Постмодернізм як специфічне соціокультурне явище
Постмодернізм як специфічне соціокультурне явище, що значною мірою визначило загальний стан у сфері духовності останньої чверті XX століття, приніс із собою новий спосіб світовідчуття. Серед домінантних рис постмодерністської парадигми визначають аксіологічний плюралізм, багатовимірність, кліпово-контекстуальні та асоціативно-пародійні закони, змішання різних літературних традицій, норм, пресинг різних дискурсів, а також обов’язковий культ невизначеності, неясності, пропусків, помилок та мовних ігор.
Якщо на рахунок Модерну, на
Образно кажучи, за Павичем, “трубка, изгрызенная говорящим по-немецки, выглядит совсем не так, как та, которую курят, говоря по-турецки”. Черговий постмодерністський симулякр? Силогізм? Можливо, але спробуємо підійти до нього як до концепції і. взяти за мету цієї розвідки: виявити точки перетину постмодерністської естетики творчості українця Андруховича і серба Павича. Прочитавши в свій час “Хозарський словник” Милорада Павича і остаточно потрапивши в його мовне “ласо”, я задалася ціллю зв’язатися з автором через Сербську Академію наук і мистецтва, оскільки М. Павич не лише письменник “третього тисячоліття”, а й відомий вчений-історик, професор п’яти університетів, який належить до того типу “дворемісничих людей” (роеіа сІокШз), що є елітою світової культури постмодернової доби – часу, коли письменники живуть у двох світах – і в науковому, і в літературному.
Вельми вишуканий та ввічливий Милорад Павич не затримався із відповіддю, можливо, відчуваючи відповідальність за тих, “кого приручив”. І хоча Великий Метр обмежився кількома рядками, цей лист зберігається мною як реліквія нашого непростого часу.