Прославлення сили людського характеру в романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан”
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС
ІІ семестр
ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ
УРОК № 38
Тема. Прославлення сили людського характеру в романі Ж. Верна “П’ятнадцятирічний капітан”
Мета: повторити відомості про життя Ж. Верна, сформувати уявлення про роман як літературний жанр, вчитися працювати з текстом, перевірити знання тексту розділів домашнього завдання; виховувати повагу до високих моральних цінностей.
Обладнання: картки з кросвордом, тексти роману, картина Айвазовського “Дев’ятий вал”.
В
Но сильнее человека
Нет в природе ничего.
Софокл
Людина – що цегла: обпалюючись, вона стає твердою.
Б. Шоу
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Учитель. Пригадаємо деякі події з життя Ж. Верна.
1. В якій країні жив Ж. Верн?
2. Що вивчав Ж. Верн у Парижі?
3. Де відбуваються дії роману “Із Землі на Місяць”?
4. Місто, в якому народився письменник.
5. Країна, до якої хотів вирушити 11-річний Ж. Верн.
– Роман – улюблений жанр Ж. Верна.
Роман – великий епічний твір, що зображує історію багатьох героїв протягом тривалого часу.
II.
І-II розділи
– Як називалося судно, на якому пливли герої? (“Пілігрим”)
– Розкажіть про пасажирів судна. Чому вони опинилися на “Пілігримі”?
– Що ви дізналися про екіпаж судна?
– Які почуття викликають у вас герої твору?
– Знайдіть у тексті описи зовнішності героїв. Доповніть їх усними характеристиками героїв.
Місіс Уелдон, Джек – хоробрі, витривалі, мужні.
Бенедикт – дивний дослідник-ентомолог.
Дік Сенд – рішучий, відважний.
Негоро – дивний, потайний.
Капітан Халл – справедливий, професіонал.
IV розділ
– Які герої з’являються на борту “Пілігрима”?
– Зачитайте уривки, присвячені потерпілим на судні “Вальдек”.
– Хто, крім людей, був на затонулому кораблі? (Собака Дінго)
– Розкажіть, що дивного було в поведінці Дінго? Як він ставився до людей на судні?
III. Підсумки уроку
– Які головні труднощі виникли в героїв роману на морському шляху?
– Як поводилися герої за цих складних обставин? Які риси характеру проявили? Як ставилися одне до одного? (Вони були мужніми, сміливими, сильними духом людьми, які прагнули за будь-яких умов подолати труднощі.)
– Чи відповідає характерам героїв твору вислів Б. Шоу? Поясніть свою думку.
А закінчити урок буде доречно словами давньогрецького драматурга Софокла:
В мире много сил великих,
Но сильнее человека
Ничего на свете нет.
IV. Домашнє завдання
Прочитати розділи 14, 17, 18, підготувати цитати до образу Діка Сенда.