Особливості характеру Печорина, що проявляються в його взаєминах з героями роману М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу” (Печорин і Максим Максимич, Печорин і Грушницкий, Печорин і Вернер)
1. Печорин і його оточення. Розкриття характеру героя. 2. Печорин і Максим Максимич. 3. Печорин і Грушницкий. 4. Роль Вернера в оповіданні. ГриГорей Олександрович Печорин, головна діюча особа роману “Герой нашого часу” М. Ю. Лермонтова, протягом оповідання обертається в різних колах, серед різних шарів суспільства.
Він показаний в оточенні світського суспільства – свого середовища по положенню (у главі “Князівна Мері”), серед горців (“Бела”), попадає в коло контрабандистів (“Тамань”), і не знаходить підходящого собі оточення.
Перед читачем поступово складається портрет героя часу. Хто ж розповідає нам про нього? Це безіменний офіцер, Максим Максимич і сам ГриГорей Олександрович Печорин, що говорить із читачем за допомогою свого щоденника. Безсумнівно, самими точними відомостями про героя розташовує він сам, і щоденник – спосіб
Як же характеризує сам себе Печорин? Він зізнається, що не вміє плавати й має упередження проти увечних людей – його лякає “дивне відношення між зовнішністю людини і його душою: начебто, з потерею члена, душу втрачає яке-небудь почуття”. Подія з контрабандистами допомагає нам оцінити героя як людини допитливого, ризикового, рішучого. Але, покинувши мирних контрабандистів, він не цікавиться ними більше, йому немає справи “до радостей і нещасть людських”. В “Князівні Мері” Печорин з’являється перед нами експериментатором над навколишніми Він спочатку викликає в князівни ненависть, розпалюючи потім її любов.
Печорин відзначає свою пристрасть суперечити, це їм і рухає – помітивши, що Мері виділила Грушницкого, він заздрить і хоче його розлютити. “З тих пор, як я живу й дію, доля якось завжди приводила мене до розв’язки чужих драм, начебто без мене ніхто не міг би не вмерти, не прийти в розпач!” – говорить про себе Печорин, думаючи, що його призначення полягає в тому, щоб руйнувати чужі надії. Також ми довідаємося, що герой здатний на сильне почуття.
На водах він зустрічає жінку, що колись любив Печорин. Він називає її “єдиною жінкою у світі, що він не має сил був би обдурити”, це єдина жінка, що прийняла й зрозуміла в Печорина “з усіма дрібними слабостями, дурними страстями”. Подивимося тепер, яке враження герой робить на навколишнім.
Як сприймає його Максим Максимич? Печорин для нього незрозумілий: “Славний був малий, смію вас запевнити; тільки трошки дивний… є, право, отакі люди, у яких судилося, що з ними повинні траплятися різні незвичайні речі”. Штабс-капітан Максим Максимич – доконана протилежність Печорину, це людина іншої епохи, іншого виховання й складу характеру, положення.
Він може харчувати теплі щирі почуття до героя, як до старого знайомого, але марне силкується зрозуміти його. Печорин і Максим Максимич сприймають те, що їх оточує, зовсім із протилежних точок зору. Максим Максимич ніколи не буде заперечувати накази начальства й замислюватися над ними, а одне із властивостей Печорина – усе зважувати. Максим Максимич озивається про нього, як про людину, “з яким неодмінно повинне погоджуватися”. Штабс-капітан погоджується зі звичаями горців, Печорин же не обмежує себе ніякими рамками, як тільки він вийшов з-під опіки рідних, захотів випробувати всі задоволення: “У мені душа зіпсована світлом, уява неспокійне, серце ненаситне; мені все мало; до суму я так само легко звикаю, як до насолоди, і життя моя стає пустее день від дня; мені залишився один засіб: подорожувати”.
Випадкова зустріч із Печориним радує Максима Максимича, він готовий кинутися йому на шию, але холодність і байдужість Печорина дивує штабс-капітана, хоча ГриГорей Олександрович говорить йому, що він залишився колишнім. Яким бачить Печорина офіцер, свідок його зустрічі з Максимом Максимичем? Він зауважує недбалу ледачу ходу – ознака деякої скритності характеру, ока ГриГорея Олександровича не сміялися, коли він сміявся. Це, як говорить оповідач, “ознака або зла вдача, або глибокого постійного смутку”. Погляд його байдужо-спокійний.
Офіцер значно ближче до Печорину за віком, чим Максим Максимич, тому для нього герой більше зрозумілий Те, що не розуміє в поводженні Печорина штабс-капітан, для офіцера – характерні риси його сучасників. Ознайомившись із журналом Печорина, безіменний офіцер говорить читачеві, що “переконався в щирості того, хто так нещадно виставляв назовні власні слабості й пороки”, тому що історія героя нашого часу написана без марнославства. Юнкер Грушницкий – франтуватих парубків, що говорить вигадливими пишними фразами, що любить декламувати. Цей юнак розраховує зробити ефект і виглядає пародією на Печорина. Чого коштують одні тільки слова Печорина, що Грушницкий сливет хоробрим, але це не російська хоробрість – він кидається вперед із шашкою, замружившись.
Причина його приїзду на Кавказ “залишиться вечною таємницею між ним і небесами”. Печорин не любить його й почуває неминучість зіткнення. Мало того що Грушницкий провокує його до зіткнення, повівши в Печорина з-під носа князівну Мері. Грушницкий зарозумілий і самовдоволений, Печорин же поводиться просто, невимушено, як глядач у театрі, де спектакль розігрується по задуманому їм сценарію й закінчується дуеллю. На дуелі Грушницкий не чесний – знаючи про те, що пістолет Печорина не заряджений, він відмовляється від примирення, щоб виставити Печорина боягузом Печорин же показує себе мужньою й шляхетною людиною.
Він пропонує Грушницкому згадати про те, що вони були друзями й відмовитися від наклепу. Це виводить юнкера із себе – він вимагає стріляти, говорить, що нехтує себе й ненавидить героя, заріже його вночі з-за рогу, якщо той його зараз не вб’є. Доктори Вернера, прототипом якого став знайомий Лермонтова – доктор Майер, можна назвати людиною, що краще всіх розуміє Печорина. Сам Печорин характеризує Вернера як “людини чудового з багатьох причин”.
Скептик, матеріаліст і поет Вернер, що вивчає струни людського серця, говорив, що скоріше зробить ласку ворогові, чим другові; був за зовнішність свою прозваний Мефистофелем. З Вернером Печорину легко, вони могли б стати друзями, але справа в тому, що ні той, ні іншої не вважають дружбу відносинами рівних. Тут же кожний сам за себе: “Сумне нам смішно, смішне смутно, а взагалі, по правді, ми до всьому досить байдужі, крім самих себе”.
Вони відгороджуються від суспільства своїм сполучником, їм удвох легко. Вони не викликають друг у друга відторгнення, у той час як навколишні відвертаються від них. Разом затіявши історію із Грушницким і князівною Мері, вони чекають розваги від нудьги. Спостерігаючи за Вернером, можна зробити висновок, що ледве моложе він був таким же, як і герой нашого часу: той же інтелект, той же іронічний склад розуму Що ж з ним зробило час? Він став розчарованим у всім скептиком.
Після дуелі Вернер і Печорин холодно розстаються. Вернер уважає, що Печорин зробив навмисне вбивство Грушницкого, сам герой не розчарований – для нього звичним стало вже, що люди “знають заздалегідь всі дурні сторони вчинку… , навіть схвалюють його… а потім умивають руки й відвертаються з обуренням від того, хто мав сміливість взяти на себе весь тягар відповідальності”. Вернера цікавлять експерименти над людьми лише як пасивного спостерігача, у той час як Печорин активно діє й завжди йде до кінця, аналізуючи все що происшли.
Печорин – герой свого часу, але чи готовий час до такого героя? На жаль, ще немає. Що стало б з Печориним – невідомо. Був би він таким же як Вернер, здавшись без боротьби? Життя героя нашого часу перервалася на його шляху з Персії, не залишивши нам відповіді на це питання
Схожі твори:
- Чому Максим Максимич є оповідачем лише в першому розділі роману М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу”? У романі Лермонтова “Герой нашого часу” відражен конфлікт людини нового морального рівня із представниками епохи, що йде. Роман складається з декількох частин, розташованих не в хронологічному порядку. Така будова служить особливим художнім завданням: зокрема, сначала ми бачимо Печорина очами Максима Максимича, і тільки потім – “зсередини”, по щоденникових записах. Штабс-капітан...
- У чому проявляються парадокси особистості Печорина? (По романі М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу”.) У чому проявляються парадокси особистості Печорина? (По романі М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу”.) Роман “Герой нашого часу”, вийшовши у світло, викликав суперечливі судження серед читачів. Образ Печорина був для них незвичний. У передмові Лермонтов дає своє пояснення цьому: “Отчий же цей характер… не знаходить у вас пощади? Уж чи...
- Герой нашого часу характеристика образа Максим Максимич ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ (Роман, 1839-1840; опубл. окремим изд. без предисл. – 1840; 2-е изд. із предисл. – 1841) Максим Максимич – штабс-капітан, одне з головних діючих осіб роману. Він виконує функції оповідача й самостійного персонажа, протипоставленого Печорину. М. М. на відміну від інших героїв, крім Печорина, бере участь відразу в...
- Печорин як тип зайвої людини в романі М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу” Лермонтов писав, що Історія життя людини буває часом интересней історії цілого народу. У романі “Герой нашого часу” він показав моменти життя людини, зайвого для своєї епохи. Цією людиною є Печорин, що у силу обставин стає “зайвою людиною”. Письменник розкриває причини що зробили Печорина “земною непотрібністю” на цьому світлі. Трагедія його...
- Індивідуалізм – головний психологічний нерв характеру Печорина (По романі М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу”) 1. Проблема особистості у романі. 2. Особливості часу створення. 3. Трагізм Печорина. 4. Авторське відношення до героя. “Герой нашого часу”, милостиві государі мої, точно портрет, але не однієї людини: це портрет, складений з пороків усього нашого покоління, у повному їхньому розвитку. М. Ю. Лєрмонтов “Герой нашого часу” М. Ю. Лєрмонтова...
- Печорин і “водяне суспільство” у романі М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу” Печорин і “водяне суспільство” у романі М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу”. Роман М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу”один із кращих добутків російської літератури. Цей роман коштує в одному ряді з такими шедеврами, як “Горі від розуму”, “Євгеній Онєгін”, “Ревізор”. Роман був написаний в епоху, що наступає після грудневого повстання...
- Герой нашого часу характеристкика образа Грушницкий ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ (Роман, 1839-1840; опубл. окремим изд. без предисл. – 1840; 2-е изд. із предисл. – 1841) Грушницкий – один з головних героїв повести “Князівна Мері”, юнкер, що видає себе на Кавказьких водах за розжалуваного офіцера; спочатку граючий у любовному трикутнику (Г. – Мері – Печорин) роль першого коханця,...
- Образ Печорина в сприйнятті інших героїв роману М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу” Суперечливість образа головного героя. 2. Навідні запитання Максима Максимича. 3. Жаль і щиросердечні тривоги. 4. Нерозв’язні життєві питання Усяка людина є історія, не схожа ні на яку іншу. А. Каррель У назві твору поставлена дуже цікава проблема: як сприймають Печорина інші герої роману М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу”. Цікаве...
- Печорин і горці в романі М. Лермонтова “Герой нашого часу” Роман М. Лермонтова “Герой нашого часу” це ” Історія душі людської”, як визначив характер свого добутку сам автор. Роман складається з п’яти повістей: “Бэла”, ” Максим Максимыч”, “Тамань”, “Князівна Мэри” і “Фаталіст”. Кожна повість являє собою самостійний художній Твір і в той же час є частиною роману. Повести об’єднані образом...
- Композиція роману “Герой нашого часу” і її роль у розкритті особистості Печорина Основне завдання, що стояло перед М. Ю. Лермонтовим при створенні роману “Герой нашого часу”, була намалювати образ свого сучасника, “яким він його розумів і… часто зустрічав”. Людина цей мислячий, що почуває, талановитий, але не зумів знайти гідне застосування своїм “силам неосяжним”. Роман складається з п’яти частин, дія в яких відбувається...
- Печорин (“Герой нашого часу”) Лермонтовский роман – добуток, породжений після декабристської епохи. Спроба “ста прапорщиків” змінити суспільного лада в Росії обернулася для них трагедією. В “Герої нашого часу” одержали переломлення напружені роздуми письменника про загальні закономірності розвитку людства й про історичні долі Росії. У романі, як і у вірші “Дума”, увага Лермонтова зосереджено на...
- Попередники й последовател і героя роману М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу” Печорина у творчості російських письменників 1. Печорин – герой різних часів. 2. Чацкий – попередник Печорина. 3. Ставрогин – послідовник Печорина. У своєму творі я хочу розповісти про ті образи й добутки російських письменників, які є “родичами” Печорина з роману М. Ю. Лормонтова “Герой нашого часу”. Всім відомо, що образ Печорина збірний, автор втілив у...
- Зв’язок ідейної проблематики лірики Лермонтова і його роману “Герой нашого часу” На думку Бердяєва, філософія – це мистецтво, якому не можна навчити, акт творчості. Не дивно, що філософські погляди часто знаходять своє відображення в творах мистецтва. Художники висловлюють свій світогляд в полотнах, письменники – в романах та оповіданнях, поети – у ліриці і поемах. Творчість Лермонтова повною мірою відображає його філософське...
- Головний персонаж роману М. Ю. Лермонтова “Герой нашого часу” Сучасники, у тому числі Бєлінський, у значній мірі ототожнювали Печорина з Лермонтовим. Тим часом авторові важливо було відмежуватися від свого героя. За словами Лермонтова, Печорин портрет, складений з пороків цілого покоління – “у повному їхньому розвитку”. Цілком зрозуміло, чому “Журнал Печорина” для Лермонтова – “чужий добуток”. Якщо не кращої, то...
- М. Ю. Лєрмонтов. “Герой нашого часу”. Огляд роману 1. Роман або кілька повістей? 2. Жанрова своєрідність роману. 3. Порядок глав, “кільцева” композиція роману. 4. Печорин – герой нашого часу Герой Нашого Часу, милостиві государі мої, точно, портрет, але не однієї людини: це портрет, складений з пороків усього нашого покоління, у повному їхньому розвитку. М. Ю. Лєрмонтов В 1838...
- Образ Печорина у романі Герой нашого часу Лєрмонтова М. Ю У романі “Герой нашого часу” М. Ю. Лєрмонтов створив образ свого сучасника, “портрет, складений з пороків усього… покоління”. Головний герой роману – дворянин ГриГорей Олександрович Печорин, характер украй складний і суперечливий, далі парадоксальний. Суперечливість, “чудність” Печорина майстерно помічена вже в самому портреті героя. “З першого погляду на особу його я...
- Складна й суперечлива натура Печорина (По романі М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу”) 1. Печорин у сприйнятті навколишніх. 2. Як оцінює себе сам Печорин. 3. Життя внутрішня й зовнішня Я не для ангелів і раю Всесильним богом створений; Але для чого живу, страждаючи, Про це більше знає він. М. Ю. Лєрмонтов Назва роману М. Ю. Лєрмонтова “Герой нашого часу” звичайно ж не випадково....
- Образ Печорина в повісті Бела (по романугерой нашого часу Лєрмонтова М. Ю.) Б. ейхенбаум уважав повість “Бела”, поряд з “Таманню”, експозицією образа Печорина. У цій повісті розповідається про обставини життя Печорина, про його виховання, утворення. Тут же даний перший портрет героя. Уперше ми довідаємося про ГриГорея Олександровичі з оповідання Максима Максимича. Штабс-капітан описує характер Печорина, його “чудності”, несхожість на навколишніх И вже...
- Розкриття характеру Печоріна через композицію роману (“Герой нашого часу’ М. Ю. Лєрмонтова) “Герой нашого часу” – одна з перших спроб створення в російській літературі психологічного реалістичного роману. Основна задача, що стояла перед М. Ю. Лєрмонтовим при створенні цього роману – намалювати образ свого сучасника, “яким він його розуміє і… часто зустрічав”. Людина ця мисляча, талановита, але вона не вміє знайти гідне застосування...
- Герой нашого часу характеристика образа Печорин ГриГорей Олександрович ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ (Роман, 1839-1840; опубл. окремим изд. без предисл. – 1840; 2-е изд. Із предисл. – 1841) Печорин ГриГорей Олександрович – головний герой роману, по своєму типі пов’язаний з персонажами психологічних романів Р. Шатобриана (“Рене, або Наслідку страстей”), Б. Кін-Стана (“Адольф”), е. Сенанкура (“Оберман”), А. де Мюссе (“Сповідь сина...