Особливості лірики Омара Хайяма

ПОЕЗІЯ СХОДУ ЕПОХИ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ. ЛІ БО, ДУ ФУ, ОМАР ХАЙЯМ

Особливості лірики Омара Хайяма

Сучасники називали Омара Хайяма “перекладачем думок неба мовою людей”. Чим же заслужив поет таку високу оцінку?

Єдиною формою для своїх віршів Омар Хайям обрав чотиривірш. Така форма була поширена у народній поезії і мала назву рубаї. До нашого часу дійшло близь ко двох тисяч чотиривіршів, авторство яких приписується Омару Хайяму.

Саме у цих творах відкривається духовний світ поета – сміливої, розумної і допитливої людини, яка жила

інтересами свого часу. Завдяки творчості Омара Хайяма жанр рубаї набув нового змісту.

Омар Хайям завжди прагнув знань, ніколи не соромився вчитися. Найбільше, що цінував поет у людях, було не багатство, а розум. Сучасники згадували, що він ніколи не плазував перед грішми, а схилявся лише перед мудрістю. Усе життя поет-філософ прагнув пізнати людину й зрозуміти сенс її буття.

Є в Омара Хайяма вірші, сповнені сумнівів, розчарувань, спричинених негараздаМИ, зрадами, людською ницістю. Але він зажди залишався великим гуманістом.

Хоча поет жив самотньо, серце його пізнало радощі кохання. Для Омара Хайяма

кохана – це “чарівна троянда”, “стрункий кипарис”, жадана й ніжна. В одному з віршів він називає себе “рабом пристрастей”. За такі слова йому не раз доводилося страждати від недоброзичливості деяких сучасників. Але поет не цурався земних радощів і вважав, що кожна людина має право на щастя. Оспівування коханнЯ, земних утіх, вина (але не пияцтва!) надають оптимістичного звучання його і порам. У ліриці поета, крім філософських, звучать і гедоністичні мотиви.

Високі й прекрасні істини відомі тільки небу. Але є люди, що прагнуть пізнані їх. Таких сміливців не зупиняють глузування натовпу, образливі вигуки, сірість І буденність життя, людська метушня. Вони здатні піднестися над усім цим, бо прагнуть довершеності, найперше – у власній душі. Кожний новий крок на цьому шляху наближає їх до Вічності.

Омар Хайям переборював негаразди свої і свого часу творчою уявою, глибиною мислення. Його твори і зараз приваблюють мільйони читачів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Особливості лірики Омара Хайяма