Система навчання в цісарській школі

Твір за оповіданням Франка “Грицева шкільна наука”. Іван Франко написав багато оповідань про дітей, про їх навчання в школі. У творах він засуджував антинародну систему навчання дітей в умовах подвійного гніту – цісарської монархії і польської шляхти. Іван Франко вірив, що освіта для трудящих стане доступною лише при справедливому, без експлуататорів, суспільному ладові. Освіта ж у Галичині була перетворена на знаряддя гноблення трудового народу. Тогочасна школа не ставила своїм завданням “образувати народ”. За кілька років

навчання діти виходили з неї такі ж темні, як і були, зі скаліченими душами.

Убогій дитині неможливо було в той час здобути освіту. Батьки дбали лише про те, щоб здобути шматок хліба для дітей, одягти їх, узути. А тим, хто потрапляв до школи, доводилося відчути на собі увесь тягар системи освіти, яка калічила школярів, робила їх покручами.

Засуджував систему австрійської школи письменник і в оповіданні “Грицева шкільна наука”. Здібний сільський хлопчик потрапляє до школи. Методи навчання, різки вчителя, його ставлення до учнів з перших днів викликають огиду до школи. І Гриць, і його товариші мріяли

лише про закінчення навчання. “І всі вони під час того шкільного року заєдно робили собі блискучі надії, як то буде гарно, коли вони звільняться від щоденних різок, позаушників, штурханців, … і як покажуться знову в повнім блиску своєї поваги на пасовищі”.

Промайнув рік навчання, і знову Гриць – пастух. А те, що він цілий рік вивчав, в одну мить перейняв гусак, прокричавши: “А баба галамага”. Такою була система освіти, такі “великі знання” виніс зі школи Гриць.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Система навчання в цісарській школі