від нього. Вирішили, що це сатана прийняв людський вигляд.
А потім і зовсім з хутора все в село перебралися. Зібралися раз старшини в шинку в тітки. На столі в них був смажений баран. Розповідали про чудах різний. Отут здалося комусь, що ожив баран, очі його засвітилися, з’явилися чорні щетинисті вуси…
Усе негайно довідалися в баранячій голові народжу Басаврюка. Старшини за шапки й утекли із шинку. Іншим разом сам церковний староста побачила як чарка сама йому низько вклоняється. З тих пор батько Панас став ходити по селу зі святою водою й ганяти чортів.
Так ще тітка покійного діда скаржилася, що щовечора хтось стукає в дах і дряпається по стіні. Тепер на цьому місці, де коштує село, усе спокійно.
Схожі твори:
- Вечір проти Івана Купала скорочено – Гоголь М Цю історію розказав нам дячок Н-ської церкви. Він переповів те, що розказав йому дід. В одному хуторі жив чоловік – пив, гуляв, а то раптом пропадав. Дарував дівчатам подарунки, і ніхто не смів відмовитися чи позбутися того подарунка – таким страшним був погляд у Басаврюка (так звали того чоловіка й...
- Чистота душі, остереження гріха – Божий і людський заповіти (за оповіданням М. Гоголя “Вечір проти Івана Купала”) ПОЕТИ-РОМАНТИКИ. М. ШАШКЕВИЧ, М. ГОГОЛЬ УКPAЇHCЬKA ЛІТЕРАТУРА ЛІТЕРАТУРА УКРАЇНСЬКОГО РОМАНТИЗМУ ПОЕТИ-РОМАНТИКИ. М. ШАШКЕВИЧ, М. ГОГОЛЬ Чистота душі, остереження гріха – Божий і людський заповіти (за оповіданням М. Гоголя “Вечір проти Івана Купала”) До письменників, у творчості яких яскраво виявилися риси романтизму, належить і М. Гоголь. У його творах тісно переплітається реальне й фантастичне, часто вони...
- Вечір проти Івана Купала – МИКОЛА ГОГОЛЬ Скорочено Цю історію розказав нам дячок Н-ської церкви. Він переповів те, що розказав йому дід. В одному хуторі жив чоловік – пив, гуляв, а то раптом пропадав. Дарував дівчатам подарунки, і ніхто не смів відмовитися чи позбутися того подарунка – таким страшним був погляд у Басаврюка (так звали того чоловіка й...
- М. ГОГОЛЬ. “ВЕЧІР ПРОТИ ІВАНА КУПАЛА”. ЗВ’ЯЗОК З “НЕЧИСТОЮ СИЛОЮ” ЯК МЕТАФОРА ЗЛОДІЯННЯ 1. Що вирішує зробити Петро задля того, аби одружитися на Пидорці? А Сльозно просити Коржа, щоб той дав згоду на весілля. Б Викрасти красуню в батька. В На війні здобути золота і з ним приїхати до своєї красуні. Г Звернутися по допомогу до отця Афанасія. 2. Народне свято, під час...
- “Чи роблять нечесно зароблені гроші та багатства людину щасливою? За оповіданням Миколи Гоголя “Вечір проти Івана Купала” Оповідання Миколи Гоголя “Вечір проти Івана Купала” досить цікаве саме по собі і розповідає читачам не тільки про дивні вірування людей в існування нечистої сили. Це оповідання також піднімає перед читачами відразу кілька соціально-філософських питань. Одним з таких питань є відношення людини до грошей і фінансових благ, причому не тільки...
- “Характеристика Петруся за твором Миколи Гоголя “Вечір проти Івана Купала” У своєму відомому творі “Вечір проти Івана Купала” Микола Гоголь розповідає читачам цікаву, загадкову і навіть в деяких моментах лякаючу історію. Моторошність цієї історії пов’язана з тим, що в життя звичайних людей з їх звичайними і нічим не примітними проблемами втрутилася нечиста сила в образі одного з жителів. До останнього...
- “Характеристика образів Басаврюка, Петруся та Коржа за повістю Миколи Гоголя “Вечір проти Івана Купала” Відома повість Миколи Гоголя “Вечір проти Івана Купала” розкриває перед читачами не тільки цікавий сюжет, повний незвіданого і цікавого, у зв’язку з участю в сюжеті нечистої сили, а й кілька цікавих образів. Аналізувати ці образу теж цікаво, адже кожен з них відігравав неповторну і унікальну по-своєму роль і визначав подальший...
- Тема. М. Гоголь. Літературна діяльність. ОПОВІДАННЯ “ВЕЧІР ПРОТИ ІВАНА КУПАЛА” 1. М. Гоголь свій Твір “Вечір проти…” називає… А Незвичайною подією. Б Напівлегендою. В Видуманою пригодою. Г Бувальщиною. 2. Хома Григорович не любив… А Бідних людей. Б Будь-яких лестощів. В Переповідати одне й те ж. Г Тих, хто його критикував і висміював. 3. Кому було адресовано незадоволення оповідача історії: “Плюйте...
- М. ГОГОЛЬ. ЛІТЕРАТУРНА ДІЯЛЬНІСТЬ. РОМАНТИЧНА УМОВНІСТЬ ОПОВІДАННЯ “ВЕЧІР ПРОТИ ІВАНА КУПАЛА” Тема. М. ГОГОЛЬ. ЛІТЕРАТУРНА ДІЯЛЬНІСТЬ. РОМАНТИЧНА УМОВНІСТЬ ОПОВІДАННЯ “ВЕЧІР ПРОТИ ІВАНА КУПАЛА” 1. М. Гоголь свій твір “Вечір проти…” називає… А Незвичайною подією. Б Напівлегендою. В Видуманою пригодою. Г Бувальщиною. 2. Хома Григорович не любив… А Бідних людей. Б Будь-яких лестощів. В Переповідати одне й те ж. Г Тих, хто...
- Основа повісті Миколи Гоголя “Вечір проти Івана Купала” Уперше повість була надрукована 1830 року в “Отечественньїх записках” під назвою “Бісаврюк, або Вечір проти Івана Купала. Малоросійська повість (з народної оповіді), розказана дячком Покровської церкви”. Ця публікація зазнала втручання редактора журналу і викликала обурення Гоголя, який був дуже вимогливим і непоступливим шодо правок своїх творів, а тому письменник більше...
- “Чому фінал оповідання “Вечір проти Івана Купала” трагічний, хоч головний герой і зумів розбагатіти?” Творчість відомого письменника М. В. Гоголя припадає на перчу частину XIX століття. Останнім часом навколо імені цього великого письменника ведуться запеклі суперечки з приводу того, чиїм письменником він є, українським, чи російським. Вочевидь, передбачаючи це питання, задовго дог своєї смерті, сам М. В Гоголь в одному із своїх листів до...
- Зв’язок із “нечистою силою” як метафора злодіяння (за твором “Вечір проти Івана Купала”) Літературна діяльність М. Гоголя припадає на першу половину XІX століття. Останнім часом навколо імені, безсумнівно, великого письменника точаться запеклі суперечки: “чий М. Гоголь, російський чи український?” Очевидно, передбачаючи таке питання, сам Микола Васильович у листі до Олександри Осипівни Смирнової-Россет написав: “Скажу Вам одне слово щодо того, яка в мене душа....
- М. Гоголь. “вечір проти Івана купала” Мета: продовжити опрацьовувати ідейний зміст програмового твору М. Гоголя, розкрити його зв’язок з етичними уявленнями українського народу; розвивати логічне й абстрактне мислення, пам’ять, уміння грамотно висловлювати власні думки й судження, порівнювати, робити відповідний коментар; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати повагу до народних традицій українців, переконання, що чистота душі, остереження гріха...
- Оповідання “вечір проти івана купала” 1. Вступне слово вчителя М. Гоголь – геніальний, всесвітньо відомий письменник-мис-литель. Він суттєво збагатив не лише вітчизняну, а й російську культуру, переніс у неї сковородинівську філософію – екзистен-ційну традицію, підготував духовний грунт для появи титанічної постаті Ф. Достоєвського. Завдяки М. Гоголю Україна стала відома й популярна практично на всій планеті....
- Скорочено повести Зачароване місце Гоголя Н. В Зачароване місце Говорять що людина може подолати з нечистим духом. Не говорите цього. Захоче обморочити диявольська сила, то обморочить… Мені було років одинадцять. Було в батька нас четверо Батько ще на початку весни повіз у Крим на продаж тютюн. Із собою він взяв трехгодовалого брата, а я, мати й два...
- Скорочено повести Зникла грамота Гоголя Н. В Зникла грамота Минуле, розказане дячком про свого діда. Дід був із простих козаків. Один раз задумалося вельможному гетьма послати цариці грамоту. Полковий писар покликав діда й сказав, що поїде про з тією грамотою до цариці. Дід зашив грамоту в шапку й поїхав. На другий день він уже був у Конотопі,...
- Скорочено повести Портрет Гоголя Н. В Портрет Художник Чартков живе в Петербурзі. Він має значний талант. Його вчитель живопису застерігає Чарткова від захоплення модними плинами, від спокуси проміняти талант на гроші. Чартков бідний і багато працює. Один раз у якімсь дивному пориві купив він у картинній крамниці стародавній портрет людини в азіатському вбранні із пронизливими очами....
- Скорочено повести Шинель Гоголя Н. В ШИНЕЛЬ В одному петербурзькому департаменті служив чиновник на прізвище Башмачкин. Виду він був самого жалюгідного: низенького росту, лисоватий, рябоватий, зморшкуватий, блідий. Кликали його Акакий Акакиевич. Імена під час хрещення пропонували всі якісь безглузді: Дула або Варахасий. Мати вирішило: “Нехай уже дитинча зветься, як батько! ” Ім’я Акакий у перекладі із...
- Скорочено повести Сорочинская ярмарок Гоголя Н. В Сорочинская ярмарок Гарненька юна дівчина Параска у вісімнадцять років уперше їде з батьком Солопием, Черевиком і мачухою Хавроньей (Хиврей) на ярмарок у Сорочинці. Так гарна вона, що всі зустрічні парубки з повагою знімають шапку перед її сивовусим батьком. А от мачуха викликає глузування – таке зле й навіть дика червона...
- “Із скарбів народних свят Івана Купала” Про що свідчить дата з 6 на 7 липня щороку? Хто такий Купала? (У народному побуті в цей день відзначають найпоширеніше свято українців, що має назви: Купайло, Купало, Ку-пайлиця, Іванів день. Це свято пов’язане з постійною датою, його відзначають у ніч з 23 на 24 червня за старим стилем або...