Повісті Роні старшого

У французькій літературі помітний слід залишило творчість Роні-старшого (псевдонім Жозефа Анрі Бекса, 1856 – 1940), бельгійця за походженням, Ж. Роні-старший писав до 1908 року у співпраці з молодшим братом Жюстеном. Міру співавторства останнього тепер важко встановити. Деякі з книг, спочатку підписаних загальним літературним ім’ям, пізніше перевидавалися за підписом одного Роні-старшого. Середнього численних творів (107 томів!) – Реалістичні романи на пекучі соціальні теми, збірки новел, трактати з філософії та естетики, повісті про первісних

людей, наукова фантастика і т. д. За життя письменника, увінчаного Гонкурівської премією, а потім (з 1926 р.) став президентом Академії Гонкурів, відзначені передовий критикою, зокрема А. В. Луначарським, соціальні романи: “Двосторонній. Паризькі революційні звичаї “(1887),” Червона хвиля “(1910) та ін; повісті ж про первісних людей стали класичними дитячими книгами.

Наукові інтереси і широкі знання з’єднувалися у Роні з оригінальними ідеями. Письменник заявляв з упевненістю, що “література тяжіє до того, щоб увібрати в себе філософію і науку як елементів прекрасного”. Переконаний дарвініст,

він включав людини в безперервний потік життя, яка налічує сотні тисячоліть і буде нескінченною в часі і просторі. Питання про множинність населених світів для нього не підлягав сумніву. Від сучасності він вільно переходив до “передісторії” і до далекого майбутнього, від людини – до невідомих істот на Землі і в космосі, настільки іншим, що їх спонукання або розумні дії здаються абсолютно незбагненними.

Головна відмінність людини від тварини Роні вбачав у появі моралі, системи понять, соціальних інстинктів. На його думку, саме суспільство кам’яного століття (первісний комунізм) повинне було придушувати жадібність, сприяти розвитку почуття доброти і солідарності. І разом з тим боротьба за існування була законом життя первісних людей, ще не відокремилися від природи. Їм доводилося невпинно боротися з тваринами, голодом, холодом, страшними хворобами, стихійними лихами.

“Вони мирно жили окремими громадами, не знаючи принизливого рабства і відрізняючись суворим шляхетністю, величчю і добротою – якостями, які ми не зустрінемо більше в епоху неоліту. Вони займали великі області, в достатку доставляли їжу, і завдяки цьому серед них не могло зародитися інстинкту насильницького привласнення чи низькою хитрощі “(” Вамірех “). “Палеолітичні племена таїли в собі молодість, яка ніколи вже не повернеться, цвітіння життя, енергію і силу якої ми насилу можемо собі уявити”.

Якщо декаденти робили все можливе, щоб принизити людину, виявити в ньому сліпі, тваринні інстинкти, то Роні, звернувшись до витоків людської історії, прагнув показати зачатки культури, проблиски гуманних начал. При цьому він завжди по-науковому точний у періодизації епох, в описі флори і фауни, деталей побуту, занять людей у різні періоди первісного суспільства. Велике місце відводиться в його книгах зображенню сцен полювання, епічних битв з могутніми хижаками. І тут він неабиякий анімаліст.

Серія “Доісторичних” творів відкривається повістю “Вамірех. Людина кам’яного віку “(1892). У першому ж епізоді демонструється в дії боротьба за існування: сутичка приреченого оленя з леопардом, перемога леопарда і його відступ перед сильнішим звіром – левом, у якого, у свою чергу, заперечує видобуток печерний лев, нарешті, битва печерного лева з людиною і остаточна перемога людини. Людина переміг, тому що виявився сильнішим і розумнішим звірів. В основу задуму покладено ідею неухильного прогресу. Сміливий воїн, мисливець і художник (різьбяр по кістки), Вамірех відправляється через ліси своєї батьківщини в невідому східну країну. Допитливість змушує його шукати нові шляхи, переймати досвід у інших племен.

Пошуками нового, Незвіданого, безперервним розширенням кругозору відзначені і поневіряння героїв знаменитої дилогії “Боротьба за вогонь” (1911) і “Хижак-гігант” (1920). Сповнений внутріш ній динаміки сюжет пов’язаний з історією юного мисливця Нао, якому ціною важкої боротьби з природою і людьми вдається добути вогонь і врятувати плем’я уламров. Друга частина дилогії (Хижак-гігант) нині виходить у скороченому перекладі І. Орловської під заголовком “Печерний лев”, або в одній книзі з першою повістю. Читач, заворожений ілюзією присутності, стежить з неослабною увагою за мисливськими і військовими подвигами Уна, сина Нао. Особливо вражають епізоди боїв з махайродом (шаблезубий тигр), з Лісовими людьми, укладення союзу з мамонтами, приручення печерного лева.

Наукова фантастика у великому творчому доробку Роні-старшого взаємопов’язана з “доісторичним” жанром. По суті, тільки зараз починається відкриття Роні як видатного письменника-фантаста. Виступивши і в цій галузі творчості як письменник-Новатор, він переносить акдент з інженерно-винахідницької теми, звичної за романами Жуля Верна, на біологічну, яку трактує в дусі вчення Дарвіна. Фантастичні сюжети Роні незвичайні і захоплюючі. Через багато десятиліть вони несподівано потрапляють в русло наукової фантастики нашого часу.

Наприклад, в оповіданні “Ксіпехузи” Роні зображує боротьбу древнього кочового племені з дуже дивними істотами кристалічної структури, які наділені зачатками розуму. Автор ніяк не пояснює походження цих загадкових істот, але сьогодні їх визнали б “прибульцями” з іншого зоряного світу або саморозвиваються кібернетичними пристроями. Найдивніше ж – розповідь “Ксіпехузи” був написаний в 1887 році.

Автор не пояснює і походження “модігенов”, ще більш дивних, невидимих форм одушевленої матерії, нібито населяють землю, воду і повітря. Модігени абсолютно невловимі, не мають обсягу і так само легко проникають крізь тіло людини, як людина проходить крізь них. Виявляє модігенов юний голландець, здатний сприймати недоступний звичайному зору спектр ультрафіолетових і інфрачервоних променів. Наділений від природи унікальними біологічними властивостями, хлопчик-мутант докладно аналізує свої відчуття і поступово розкриваються йому самому особливості свого організму. У “невідомому світі” (1898), може бути вперше у науковій фантастиці, порушена проблема біологічної мутації.

Зіткнення з невідомими явищами природи і невідомими формами життя – улюблені сюжети Роні. Сміливому уяві письменника малюються різновиди мислячих істот, що сформувалися у виняткових природних умовах: люди-амфібії в повісті “Німфея” (1909), рукокрилі мешканці підземних лабіринтів – “спроба природи створити літаючого людини”, – знайдені вченим Альглавом десь в басейні Амазонки ( “Чудова країна печер”, 1896). В інших випадках зовнішнє середовище, навпаки, консервує еволюцію. В оповіданні “Скарб снігів” (1899) той же Альглав знаходить на Крайній Півночі зелений оазис з рослинним і тваринним світом і людьми раннього палеоліту. Ці люди – “нащадки первісної раси, що зберегли в недоторканності мову і побут” … завдяки рівномірному дії на обмеженій території підземних вулканічних сил. З науково-фантастичних творів Роні, на жаль, переведені лише деякі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

Повісті Роні старшого