РОЛІНГ, Джоан Кетлін

(нар. 1965)

РОЛІНГ, Джоан Кетлін (Rowling, Joanne Kathleen – нар. 31.07.1965, Чіппінг Содбері) – англійська письменниця.

Ролінг – автор всесвітньо відомої серії романів про хлопчика-чарівника Гаррі Поттера. Починаючи з 90-х pp. минулого століття серія стала світовим бестселером, а число її шанувальників збільшується з кожним роком. У літературному середовищі Ролінг розцінюють не інакше, як природний феномен.

Ролінг народилася у невеликому містечку Чіппінг Содбері. Після закінчення школи навчалася на філологічному факультеті (спеціальність “Французька

мова та література”) провінційного університету м. Ексетер, а потім працювала секретарем лондонського відділу організації “Міжнародна амністія”. У 26 років Ролінг поїхала у Португалію, де знайшла місце вчительки англійської мови та літератури. Там вона вийшла заміж за місцевого журналіста, і в 1993 р. у них народилася дочка Джесіка. У цей час Ролінг почала писати книгу про хлопчика-сироту, котрого взяли у прийми лихі родичі і котрий навіть гадки не мав про свої чаклунські здібності до того дня, коли його відвезли на літаючому мотоциклі у школу чарівників.

У 1995 р. Ролінг розлучилася із чоловіком

і переїхала в Единбург, що у Шотландії. Першу книгу серії – “Гаррі Поттер і філософський камінь” (“Harry Potter and the Philosopher’s Stone”), котра вийшла друком у Великобританії в 1997 p., – Ролінг писала п’ять років. Закінчити роман їй вдалося завдяки Шотландській раді у справах мистецтв, яка виділила Ролінг невеликий грант у рамках підтримки дитячих письменників. Коли рукопис було закінчено, виявилося, що жодне видавництво не захотіло видавати книгу початківця. Ролінг віддала рукопис літературному агенту, а сама влаштувалася вчителькою французької мови в один із единбурзьких коледжів, щоби мати змогу утримувати дочку.

Тимчасом одне із англійських дитячих видавництв прийняло книжку Ролінг, і влітку 1997 р. “Гаррі Поттер і філософський камінь” з’явився на полицях книжкових магазинів. Ця невибаглива історія, у якій ідеться про те, як хлопчик виявляє у собі чаклунські здібності, в одинадцять років вступає у Гогворт, миттєво спричинила сенсацію, і весь тираж було розкуплено у рекордний строк. В Англії книга отримала відразу дві престижні нагороди: “Найкраща дитяча книга року” і “Золота медаль” за найкращу книгу для дітей віком від 9 до 11 років. Після тривалих переговорів Ролінг отримала контракт від американського видавництва “Сколастік” на суму 105000 доларів лише за право друку книги у США.

“Гаррі Поттер і філософський камінь” – книга не тільки про чари та чаклунство. У ній одвічна історія боротьби Добра та Зла поєднується із традиційною схемою роману виховання, приправленого особливим колоритом. Мільйонну читацьку аудиторію книга приваблює закладеними в ній людськими цінностями. П. Грей у “Тайм Магезін” писав; “Секрет Ролінг так само непростий і так само незбагненний, як її здатність задовольняти притаманну людям потребу у чаклунстві: вона розуміє, що читачеві мало тільки прочитати чи почути історію, йому хочеться пережити її особисто”.

Незважаючи на захопливі відгуки з Америки, друга книга серії про Гаррі Поттера, “Гаррі Поттер і таємна кімната” (“Harre Potter and the Chamber of Secrets”), вийшла спочатку в Англії у 1998 p. і лише через рік у США. Дія у ній розпочинається з того самого моменту, яким закінчується перший роман. Гаррі, вже другокурсник, повертається у Гогворт у літаючому автомобілі та зустрічається як зі знайомими, так і з новими дивами. За відгуками критики, у другій книзі Ролінг виявилася ще винахідливішою, ніж у першій. Третя частина, “Гаррі Поттер і в’язень Азкабану” (“Harry Potter and the Prisoner of Azkaban”), з’явилася одночасно в Англії та Америці у 1999 р. У “В’язні Азкабану” намітився відхід від легкості, що панувала у перших двох книгах, проте це “неминуче”, як зізнавалася Ролінг в інтерв’ю “Скул Лайбері Джорнал”: “Якщо пишеш про Добро та Зло, обов’язково настає момент, коли ти змушений ставати серйозним”. Четвертий том, “Гаррі Поттер і келих вогню” (“Harry Potter and the Goblet of Fire”), вийшов друком в Англії та Америці влітку 2000 р., п’ятий, “Гаррі Поттер і орден Фенікса” (“Harry Potter and the Order of the Phoenix”), у 2003 p.

У 2005 p. побачила світ шоста книга серії – “Гаррі Поттер і напівкревний принц” (“Harry Potter and Half-Blood Prince”), яку Ролінг присвятила своїй маленькій дочці Маккензі, котра народилася у січні 2005 р.

Романи Ролінг спричинили не тільки читацький, а й дослідницький інтерес. У 2001 р. викладач Прінстонського університету прочитав лекцію “Гаррі Поттер і мінливий світ Середньовіччя” в Інституті сучасних досліджень. Поміж іншого, він зазначив грамотне використання латини та “серйозність і скурпульозність у змалюванні середньовічних реалій”.

Ролінг запланувала написати останній роман, щоби закінчити оповідь про сім років, які Гаррі та його однокласники провчилися у Гогворті. В інтерв’ю “Паблішерс віклі” вона зізналася: “Я із самого початку задумала “Гаррі Поттера” як серію із семи романів, оскільки вирішила, що чаклунства будуть навчати сім років, із одинадцяти до сімнадцяти, по рокові на кожну книгу”.

У 2001 p. Ролінг видала дві невеликі книги, підписавшись псевдонімами: “Квіддіч крізь століття” (“Quidditch Through the Ages”) Кеннілуорті Віспа та “Фантастичні істоти і де їх шукати” (“Fantastic Beasts and Where to Find Them”) Ньюта Скамандера. За основу були взяті назви книг, що фігурували в бібліотеці Гогворта. Весь прибуток від них письменниця планує віддати у Фонд Гаррі Поттера для допомоги дітям країн, що розвиваються.

На сьогоднішній день цикл Ролінг перекладений чи не всіма основними мовами світу, а його загальносвітовий наклад сягнув 200 млн. примірників. Окрім того, “Гаррі Поттер “перетворив бідну вчительку в одну з найбагатших жінок світу. 26 грудня 2001 р. Ролінг вийшла заміж за лікаря-анестезіолога Нейла Мюррея.

Після екранізації К. Коламбусом “Гаррі Поттера”, появи комп’ютерних і рольових ігор, футболок і плакатів із зображеннями головних героїв циклу Ролінг стало фактом, що досі нікому не відома англійка зі своїм літературним героєм стала феноменом сучасної культури – як літературним, так і маркетинговим.

Українською мовою всі шість книг про Гаррі Поттера переклав В. Морозов, а видало київське видавництво “А-ба-ба-га-ла-ма-га”.

Ю. Іваненко


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

РОЛІНГ, Джоан Кетлін