Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку

Матеріал уроку. Калмицька народна казка “Казка про рідний край”. Прислів’я.

Мета. Розширити та поглибити знання учнів про калмицьку народну казку; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.

Обладнання. Ілюстрації до казки.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Мовна розминка.

1. Абетка народних казок.

– А зараз ми перевіримо, як ви знаєте народні казки світу. Спробуйте на кожну букву алфавіту назвати народні казки.

А

– азербайджанські

Н – німецькі

Б – білоруські

О – орокські

В – вірменські

П – польські

Г – грузинські

Р – румунські

Д – датські

С – словацькі

Е – естонські

Т – туркменські

Є – єврейські

У – українські

3 – зулуські

Ф – фінські

И – ительменські

X – хакаські

І – індійські

Ч – чорногорські

К – калмицькі

Ш

– шведські

Л – латиські

Ю – юкагирські

М – молдавські

Я – японські

– На які букви ми не назвали народи? (“Ж”. “Ц”, “Щ”)

2. Утворіть прислів’я та приказки.

Народ скаже, –

– своя сторона.

В чужім краю –

– серце болить.

Кожному мила –

– як зав’яже.

За своїм краєм –

– і солов’ї не цвірінькають.

– Які з утворених прислів’їв можна дібрати до калмицької казки?

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Читання та переказування казки.

2. Добір прислів’їв.

– Прочитайте, які прислів’я ви дібрали вдома до змісту калмицької казки. (Учні зачитують.)

3. Перегляд ілюстрацій.

Учні переглядають ілюстрації та розказують, який саме епізод зобразили на малюнку.

4. Давайте пофантазуємо.

– Спробуйте продовжити цю казку, а потім ми звіримо з оригіналом.

IV. Опрацювання калмицької “Казки про рідний край” (продовження).

1. Читання казки вчителем.

– Хто з учнів передбачив події казки?

2. Читання продовження казки учнями мовчки.

– Чому пташка не співала в неволі?

3. Гра “Так чи ні” (складають учні і зачитують один одному).

– Пташка проспівала сто пісень печалі? (Так)

– Чи двісті пташок злетілися з усіх боків і підхопили її пісню? (Ні)

– Людям здалося, що не птахи співають, а їхні душі? (Так)

– Імператор не був на своїй батьківщині чотири роки? (Ні)

– Чи випустив імператор з клітки пташку? (Так)

– Чи тисячу і одну пісню хвали рідному краю заспівали птахи? (Ні)

– Чи всього дві тисячі й одну пісню хвали заспівали птахи рідному краю і свободі? (Так)

4. Вправи на розвиток читацьких навичок.

> Гра “Знайди і прочитай початок речення за його кінцем”.

– “… повелів він”.

– “… підхопили її пісню”.

– “… не був три роки”.

– “… а співають їхні душі”.

– “… пісню хвали свободі”.

> Читання “ланцюжком”.

5. Визначення зачину, основної частини і кінцівки казки.

6. Робота над образними засобами казки.

– Поясніть, як ви розумієте вислови:

– сонце сповільнювало свій хід

– годували її з імператорської кухні

– задушно в палаці

– жовті піски пустелі

– зажевріла на небі ясна вранішня зоря

– прийшов у це життя

7. Складання плану казки.

Орієнтовний план казки

1. Подарунок імператорові.

2. Золота клітка.

3. Мовчання пташки.

4. Трирічна подорож країною.

5. Пташка на волі.

V. Робота над ілюстрацією.

– Розгляньте малюнок. Розкажіть, що зображено на малюнку. Зверніть увагу на кольорову гаму малюнка.

– Який епізод казки на ньому зображено?

– Розкажіть, якою зображено пташку.

VI. Робота над прислів’ями.

– Прочитайте прислів’я та поясніть їх значення.

VII. Підсумок уроку.

– Як ви гадаєте, у чому полягає основна думка казки?

– Чого навчає нас ця казка?

VIII. Домашнє завдання.

Читати та переказувати казку. Відповідати на запитання в кінці казки. Повторити вивчене про творчість Ліни Костенко.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку