СЕТОН-ТОМПСОН, Ернест

(1860 – 1946)

СЕТОН-ТОМПСОН, Ернест (Seton Thompson, Ernest – 14.08.1860, Саут-Шилдз, Англія – 23.10. 1946, Санта-Фе, Нью-Мексико) – канадський письменник-натураліст.

Батьківщина Сетон-Томпсона – Англія. Його батьки емігрували до Канади, коли майбутньому письменникові було шість років. Тут він закінчив школу, а в дев’ятнадцять років здобув диплом коледжу мистецтв у Торонто. Згодом Сетон-Томпсон опановував образотворче мистецтво у Лондоні, Нью-Йорку та Парижі. Сетон-Томпсон багато подорожував, цікавився фольклором індіанців та ескімосів, але провідною

сферою його діяльності було вивчення життя тварин. Саме цій темі присвячені його книги, які принесли йому визнання й авторитет серед письменників-натуралістів. Власні твори Сетон-Томпсон ілюстрував сам, поєднуючи у своїх розповідях та малюнках наукову точність із захопливістю.

Першим твором Сетон-Томпсона було “Життя лугового тетерука” (“The Life of a Prairie Chicken”, 1883). Надзвичайно популярними стали його книги “Дикі тварини, яких я знав” (“Wild Animals І have Known”, 1898), “Біографія грізлі” (“The Biography of a Grizzly”, 1900), “Життя тих, на кого полюють” (“Lives of Hunted”, 1901), “Життя сріблястого

лиса” (“The Biography of a Silver Fox”, 1909), “Дикі тварини вдома” (“Wild Animals at Home”, 1913) та ін. За своє життя Сетон-Томпсон написав близько сорока книг.

Сетон-Томпсон був першим із плеяди видатних канадських письменників-натуралістів (Д. Кервуд, Ф. Моует, Сіра Сова). Він – засновник традиції, що набула подальшого розвитку у творчості його послідовників, які створювали книги про звірів та птахів, про мисливців та скотарів, про натуралістів і мандрівників. У творчості всіх цих канадських письменників лунає тема єдності життя природи і життя людей, звучить думка про те, що знищення природних багатств завдає великої шкоди Землі та людям, які населяють нашу планету. Інтерес до природи і здібності до малювання виявилися у майбутнього письменника ще змалечку. Він вирізьблював із дерева фігурки тварин і птахів, їхні зображення заповнювали його зошити для малювання. Сетон-Томпсон вів щоденник своїх спостережень за тваринами, з особливою цікавістю читав усе, що стосувалося життя природи. Уже в шкільні роки Сетон-Томпсон вирішив стати натуралістом і мандрівником. Щоправда, для цього йому довелося подолати спротив батька, який не пов’язував майбутнє сина із вивченням природи. До того ж, і здоров’я підлітка не було достатньо міцним. Отож, для досягнення мети потрібні були неабиякі зусилля і вольові якості. “Я пішов своєю власною стежкою, – писав Сетон-Томпсон, – не знаючи і ні в кого не питаючи, чи це найліпша дорога. Я знав лише одне: це була моя дорога”.

У нашій країні особливо добре відомий його збірник “Оповідання про тварин”, до якого увійшли твори, написані Сетон-Томпсоном у різний час, а також “Маленькі дикуни ” (1903) та “Рольф у лісах” (1911). Твори Сетон-Томпсона читають і дорослі, і діти; вони цікаві для всіх, адже у них йдеться про найголовніше – про життя на Землі, про необхідність піклуватися про наш спільний дім.

У книгах “Моє життя” та “Маленькі дикуни” письменник розповів про себе, про те, як він став натуралістом. Обидві книги – автобіографічні. Герой “Маленьких дикунів” – хлопчик Ян. Його вабить природа, він прагне збагнути її таємниці. “Щовесни йому нестерпно хотілося податися світ за очі, у далеку подорож. Щойно вперше прокидалася природа, як душу його охоплювало це щемне бажання. Дивлячись на диких гусей, що летіли на північ, Ян просто-таки нетямився, прислухаючись до їхніх закличних криків. Кров його закипала, йому хотілося летіти разом з ними”. Летіти до нових країв, прислухатися до лісових голосів, стежити за ящіркою, розглядати квіти – все було дивовижно цікавим. Ян дивиться, слухає, малює і розуміє: найбільше від усіх інших у лісі може побачити мовчазний спостерігач.

В “Оповіданнях про тварин” головні герої – тварини та птахи. Розповідаючи про них, Сетон-Томпсон не ототожнює їх з людьми. Він описує їхні повадки правдиво і точно, скрупульозно передає особливості вдачі кожного свого персонажа. Його героям-тваринам притаманні своєрідні мужність, мудрість та вірність. У кожного свої звички, свій особливий характер, своє ім’я: не просто лис, а Доміно; не просто кролик, а Джек-Бойовий Коник; не просто ворона, а мудра стара ворона Срібна Плямка, яка навіть уміє рахувати. “Я переконаний, – пише Сетон-Томпсон, – що кожне з цих живих створінь є дорогоцінною спадщиною, яку ми не маємо права знищувати без конечної необхідності і не можемо віддавати для немилосердних забав нашим дітям”. Сетон-Томпсон відомий також як засновник організації бойскаутів у Америці та Ліги знавців і захисників лісу.

Українською мовою перші переклади Сетон-Томпсона з’явилися у Києві в 1911-1919 pp. (перекладачі Ю. Будяк, Ю. Сірий, М. Кривинюк, О. Кривинюк, П. Макаренко. Згодом твори канадського письменника перекладали М. Сірий, О. Верес, В. Купченко, Е. Збарська, Л. Солонько, П. Франко, Н. Боровик, Н. Кузнецова, І. Лещенко й ін.

H. Михальська


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)

СЕТОН-ТОМПСОН, Ернест