Що може людина (за ранніми оповіданнями М. Горького)

Ранні твори М. Горького розкривають основи світогляду молодого письменника, його філософської думки, його розуміння людини і людських рис характеру.

“Макар Чудра” і “Старуха Ізергіль” – яскравий приклад того, що приваблювало Горького в людині, які риси характеру він бажає бачити в ній, які риси цінує в людині, а які, навпаки, засуджує. В усіх історіях, які розповіли Макар Чудра і старуха Ізергіль, присутнє поняття “любов”, і кожний горьківський герой розкриває його сутність по-своєму.

Данко – сміливий, благородний

юнак, любив свій народ чистою щирою любов’ю. Він не уявляв його в горі і муках, тому пожертвував своїм “світлим” серцем, своїм неоціненним життям заради щастя інших, навіть будучи впевненим, що йому ніхто не подякує.

Оспівуючи безкорисливий вчинок Данко, Горький ніби закликає: “Люди! Якщо серед вас є ті, хто вас любить і допомагає вам із усією щедрістю душі, не забувайте їхніх добрих справ і відповідайте їм взаємністю!”

Наступна історія старої Ізергіль протилежна розповіді про Данко. Описуючи вчинки сина орла, Горький викриває усіх тих, хто навідріз відмовляється від своїх друзів, свого

народу, піднімає голову настільки високо, що не бачить власних помилок. Подібні егоїсти приречені на вічні страждання, й усвідомлення провини їх уже не врятує. Недаремно М. Горький використав образ орла. Адже орел – птах, який завжди живе сам у горах, далеко від цивілізації; сам полює, сам і вмирає.

А любов двох циган, Радди і Лойко – це не звичайне кохання між чоловіком і жінкою. У цьому випадку велике почуття відходить на другий план. Для людей гарячої крові, які живуть у степах, воля і свобода – найсвятіше і найважливіше в житті. Закохавшись одне в одного, цигани усвідомлюють, що можуть втратити все це. Вони залишаються вірними традиціям своїх предків, віддавши перевагу вічній вільній земній любові.

М. Горький у своїх ранніх творах приходить до такої аксіоми: людина – істота з величезними можливостями, вона може створити велике на Землі, принісши щастя і радість людям, але також може за одну мить усе зруйнувати, кинувши людство в пучину страждань.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)

Що може людина (за ранніми оповіданнями М. Горького)