Позитивні герої Толстого

Тепле відчуття відчуває кожен читає або слухає твори Толстого. Образ чудесної чарівниці Наташі Ростової, як звуть її інші герої роману “Війна і мир”, зрозумілий, близький і доріг не тільки нам, російським людям, а й людям будь-якої іншої країни. Захоплюючись художньою досконалістю образів “Війни і миру”, французький письменник Ромен Роллан з великою теплотою говорить про Наташі Ростової: “Мила дівчинка, пустунка і реготуха, з люблячим серцем, вона ніби живе поруч з вами, і ви стежите за її зростанням з цнотливою ніжністю брата –

кому з читачів не здається, що він зустрічав її у своєму житті? .. Так, цей образ служить безжальної заходом при оцінці майже всіх жіночих типів, створених сучасними романістами і драматургами! Толстому вдалося сфотографувати трепет самого життя, читаєш, і тобі здається, що ти бачиш, як від рядка до рядку змінюється життя героїв “.

Як і інші позитивні герої Толстого, Наташа Ростова приваблює нас чистотою морального почуття, нездатністю брехати, прикидатися, злословити, інтригувати, жити тим “примарною” егоїстичної життям, на яку прирекли себе люди, що належали до “обраного” аристократичного

суспільства. Позитивні герої Толстого надзвичайно чуйні до правди і відчувають відразу до будь-якої фальші. Їм властиві висока культура і благородство почуттів – свідчення багатства їхнього внутрішнього світу.

Основна відмінна риса негативних персонажів у творах Толстого – відсутність моральних принципів, егоїстична вузькість інтересів і прагнень.

Завдяки неперевершеному вмінню змальовувати “діалектику душі”, Толстой підняв на нову висоту мистецтво людинознавства, яким, за словами Горького, є художня література. Він відкрив нові шляхи художнього пізнання життя окремої людини і цілого народу, показавши залежність “долі людської” від “долі народної”.

Весь арсенал художніх засобів – сюжет твору, його композицію, мова персонажів, авторську мову – Толстой підпорядкував однієї мети: сказати про життя правду, потрібну людям. Як влучно пише Чичерін, “мова” Війни і миру “в його самих істотних особливостях – це знаряддя, яке видобуває правду”. Те ж саме можна сказати про мову і стиль інших великих творів Толстого. Все життя письменника була до межі заповнена невпинним працею. “Чим яскравіше натхнення, – говорив він, – тим більше має бути копіткої роботи для його вираження”.

Про своє звичайному самопочутті, у якому він перебував з тих пір, як став письменником, і – до кінця життя Толстой писав: “Робота моя томить і мучить мене, і радує і призводить то в стан захоплення, то зневіри і сумніви, але ні вдень, ні вночі, ані хворого, ні здорового, думка про неї ні на хвилину не залишає мене “. Щоденники і листи Толстого, що представляють справжню і, можна сказати, полуденний літопис його життя, дають сотні і тисячі підтверджень цьому визнання. Особливо мучився він, коли на його “верстаті”, як пізній Толстой називав свій письмовий стіл, перебували його найбільші твори, такі, як “Війна і мир”, “Анна Кареніна”, “Воскресіння”, чи твори, які з тих чи інших причин “не задалися” авторові, такі, як роман “Декабристи” або роман про Петра І та інші.

Після закінчення “Війни і миру” Толстой, як ми вже говорили, був захоплений задумом роману про епоху Петра І. У ту пору він писав А. А. Фета: “Я сумую і нічого не пишу, а працюю болісно. Ви не можете собі уявити, як мені важка ця попередня робота глибокої оранки того поля, на якому я примушений сіяти. Обдумати і передумати все, що може трапитися з усіма майбутніми людьми майбутнього сочінеіія, дуже великого, і обдумати мільйони можливих сполучень, для того, щоб вибрати з них – страшенно важко. І цим я зайнятий “. Проробивши величезну роботу по збиранню і вивченню матеріалів про Петровської епохи, Толстой визнається л листі до П. Д. Голохвастову від 12 січня 1873: “… Я всю зиму нинішню перебуваю у найважчому, ненормальному стані. Мучуся, хвилююся, жахаюся перед представляє, зневіряюся, обнадіюють і схиляюся до того переконання, що нічого, крім борошна, не вийде “.

Якщо згадати, що у “Війні і мирі” налічується близько 600 діючих осіб, то можна собі уявити, скільки праці повинен був витратити письменник, обдумуючи “мільйони можливих сполучень”, з яких складаються взаємини героїв роману.

Багато праці вимагали від Толстого пошуки найкращого початку твору. Нагадаємо, що в його архіві збереглося 15 варіантів початку “Війни і миру”, 11 варіантів початку “Анни Кареніної”, 12 почав роману “Воскресіння”, 25 почав роману про Петровської епохи, написаних до 1873 року, і 8 почав того ж роману, написаних шість років потому

Над повістю “Дитинство” – першим опублікованим твором – Толстой працював трохи більше року. Вона налічує чотири редакції. Над одним з пізніх своїх творів – повістю “Хаджі-Мурат”-Толстой працював у 1896-1898 та 1901 -1904 роках, тобто протягом семи років. Вона налічує десять редакцій.

З молодих років письменник привчив себе до роботи важкої, наполегливої, що поглинає всі сили. Ті дні, коли йому писалося “дуже легко”, він вважав втраченими. Толстой не чекав, коли настане період творчого підйому. Він працював завжди, при будь-якому настрої і в будь-якому стані. Ось що розповідає про це С. А. Берс: “Він, мабуть, не чекав натхнення і не визнавав його. Він сідав щодня вранці за стіл і працював. Якщо він не писав, то готувався до писання вивченням джерел та матеріалів “.

Працюючи над першою повістю “Дитинство”, Толстой встановив для себе такі правила: “Треба назавжди відкинути думку писати без поправок. 3, 4 рази – це ще мало “. І ще: “Потрібно без жалю знищувати всі місця неясні, розтягнуті, недоречні, одним словом не задовольняють, хоча б вони були гарні самі по собі”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Позитивні герої Толстого