Перетворення характеристика образу Замза Грегора
Замза Грегор – головний герой новели. Прокинувшись після неспокійного сну, молодий комівояжер виявляє, що перетворився на комаху. “Лежачи на панцирно-твердій спині, він бачив… свій коричневий, опуклий, розділений дугоподібними лусочками живіт.”. Г. намагається не дивуватися з того, що стався. Перетворення він вважає результатом втоми і погіршення здоров’я.
Вирішивши спершу піднятися з ліжка, одягнутися, поснідати, а вже потім осмислити те, що відбувається, він стикається з великими труднощами: “потрібні були руки, щоб піднятися;
Що намагається відкрити двері, не перестає вибачатися перед близькими і з жахом думає про звільнення і неможливість утримувати їх. “Йому робилося жарко від сорому”(перед сімейством і передусім перед сестрою, “яка мала повне право жити так
Сестрі важко повірити в те, що погано пахнуча істота, що розносить по кімнаті клейкий слиз, – її улюблений брат. Скоро для відходу за Г. запрошують “величезну костисту жінку з сивим волоссям”, що розвівається. З його кімнати виносять меблі, вона поступово стає сховищем непотрібних речей. Робиться непотрібним для оточення і сам Г. що Сталася з Г. метаморфоза – метафора отвергнутости і граничної самотності.
Батьки хочуть думати, що жахлива комаха не їх син, “який давно б зрозумів, що люди не можуть жити разом з такою твариною, і пішов би сам”. Вони виключають його зі свого життя. Але Г.-насекомое не перестав по-человечьи думати, відчувати, страждати. Його переживання своєї соціальної неспроможності змінюються пошуками тепла і турботи у близьких.
Слухаючи гру сестри на скрипці, він “хоче дати їй зрозуміти, щоб вона пройшла зі своєю скрипкою до його кімнати, бо ніхто не оцінить її гру так, як оцінить її він”; мріє про те, як “відкриються двері, і він знову, зовсім як раніше візьме у свої руки справи сім’ї”. На відміну від класичного варіанту розвитку сюжету, де перетворення дає можливість входження в інший простір і єднання з ним, Кафка доводить до межі ситуацію покинутости і отвергнутости “іншого”, його відторгнення. Смерть Г усі сприймають як полегшення.