Розкрийте особливості середньовічної персько-таджицької поезії (на прикладі вивчених творів Рудакі, Омара Хайяма, Гафіза)
Поширеними розмірами та жанрами персько-таджицької поезії у середні віки стали бейти, рубаї та газелі. Бейт – це двовірш, тобто, вірш з двох рядків однакового розміру та з однаковою римою. Цим жанром писав Рудакі, таджицький поет. Кожен його двовірш передає закінчену філософську думку. Часто висловлені думки потім ставали афоризмами.
Рубаї – це жанр, яким писали Омар Хайям, Гафіз і знов-таки Рудакі. Це чотиривірші лірико-філософського змісту, де римуються перший, другий та останній рядки.
Газе́ль – це вірш, що складається не менше
Особливу увагу східні поети приділяли розповіді про внутрішній світ людини. Це відкрита та щира розповідь ведеться часто від першої особи. Те, що хвилює чесну та освічену людину в суспільстві, ставало темами для віршів як Рудакі, так в Омара Хайяма, так і Гафіза. Теми персько-таджицької поезії – роздуми про природу людини, про дорогоцінний дар життя, його сенс, а також про взаємини людини з Богом, пошуки істини та пізнння
Одна душа, єдине тіло, але знанню – немає дна.
Скажи, о дивний, ти людина чи океанська глибина? (Рудакі)
Тема кохання у перській поезії – це оспівування жіночої краси, змалювання страждань нерозділеного кохання – це ще одна з тем, на яку створені шедеври Рудакі та Гафіза.
Бачив я пітьму кучерів прекрасних
З полум’ям троянд – світочів незгасних.
В кожнім завитку – тисяча сердець,
В кожному кільці – тисяча нещасних. (Рудакі)
Омар Хайям та Рудакі разом розкривають іншу тему – тему радості та насолоди життям, гедонізму, а також свободи вибору людини. Символом всього цього для поетів стало вино – адже на той час вино стало заборонене ісламською релігією, отже, його оспівування стало символізувати відкидання церковних догм, вільнодумство. Загальна тема для всіх трьох згаданих східних поетів: роздуми про соціальну несправедливість, суспільні вади та особисті вади людей, засудження їх: нечесності, жорстокості, підступництва, блюдолизання зі стола багатих, невігластва.