Порівняльна характеристика Феногена і Ліхтаренка
П’єса “Хазяїн” – найвидатніший зразок сатиричної комедії. Специфіку твору визначив сам автор: “”Хазяїн” – зла сатира на чоловічу любов до стяжання, без жодної іншої мети. Стяжання для стяжання!” У п’єсі широко використано життєві джерела смішного, породжені суперечностями капіталістичної дійсності. Феноген та Ліхтаренко – помічники Пузиря. Служба у Пузиря – тимчасове становище. Феноген – права рука хазяїна, Ліхтаренко – найспритніший економ. Перебування на службі у Пузиря для них тимчасове становище,
Спільність рис характеру. Обидва найближчі помічники хазяїна пройшли
Його школу. І не випадково їхні характери мають чимало спільних рис із характером Пузиря. Як і хазяїн, вони безчесні і несправедливі, бездушні і жорстокі..
Індивідуальні риси Феногена та Ліхтаренка.
А)Найзаповітніша мрія Феногена. (Багатство для Феногена – найвиша
Мета його життя. Недаремно слова лікаря “хазяйство або смерть – такий девіз, сказані на адресу Пузиря, викликали у нього схвалення: “Велика правда!.. Та краще хробаком нечувственним родиться, аніж такою людиною,
Б)Лицемірство та хабарництво Феногена. (Лицемірство Феногена найчастіше виявляється у його взаєминах із самим Пузирем. Прослуживши 35 років у хазяїна, він добре вивчив його вдачу, пізнав його слабкості і вміло використовує їх у своїх цілях. Він лицемірно видає себе за ревного охоронця інтересів хазяїна, переконує Пузиря, що він – найчесніша і найвідданіша йому людина. Та при першій же нагоді Феноген обдурює й обкрадає хазяїна.)
В)Хижацька вдача, нахабність та цинізм Ліхтаренка. (Ліхтаренко, дбаючи про забезпечення своїх егоїстичних інтересів, діє сміливіше, нахабніше. Він відверто визнає, що привласнює чуже, розкриває свою техніку привласнення частки Пузиревих прибутків. Хазяїн знає про безчесність Ліхтаренка, але мириться з цим. “Я знаю, – каже Пузир, – що він більше всіх краде, та зате і мені велику користь дає!”)
Неписаний договір між хижаками. Феноген та Ліхтаренко домовилися. “Брать, де дають і де можна, а на менших звертать”, покривати один одного й одержаними доходами ділитися. Спілкування Феногена і Ліхта-ренка побудоване на безчесній, аморальній основі. “Підходящий грунт”, – так визначив со ціальну основу Ліхтаренка та Феногена драматург. “Підходящий грунт” – це капіталістичний лад, який породжував і породжує людей із спотвореною психікою та мораллю, людей, що не мають за душею нічого святого і здатні на підлість та злочин.