ПОДОРОЖ – ЦЕ МРІЯ КОЖНОГО, АЛЕ НЕ КОЖЕН ЛАДЕН ГІДНО ЇЇ ЗДІЙСНИТИ – Прославлення сили людського характеру в творі
Уроки зарубіжної літератури 6 клас
Урок 43
ПОДОРОЖ – ЦЕ МРІЯ КОЖНОГО, АЛЕ НЕ КОЖЕН ЛАДЕН ГІДНО ЇЇ ЗДІЙСНИТИ
Тема: Прославлення сили людського характеру в творі.
Людина, що перевершує інших за інтелектом та моральністю, мимоволі відповідає за інших.
Жуль Верн
Мета: дослідити особливості сюжету роману, з’ясувати, як життєві випробування розкривають характери героїв; розвивати допитливість, зацікавленість у розширенні кругозору, вміння характеризувати образи героїв через їхні вчинки, вдосконалювати культуру спілкування;
Обладнання: портрет Жуля Верна, виставка творів письменника, ілюстрації до роману Жуля Верна “П’ятнадцятирічний капітан”, словники іншомовних слів, літературознавчі словники, чисті “Партнерські аркуші”, призначені для співпраці в парах, добрий настрій.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Мотивація навчання.
Учитель озвучує тему уроку, пропонує її записати й висловити
Далі увага учнів звертається до епіграфа, їм пропонується інтерпретувати його значення та висловити міркування щодо того, як він пов’язаний із темою або, можливо, з кимось із персонажів роману. Після коротких міркувань – розминки учні самостійно формулюють передбачення щодо мети/завдання уроку, обговорюють свої ідеї в парах, записують на “Партнерському аркуші” та оприлюднюють. Учнівські версії коригуються вчителем.
2. Розгадування кросворду.
По горизонталі:
1. Місце, де під час зливи сховалися мандрівники.2. Ім’я темношкірої няні Джека. 3. Кличка собаки, якого прихистили на кораблі. 4. Міцна линва, що була прив’язана до гарпуна під час охоти на китів. 5. Різновид китів. 6. Прізвище власника корабля – китолова. 7. Континент, на який тримав курс капітан Халл. 8. Ім’я одного з врятованих негрів. 9. Країна, вихідцем з якої був Негору. 10. Прилад, зіпсований Негору.
По вертикалі:
1. Персонаж, який знався на комахах краще, ніж на людях. 2. Назва корабля, капітаном якого став Дік Сенд. 3. Місто, до якого прямував караван невільників. 4. Річ, за допомогою якої запобігають втечі в’язнів. 5. Негр, з яким дружив маленький Джек. 6. Трав’янисті рослини з витками або лазячими стеблами. 7. Континент, на який потрапили мандрівники.
Відповіді:
По горизонталі: 1.Термітник. 2. Нен. 3. Динго. 4. Канат. 5. Смугачі. 6. Велдон. 7. Америка. 8. Остін. 9. Португалія. 10. Компас.
По вертикалі: 1. Бенедикт. 2. “Пілігрим”. 3. Казонде. 4. Кайдани. 5. Геркулес. 6. Ліани. 7. Африка.
3. Переказ учнями ключових епізодів твору. Евристична бесіда на основі запитань до тексту.
На цьому етапі учні застосовують матеріали, зібрані в “Щоденниках читацьких спостережень” протягом читання роману.
Орієнтовні запитання:
Як подорожні познайомилися з Гаррісом?
Як виглядав і поводився цей чоловік? Чим він завоював довіру пілігримівців? ( “Це був середнього зросту, міцно збудований чоловік років сорока. Жваві очі, посріблені сивиною чуприна та борода, засмагле обличчя, мов у кочівника, що все своє життя мандрує на вільному повітрі по лісах та рівнинах. Шкіряна куртка, крислатий капелюх, чоботи на високих підборах з халявами до колін, на закаблуках великі остроги, які дзвеніли при кожному кроці.
Дік Сенд зрозумів – і так воно було насправді, – що перед ним не корінний житель пампасів – індіанець, а скоріше один із тих чужоземців – авантюристів, часто сумнівної слави, яких нерідко можна зустріти в цих глухих краях. Його манери, а також рудувата борода наводили на думку,
Що він англосакс за походженням. У будь-якому випадку він не був ні індіанцем, ані іспанцем” ).
Спробуйте визначити та прокоментувати роль, яку відіграє портрет Гарріса в романі. На яких деталях опису зосереджує увагу автор і з якою метою він це робить?
Які спостереження над навколишнім природним світом підштовхнули Діка до думки про те, що Гарріс є зрадником?
Яка знахідка остаточно переконала юнака в тому, що він разом із своїми супутниками потрапив не до Південної Америки, а до Африки?
Чим пояснюється загадкова поведінка Гарріса? Навіщо йому знадобилося завести пілігримівців у глиб Анголи?
Який план мав Негору стосовно подальшої долі загону Діка Сенда?
Чому юнак вирішив повести своїх товаришів до узбережжя Африканського континенту?
Розкажіть про небезпечну пригоду, пережиту мандрівниками в термітнику. Що допомогло їм уникнути загибелі?
Як Дік та його товариші потрапили в полон?
Що найбільше непокоїло п’ятнадцятирічного капітана під час полону?
Як почувалися пілігримівці у таборі невільників?
Наведіть приклади жорстокого ставлення до рабів.
Коротко охарактеризуйте работоргівця Алвіша та вождя Муані-Лунга. Які риси їхніх характерів підкреслює автор?
Про що Дік дізнався із записки, принесеної Динго?
Чому Дік вбив Гарріса? Як ви ставитесь до цього вчинку?
Як поводилися у факторії з місіс Велдон, Джеком та кузеном Бенедиктом?
Що непокоїло місіс Велдон у зв’язку з майбутнім викупом? Як це її характеризує? Яку спільну з Діком рису характеру виявила місіс Велдон у цій ситуації?
Як Геркулесові вдалося врятувати місіс Велдон, її сина, кузена Бенедикта та Діка Сенда?
Як було покарано Негору?
Які пригоди пережили пілігримівці під час річної подорожі?
Що допомогло мандрівникам подолати усі небезпеки та труднощі на своєму шляху? Пригадайте давню Езопову притчу, що могла б слугувати відповіддю на це запитання.
Як склалася доля Діка та його товаришів після повернення додому?
Які цікаві відомості з різних галузей знань ви почерпнули з роману?
4. Застосування, розвиток та узагальнення набутих знань. План характеристики Діка Сенда.
Спираючись на матеріали, здобуті вдома й на попередніх уроках (за рахунок чого заощаджується час), учні обмінюються ідеями та за участю вчителя розробляють спільний план характеристики образу Діка Сенда.
Орієнтовний варіант.
План характеристики образу Діка Сенда
Обставини життя, ситуації, вчинки Риси характеру
Сирітство, дитячий будинок, робота моряка Самостійність, розуміння, що “праця – це закон життя”
Дав собі обіцянку “стати людиною”, “мав п’ятнадцять років, а мислив на всі тридцять” Раннє самоусвідомлення
Постійне піклування про місіс Велдон та Джека, готовність до самопожертви заради них Вдячність родині Велдонів за допомогу, відданість тим, хто перевірений скрутою
Призначив собі нічні, години вахти Вимогливість до себе, самодисципліна, справедливість
Бере на себе команду шхуною Впевненість у своїх силах
Очолює загін пілігримівців Відповідальність за інших, хоробрість
Ситуація в термітнику Освіченість, самовладання, сила Духу
Здогадка про особистість Гарріса Спостережливість, поміркованість, стриманість, самовладання
Першим здогадався, що знаходиться в Африці Кмітливість
Тримав у секреті географічну помилку Оберігання близьких од передчасних переживань
Обставини життя, ситуації, вчинки Риси характеру
Спроба допомогти Нен Співчуття, здатність на ризик заради допомоги іншим
Ситуації в полоні Мужність, відраза до рабства
Убивство Гарріса Здатність на помсту за зраду, протест проти підлості й підступності
Епізод з водоспадом Готовність до самопожертви заради інших, відчайдушність, кмітливість, здатність швидко приймати точні рішення
Робота з епіграфом. Осмислення зв’язку епіграфа уроку з образом Діка Сенда.
5. Розвиток та узагальнення набутих знань. Порівняльна характеристика героїв різних творів та різних часів.
По-перше, з метою дослідження типології творчості письменників різних часів; по-друге, з метою підготовки до подальшої роботи над романом Р. Стівенсона “Острів скарбів” і, по-третє, з метою розвитку дослідницького інтересу учнів, робиться спроба порівняти образи Робінзона Крузо та Діка Сенда.
План порівняльної характеристики Діка Сенда та Робінзона Крузо
Робінзон Крузо Спільне або загальнолюдське (позачасове) Дік Сенд
Особливе Особливе
Опікувався батьками Стійкість
Наполегливість
Сміливість
Винахідливість
Гуманізм
Віра в краще у житті (оптимізм) Виріс без батьків, тому цінував любов і ласку ближніх
Мріяв про подорожі, щоб вирватися на волю та швидко збагатитися Став юнгою, оскільки мріяв стати справжнім чоловіком
Ладен був пожертвувати почуттями батьків та ризикувати собою заради химерної надії на збагачення Допомога тим, хто потрапляє в біду Любов до тварин Працелюбність Вдячність за добро, яке тобі зробили Ладен був пожертвувати собою заради відданості ідеї товариства
Був вибагливою людиною, на острові дбав про комфорт та будував цивілізацію Був невибагливим у побуті, найбільше цінуючи справжні стосунки
Був по-господарськи поміркованим, мимоволі оволодів багатьма професіями. Мріяв лише про море й, закінчивши у 18 років мореплавну школу, став капітаном судна
Рушійна сила вчинків – приватний інтерес та підприємництво Рушійна сила вчинків – любов до морських мандрівок та безкорислива любов до інших (гуманізм)
Був скоріше “цивілізованим” господарем, ніж рабовласником Усім серцем був проти рабоволодіння
Про Бога згадував лише в лихі години життя, приватні інтереси ставив вище християнських заповідей Не був побожним, але за вчинками був справжнім християнином
Після всіх випробувань збагнув, як мало людині потрібно, щоб бути щасливою, і як багато треба пережити, щоб це усвідомити Цінував те, чого не мав і що досяг власними зусиллями
Замість декларативного підсумку можна поставити наступні запитання:
1. Хто з двох героїв більше схожий на романтика? Як ви думаєте, чому так вийшло?
2. Як ви вважаєте, чому між двома такими, здавалося б, різними героями ми віднайшли суттєві спільні риси?
6. Підбиття підсумків уроку. Оголошення домашнього завдання.
1. На основі порівняльної характеристики Робінзона Крузо та Діка Сенда написати твір – роздум: “Що залишається поза часом “.
2. Підготуватися до тематичного оцінювання.