“Генріх Белль. Ланцюжок подій у його житті. З біографії”

Війни можуть бути різними з погляду їхніх учасників. Ми сприймаємо війну як тяжку трагедію, випробування, страждання, які

Випали на долю нашого народу. А як ставилися до війни самі німці? Відповісти на це запитання нам допоможе оповідання німецького письменника Генріха Белля “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…”.

Генріх Белль – один із найвідоміших письменників повоєнної Німеччини. Йому довелося жити в складний період для його країни, коли жорстокі війни визначали буття цілих поколінь німців. Трагедія нації не обминула і

письменника, і його батьківщину. “Війна, – писав

Белль, – залишилася у моїх очах жахливою машиною отупіння, кривавого отупіння”. Після повернення з війни гаслом його життя стали слова: “Ми, письменники, народжені, щоби втручатися”.

Оповідання Генріха Белля “Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…” є одним з найяскравіших творів німецького письменника-пацифіста.

Цікаво, що Генріх Белль у багатьох своїх творах згадує українські міста, де йому довелося побувати.

Гімназійні роки Белля співпали зі становленням диктатури Адольфа Гітлера у Німеччині. Коли майбутній письменник у 1937

році закінчив гімназію, він сміливо відмовився вступати до лав гітлерівської молодіжної організації. Однак його мобілізували до армії проти власної волі, де Белль прослужив аж до 1945 року. Потрапивши на Східний фронт, улітку 1943 року Генріх Белль опинився на території України. Назавжди в його пам’яті залишилися назви українських міст і сіл: Галичина, Волинь, Запоріжжя, Львів, Черкаси, Херсон, Коломия та багато інших. Вони стали символом німецьких поразок.

Таким бачить герой повісті Г. Белля “Потяг ніколи не спізнюється” велике українське місто: “Львів красивий… Красиві, похмурі, важкі ці міста, криваве їхнє минуле, а нині їхні завулки тихі, тихі та запустілі. Вулиці тут такі самі, як і в усіх великих містах світу. Широкі, елегантні, пологі сумні вулиці з блідо-жовтими будинками, які здаються вимерлими. А на вулицях повно людей”.

“Я був солдатом тієї армії, яка напала на Польщу, на Голландію, на Бельгію і на вашу країну. Я, як німецький солдат, входив у Київ, в Одесу, в Крим”, – говорив письменник під час свого виступу в Радянському Союзі.

По закінченні війни письменник повернувся до рідного Кельна. Він з головою поринає у літературну працю. У 1949 році вийшла збірка його оповідань “Подорожній, коли ти прийдеш в Спа…”. У 50-ті роки виходять романи “Дім без господаря”, “Хліб ранніх літ” та інші. У 1972 році Генріх Белль став лауреатом Нобелівської премії. Активна життєва позиція Генріха Белля вражала його сучасників. Як справжній пацифіст (людина, яка засуджує будь-яку війну), він брав участь у демонстраціях протесту проти розгортання американських ракет. Він завжди захищав людяність та свободу особистості.

Характерною рисою творів Генріха Белля і його життєвої позиції була особиста відповідальність за все, що відбувається в цьому світі. Він був президентом міжнародного ПЕН-клубу – організації, яка займається захистом прав творчих людей. На цій посаді письменник захистив багатьох творчих людей, у тому числі і Йосипа Бродського, Олександра Солженицина та інших відомих митців.

Усе своє життя Генріх Белль присвятив літературі та боротьбі за мир. Усе своє життя письменних розглядає як низку логічних подій, які й привели його до розуміння головного призначення кожної порядної людини, до прагнення показати жахи війни і зробити усе можливе, щоб вона ніколи не повторилася.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.67 out of 5)

“Генріх Белль. Ланцюжок подій у його житті. З біографії”