Прямо йди. Може, і не загінешь задарма

Сплав романтизму і реалізму, з якого починав свій творчий шлях М. Горький, з’явився новим прогресивним кроком у розвитку російської літератури. Першим яскравим твором, з яким Горький увійшов у літературу, був “Макар Чудра”.

Невеликий за обсягом розповідь вражає багатством і глибиною ув’язнених у ньому думок: прославляння свободи, краси і радості життя. Міркування старого цигана про життя вражають глибиною і простотою одночасно: “Хіба ти сам – не життя? Інші люди живуть без тебе і проживуть без тебе. Хіба ти думаєш, що ти комусь потрібен? Ти не хліб, не палиця, і не потрібно тебе нікому…”

Єдина цінність на землі – свобода, заради неї варто жити і померти, – так вважають герої цієї розповіді. Ніякі скарби світу не замінять людині свободу. У цьому оповіданні поки тільки намічений автором прекрасний романтичний порив людини до свободи. Вона є самоціллю, герої не знають, що з нею робити, на що спожити. В оповіданні є окремі чудові фрагменти і частини, коли старий солдат Данило міркує, що “це тільки пани продають все, від своїх свиней до своєї совісті, а

я з Кошутом воював і нічим не торгую!”, Або відповідь Ради на пропозицію пана: ” … якби орлиця до ворона в гніздо по своїй волі увійшла, чим би вона стала? “

Образна і яскрава мова героїв, прекрасна південна природа, на тлі якої відбувається дія, але немає поки певної мети у героїв, заради якої вони так високо шанують свою особисту свободу. Це скоріше індивідуалізм, горда примха кожного, ніж гідність характеру.

Молодий Горький “розмахнувся”, показав красу і силу вільної людини, але ще не знає, куди її застосувати, щоб не загинула вона безглуздо. А саме так, красиво і даремно, гинуть ці герої: Рада і Лойко, мріють про любов і бачать в ній тільки пута і ланцюги, а не можливість знайти щастя і спокій. “Ніколи я нікого не любила, Лойко, а тебе люблю. А ще я люблю волю! Волю-то, Лойко, я люблю більше, ніж тебе.

А без тебе мені не жити, як не жити і тобі без мене… ” Тут кожен з героїв хоче довести свою перевагу, право на першість і верховенство. Тут немає любові, а скоріше гра честолюбство, яка закінчується за всіма законами романтизму: герої гинуть прекрасними, молодими і незламані.

Горький продовжив роботу в цьому жанрі, і романтичний мотив прекрасного вільної людини, тільки намічений в оповіданні “Макар Чудра”, отримує новий і глибокий сенс у легендах бабусі Ізергіль. Від індивідуалізму Ларрі, через вільний порив до щастя самої Ізергіль автор наводить читачів до істинного героя Данко, який віддав своє життя за свободу і щастя людей. Так, вже в ранній творчості Горький заявляє про новий романтичному герої, показуючи його самовідданість і рішучість. Він людина дії, і це головне.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...


Прямо йди. Може, і не загінешь задарма

Categories: Твори з української літератури

Links