Пригодницький романтичний сюжет оповідання Коцюбинського “Дорогою ціною”
М Коцюбинський – один з найвидатніших українських письменників. В оповіданні “Дорогою ціною” він змальовує героїчну боротьбу покріпачених селян проти своїх поневолювачів. Відомий шведський історик літератури А. Єнсен у 1918 році писав: “Письменник глибоко проникає в душу українського народу, добре знає його спосіб життя і характер”.
Чому ж цей твір є пригодницьким і романтичним? Оповідання починається зі вступу, в якому показані умови життя і боротьби кріпаків у XIX ст. Після втечі від пана герої намагаються переправитися через
Та доля розпорядилася по-іншому. Соломія гине у водах Дунаю, а Остапа повертають до пана. З того часу “чимало води утекло в Дунаї… Сивий дід гріє свою бороду біля вогню і слухає розмову вітру”. А на спині в нього списано “його життєпис”: “Оце ззаду пам’ятка від пана, а спереду, між ребрами, маю дарунок від москаля… Кругом латаний… з тим і до Бога піду… Дорого заплатив я за волю, гірку ціну дав… Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає й не дочекається, коли злучиться з нею…”
Письменник романтизує своїх героїв, романтизує всі пригоди, які відбуваються з ними. Однак змальовує їх реалістично, детально передаючи їх душевний стан. Саме це робить твір ще й психологічним.