ПЛАН – П. КУЛІШ, МАРКО ВОВЧОК

УКPAЇHCЬKA ЛІТЕРАТУРА

ЛІТЕРАТУРА УКРАЇНСЬКОГО РОМАНТИЗМУ

П. КУЛІШ, МАРКО ВОВЧОК

ПЛАН

Герої оповідання Марка Вовчка “Максим Тримач” – справжні романтичні натури

I. Який він, романтичний герой? (Коли ми говоримо “романтичний”, то маємо на увазі “небуденний, такий, що торкнувся якихось потаємних куточків нашої душі”. Коли ж романтичним є герой літературного твору, то він обов’язково якийсь незвичайний, не такий, як інші, чимось відрізняється від оточуючих.

Які ж риси характеру зазвичай має романтичний

герой?

По-перше, це цілісна особистість, для якої визначальним у житті є голос її совісті. Такий персонаж часто наділений однією провідною, визначальною рисою характеру. По-друге, романтичний герой над усе цінує внутрішню свободу особистості, це благородна і красива людина, яка впевнена, що її власна доля – в її руках. І наполегливо бореться за свою мету.

По-третє, романтичний герой має власні переконання, які відстоює, незважаючи на несприятливі життєві обставини.)

II. Характеристика образів-персонажів оповідання “Максим Гримач”

1.Максим Гримач – людина твердого характеру. (Головний

герой оповідання, Максим Гримач, – натура цілісна, відкрита. Він живе в достатку, має хутір над Дніпром: “Такий-то багатир! Ходив у жупанах, та в сап’янцях, та в атласах. І хороший був: повновидий, чорнобровий, чорноусий; а веселий, а жартовливий! Було, як вийде в неділю поміж люди, то так його і обступлять. Дуже його любили”. Та й було за що. Адже характер у Максима був рішучий, він ніколи не мирився з кривдою, завжди був готовий допомогти, завжди відстоював правду: “А такий був: нехай тільки станеться кому з нашого села пригода – головою ляже, а врятує; нехай зачепить хто чужий, то й не збудеться лиха”.

Отже, Марко Вовчок підкреслює, що провідною рисою характеру Максима була твердість, він ніколи не відступав від своїх переконань.

Суворого батьківського слова повинні були слухатися і члени його родини – дві дочки, Катря та Тетяна. Максим надзвичайно любив їх, піклувався про їхнє майбутнє. Але бачив його в першу чергу в матеріальному забезпеченні. Тому Катрі, якій настав час виходити заміж, сказав, що ніколи не віддасть її “за бурлаку”. Катря знала, що слово батькове тверде, тому, коли покохала Семена, бідного парубка, нерівню собі, батькові нічого не сказала. Дочка не перечить батькові, так вона була вихована, та все ж сподівається, що все вдасться владнати. Коли ж Семен трагічно загинув, Катря теж зводить рахунки з життям.

Максим розуміє, що він винен у тому, що сталося. Звичайно, його статків вистачило б, аби молода сім’я жила, не в бідності. Але вороття немає. Максим не знаходить собі місця, відмовляється від прибутків, п’ять років не виходить між люди. Та змінити нічого вже не можна.

Максим Тримач – носій рис романтичної особистості. Він гордий, вольовий, експресивний, адже характер Максима формувався на традиціях бурхливих і суворих часів козаччини.)

2.Найзаповітніша мрія Семена – стати вільним козаком. (Справжнім романтичним героєм є й Семен, коханий Катрі. Він сміливий козак, сильний, мужній, вродливий і рішучий чоловік. Семен всім серцем любить Катрю і готовий на все, аби поєднатися з нею. Максим, сказав Катрі, що віддасть її за “вільного козака, щоб сам собі паном був, нікому не кланявсь”. І Семен прагнув виконати вимоги батька коханої.

Заради досягнення мети Семен їде в подорож. Повернутися він мав вільним козаком і з грошима. Та загинув під час сильної бурі на Дніпрі.)

3.У чому трагізм образу Катрі? (Образ Катрі у творі найтрагічніший. Адже дівчині довелося зіткнутися з двома важкими перепонами на шляху до родинного щастя. З одного боку, це соціальна нерівність, адже її обранені. Семен – людина бідна та ще й залежна. З іншого – це небажання батька зрозуміти свою дитину, можна навіть стверджувати, що йдеться про родинний деспотизм, батьківську сваволю, яка не визнає права жінки самій обрати супутника життя за покликом серця, а не майновим розрахунком.

Катря, як і батько, – натура сильна й горда. Та й на вроду гарна, “хороша та пишна, як королівна”. Як справжня романтична героїня, Катря – цілісна особистість. Вона нічого не робить з примусу, бо в ній живе вільнолюбний дух. Але, вихована на патріархальних традиціях, вона не може вчинити наперекір слову батька. Та й відмовитися від своїх почуттів до Семена дівчина теж не бажає. Катря страждає, їй ні з ким порадитися, нікому розповісти про свої душевні муки. Коли ж Семен загинув, Катря за ніч посивіла, що свідчить про глибину її почуттів і горя. Напевне знаючи, що вже ні з ким не зможе бути щасливою, Катря врешті вирішує покінчити життя самогубством. Цим вчинком дівчина засвідчує вірність своєму коханню, звеличує його як найбільшу духовну цінність, для якої не існує жодних перешкод.

Образ Катрі – типовий образ романтичної героїні, яка сповідує кульг почуттів, що приводить її до розв’язання дилеми: або життя з обранцем, або смерть. Ми захоплюємося цілісністю натури героїні, її незалежним характером та вірністю. Чи принесла ця любов Катрі хоча б краплиночку щастя? Напевно, так, інакше вона б жила собі далі, очікуючи іншої любові.)

III. Чому Марко Вовчок звернулася до зображення романтичних характерів? (Марко Вовчок зі своїх творів постає як людина, що глибоко й тонко знає життя із його драматичними колізіями. Це й не дивно, адже вона багато спілкувалася із простими людьми, знала їхні турботи, проблеми, горе. Та й сама письменниця пережила багато трагічних моментів, але не зламалася, не зчерствіла душею. Щоб підтримати у своїх читачів оптимістичний дух, вона розповідає у своїх творах про людей мужніх, здатних протистояти життєвим негараздам, опоетизовує непересічних особистостей, які відстоюють правду і своє право на щастя.)

Кирило Тур – романтичний образ національного героя (за романом П. Куліша “Чорна рада”)

I. Кирило – курінний отаман. (На Січ Кирила ще малого привіз батько, тут і сформувався його характер. Побратими не раз мали змогу переконатися в його сміливості, винахідливості, мужності, він завади допомагав у таку мить, коли тим, кого спіткало лихо, здавалося, що вже ніяких шансів немає. Козаки поважали Тура за хоробрість і безкорисливість, тому й обрали його курінним отаманом. Я. Сомко високої думки про Кирила: “Низовці зледащіли після Хмельницького, а все-таки між ними єсть люди драгоціннії. От хоч би й отсей Кирило Тур. Не раз він мені ставав у великій пригоді. Добрий він, і душа щира, козацька, хоч удає з себе ледащицю і характерника. Да вже без юродства в їх не буває”.)

II. Риси вдачі Кирила.

1.Патріотизм – провідна риса характеру Кирила Тура. (В образі Кирила Тура П. Куліш утілив кращі риси національного героя. Він нагадує нам і легендарного козака Мамая, і героїв народних дум, які над усе ставили любов до рідної землі і без вагання, йшли у бій за неї.)

2.Кирило – вірний друг і побратим. (Кирило високо цінує дружбу та побратимство. У нього є вірний товариш Богдан Чорногор, якого Кирило вважає братом, адже один за одного вони підуть у вогонь і в воду. Після чорної ради й поразки Сомка козак збирається разом зі своїм побратимом Богданом Чорногором вирушити у далеку дорогу – в Чорногорію, щоб там узяти участь у визвольній боротьбі чорногорців.)

3.Герой здатний на глибоке почуття. (Мабуть, сам того не очікуючи, Кирило покохав Лесю Черевань. І, напевно, почуття його було глибоким, адже він вирішив украсти дівчину, незважаючи на те, що вона була нареченою самого наказного гетьмана Я. Сомка. І не давала приводу думати, що вона небайдужа до Тура. За козацьким звичаєм Кирило думав, що поки що досить і його любові, а потім Леся пізнає його краще і теж покохає.

Але не судилося йому сімейного щастя з чужою нареченою. З часом його любов до Лесі не зникає. Саме Кирилові вдається хитрістю врятувати дівчину від шлюбу з нелюбом, але, як благородний лицар, він не примушує її стати його дружиною. Козак відвозить дівчину до батьків, даючи їй право вибрати самій, чиєю дружиною вона буде.)

4.Кирило Тур – справжній лицар. (Мені подобається, як Кирило розуміє сенс життя. Персонаж переконаний, що головне – це честь і слава, а також уміння в чесному бою захистити свою честь і честь Вітчизни. Він відзначається високою політичною свідомістю. Свідченням цього є епізод, коли Кирило вирішує ціною власного життя врятувати від страти Сомка. Козак не думає про себе, він розуміє, яку важливу роль відіграє Сомко як гетьман у державотворчому процесі.)

5.Інші привабливі риси характеру персонажа. (З козацьких часів прийшли до нас легенди про козаків-характерників, які могли і води відвернути, і ману на ворогів наслати, і замки найскладніші відімкнути… Характерником є і Кирило Тур. Так, йому вдається зі світлиці, у якій багато людей, украсти Лесю так, що ніхто навіть не прокинувся. Чаклун наслав на всіх такий міцний сон. І якби не Петро Шраменко, який у цей час був на вулиці, невідомо, чиєю б дружиною стала дівчина.

Кирило не тільки здатний на вчинки, він також гідно вміє зносити і покарання. Коли рада запорожців присудила йому кару киями за те, що “знюхавсь, поганий, з бабами і наробив сорому товариству на всі роки”, то він “показав себе добрим запорожцем: і не зморщивсь, і не застогнав”.)

ІІІ. Роль образу Кирила Тура в романі. (В образі Кирила Тура автор втілив своєрозуміння лицарського духу козацтва та його волелюбності.)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ПЛАН – П. КУЛІШ, МАРКО ВОВЧОК