“Сильніше зброї – сила слова”. Виразне читання напам’ять віршів античних поетів
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 8 КЛАС
І семестр
ЛЮДИНА ТА ЇЇ СВІТ У ДАВНІХ ЛІТЕРАТУРАХ
УРОК № 21
Тема. “Сильніше зброї – сила слова”. Виразне читання напам’ять віршів античних поетів
Мета: вчити використовувати партитуру для читання вірша, пояснювати власний вибір поезії; розвивати уміння емоційно та проникливо читати художній твір, артистичні здібності; виховувати любов до художнього слова.
Обладнання: тексти поезій із складеними партитурами, записи мелодій, ілюстрації з пам’ятками давньогрецького
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
1) Назвіть головні теми і мотиви творчості Анакреонта.
2) Дайте визначення поняття анакреонтика.
II. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
– Минули століття і навіть тисячоліття. А ми все ще пам’ятаємо їх: ніжну Сапфо, грайливого Анакреонта, мужнього Тіртея, відвертого Архілоха.
Їхні вірші вражають своєю актуальністю: ми теж сперечаємося про цінність людського життя, сумуємо через нещасне кохання, прагнемо радощів і насолод. Це все – нібито про нас. Чи не тому ці слова такі довговічні:
Ржавеет
Крошится мрамор – к смерти все готово.
Всего прочнее на земле печаль
И долговечней – царственное слово?
III. Читання поезій напам’ять
Учні читають обрані ними вірші античних поетів.
– Виступ учня
– Пояснення учня щодо вибору поезії
– Коментар учнів
– Коментар учителя
– Оцінювання
Читати вірші можна на фоні відповідної музики, а ще прикрасити свій виступ створеною ілюстрацією до обраної поезії. Наприклад: анакреонтичний вірш “Дай мені Гомера ліру” можна читати під звучання арфи, поезію Архілоха “Смуток, Перікле…” – під музику Баха. До вірша Сапфо “Барвношатна владарка, Афродіто” доречно буде створити ілюстрацію, яка зображує прекрасну Афродіту, що мчить на золотій колісниці. Поезію Тіртея “Добре вмирати тому…” можна проілюструвати, зобразивши воїна-зрадника та його сім’ю.
IV. Підсумки уроку
Кожний учень заносить на лінію часу ім’я обраного поета.
V. Домашнє завдання
Повторити визначення драми, трагедії, комедії.
Додаток
Партитура читання вірша “Сумно жити не кохавши”
– підвищення голосу
– зниження голосу
__ – логічний наголос
|| – коротка пауза
||| – довга пауза
– перенесення паузи на наступний рядок
Текст вірша | Задача читця |
Донести до слухача сумний настрій ліричного героя, його душевні переживання, тягар життєвого досвіду. Читати в повільному темпі | |
Передати пригніченість ліричного героя через розчарування у богах і людях. Темп читання – середній | |
Донести до читача обурення героя з приводу того, що гроші замінили людям справжні цінності. Читати схвильовано, голосно, впевнено |