Панорама життя середньовічної Англії. Лицарський турнір, його роль у подальшому розвитку подій
УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 7 КЛАС
I семестр
ГЕРОЇЧНЕ МИНУЛЕ В ЛІТЕРАТУРІ
УРОК 16
Тема. Панорама життя середньовічної Англії. Лицарський турнір, його роль у подальшому розвитку подій
Мета: продовжити знайомство з романом; показати зв’язок композиції твору з його сюжетом; розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння відтворювати зміст подій з позиції будь-кого з персонажів; працювати над текстологічним аналізом твору; виховувати культуру мовлення, відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність, уміння
Обладнання: портрет В. Скотта; ілюстрації до роману.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда з елементами текстологічного аналізу
– Про яку видатну подію йдеться на самому початку роману?
– Чому ми точно знаємо, що головні герої візьмуть у ній участь?
– Чи можемо ми сказати, що ця подія стане вирішальною у долі деяких з них? Кого саме? (Лицарський турнір, виклик Бріана де Буагільбера, парі храмовника і паломника)
– А чи можна назвати турнір важливою подією в житті тогочасної Англії? Це розвага чи щось більше?
– Чи можна за
– Які великі групи персонажів ви можете назвати?
– Розкажіть правила проведення турніру і про те, який зовнішній вигляд має лицар на ньому.
– Яка нагорода чекає на переможця?
Худ. І. Кусков. Ілюстрація до роману В. Скотта “Айвенго”
II. Формування нових знань, умінь та навичок
1. Розвиток зв’язного мовлення
Завдання: розповісти про хід турніру від імені дійової особи. (Седрик Сакс, йомен Локслі, зброєносець Гурт, принц Джон, Ребека, Ательстан, леді Ровена)
(Призначити двох кращих учнів Зберігачами Точності, які мають коментувати переказ: про що міг і про що не став би говорити цей персонаж.) (Використання ілюстрацій до роману.)
2. Фронтальне опитування
– Чому появу нового лицаря сакси зустріли з таким захопленням?
– Який девіз було написано на щиті лицаря?
– Чи здогадалися ви, хто цей лицар? Що сприяло вашій здогадці?
– Як ви гадаєте, чиєю перемогою закінчиться цей двобій? Чому автор так вирішив? (Це – центральна лінія роману, хто переможе, з’ясується у кінці.)
– Чому Айвенго не хотів назвати себе?
– Як зреагували на його відкрите обличчя?
– Чи схвалюєте ви поведінку Седрика Сакса?
– Як Айвенго розпорядився виграними на турнірі призами?
– На кого з героїв слід також звернути увагу?
3. Продовження розвитку мовлення
Завдання: провести репортаж зі змагання вільних стрілків. По завершенні відповісти на такі запитання:
– Чи знайомий вам цей переможець? Кого зобразив В. Скотт під ім’ям Локслі?
– Яка вдача у цієї людини?
III. Підбиття підсумків уроку з використанням методу “Вільний мікрофон”
– Що нового ми дізналися про Англію ХІІ ст.?
– Що ми можемо сказати про головного героя роману?
– Як композиція твору пов’язана з його сюжетом?
IV. Домашнє завдання
Читати: від розділу ХХ до ХХХІ; звернути увагу на такі епізоди: врятування Седрика; поведінка леді Ровени; діалог Ребеки та Буагільбера; штурм замка.