Повість-казка. Клайв Стейплз Льюїс “Хроніки Нарнії. Небіж чаклуна”
ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 2-4 класи
ВЕСЕЛІ ПРИГОДИ ТА ДИВОВИЖНІ МАНДРІВКИ З КАЗКОВИМИ ГЕРОЯМИ
Урок 17
Тема. Повість-казка. Клайв Стейплз Льюїс “Хроніки Нарнії. Небіж чаклуна”
Мета: дати уявлення учням про повість-казку, про її відмінність від літературних кізок; сформувати первинні уявлення про особистість видатного англійського письменника; розширювати словниковий запас; розвивати вміння характеризувати дійових осіб, стисло відтворювати послідовність подій, формулювати головну думку твору; виховувати інтерес до читання.
Обладнання:
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Цей світ, як казка, як безмежне диво!
Захоплює, дивує, кличе ввись.
Життя чарівне, я така щаслива,
І ти до цього світу придивись.
– Я знаю, що ви, діти, любите казки. Напевне ви пам’ятаєте, як їх вам розповідали бабусі, читали батьки або в дитячому садку.
– А хто ж складає казки? (Народні казки творить народ, а літературні пише автор.)
– А ви вмієте складати казочки?
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні ми продовжимо
– Повість – епічний жанр середнього розміру. Частіше за все їй відводять місце між романом і оповіданням.
Повість-казка, або казкова повість вирізняється тим, що в ній, як і в казці, багато вигадки та фантазії, але герої діють протягом тривалого часу.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя про автора та твори К. С. Льюїса
– Клайв Стейплз Льюїс народився 1898 року в Белфасті (Північна Ірландія).
Професор двох престижних навчальних закладів – Кембриджського та Оксфордського університетів, академік Британської академії наук. Уславив своє ім’я книгами “Хроніки Нарнії”.
2. Опрацювання статті підручника “Клайв Стейплз Льюїс”
3. Читання казки “Хроніки Нарнії. Небіж чаклуна” учителям
4. Інтерактивна форма роботи
>> “Мозковий штурм”
– Розкажіть, як познайомилися Поллі й Дігорі.
– Що хлопчик розповів про свого дядька Ендрю?
– Опишіть “печеру контрабандистів”. Що зацікавило Дігорі?
5. Словникова робота
– Працюємо в парах. (Читання слів “луною”.)
Нарнії, впритул, всуціль, порюмсав, мерзенної, жахнющі, закамарок, закапелок, долівка.
6. Виразне читання учнями, осмислення й аналіз прочитаного
– Як діти потрапили в кімнату дядька Ендрю?
– Що здивувало Поллі та Дігорі в кімнаті дядька?
– Проаналізуйте поведінку дітей та оцініть їхні вчинки.
7. Вправи на розвиток швидкості читання
8. Поділ тексту на частини, складання плану
– На скільки самостійних частин можна поділити текст?
– Назвемо кожну з частин.
Орієнтовний план
1) Знайомство дівчинки Поллі та хлопчика Дігорі.
2) Підготовка дітей до експедиції.
3) У кімнаті на горищі.
4) Зустріч із дядьком Ендрю.
5) Зникнення Поллі.
9. Характеристика головних героїв твору
– Якими ви уявляєте Поллі і Дігорі?
– Як дівчинка характеризує Дігорі?
– Як характеризує себе?
– Що ви можете сказати про їхню вдачу?
– Як вони ставилися до пригод?
10. Стислий переказ частини повісті
Дівчатка розповідають текст від імені Поллі, а хлопці – від імені Дігорі.
11. Робота за малюнком підручника
12. Пофантазуймо!
– Пофантазуйте, куди зникла Поллі. Які пригоди на неї чекають?
V. Підсумок уроку
– Що таке повість-казка?
– Чим повість-казка відрізняється від народних та літературних казок?
– З яким письменником ви сьогодні познайомились?
– Яку повість-казку прочитали?
– Що в цій розповіді є реальним, а що – казковим?
– Поясніть назву цієї частини твору, доберіть свою.