Образи та символи у повісті Старицького “Оборона Буші”

Повість українського майстра слова Михайла Старицького “Оборона Буші” багата героїчними образами та символікою. Так як за основу твору було взято реальні події, то деякі образи є історичними, інші ж, хоч і вигадані, але вражають своєю правдоподібністю. Письменник талановито відтворив дух зображуваних подій часів національно-визвольної боротьби українців проти поляків. Особливо широко та яскраво у творі представлений образ українського народу. У символічному сенсі це говорить про єдність людей, які готові боротися проти соціальної

несправедливості. Мешканці – в основному прості люди – мужньо встали на оборону свого міста. Адже вони зрозуміли, що цим допоможуть війську Богдана Хмельницького.
Найбільш вражаючим у творі є образ головної героїні – Орисі. Вона гідна донька відважного сотника Завістного. Зростала дівчина в оточенні козаків, мужніх людей. Тому й сама мала стійкий, героїчний характер.
Автор приділяє значну увагу портретній характеристиці Орисі – вона дуже вродлива, її обличчя виражає одночасно глибоку задуму і ще дитячу невинність. Як і кожна юна дівчина, Орися закохана, але її кохання не просте.
Колись
давно її батько знайшов у лісі хлопчика, що загубився – Антося. Завістний пожалів знайду та взяв до себе. Зростали Орися і Антось разом, люблячи один одного як брат і сестра. Але ставши дорослими вони закохалися. Молоді люди планували подальше спільне життя, але випадково Антось дізнається про справжнє своє походження. Виявляється, що юнак є сином польського шляхтича.
Таким чином, коханий стає ворогом. Адже український і польський народи були у розбраті. Орися є справжньою патріоткою, яка ставить загальні інтереси вище за власні, і вирішує відмовитися від Антося.
Люди знали характер Орисі, тому саме їй доручають обороняти фортецю. В батальних сценах дівчина проявляє себе не менш героїчно, ніж чоловіки. Коли Антось заходить до Буші в якості парламентаря і пояснює Орисі, що не бажає нікому зла, молоді люди знову об’єднуються.
Досить символічними є сни сотниківни. Орися бачить себе в образі калини, що віттям тягнеться до явора. Раптом налітає сильний вітер і вириває дерева з корінням, але вони встигають сплестися один з одним. Якщо згадати фінал повісті, то зрозуміло, що сновидіння є натяком на трагічну долю закоханих.
Особливим є образ коханого Орисі – Антося. Він, за примхою долі, опиняється в чужій для нього родині сотника. Але українські традиції та мораль стають йому близькими. Дізнавшись по справжнє своє походження – польське, юнак змушений приєднатися до війська. Але війна взагалі суперечить гуманній сутності героя. Антось є виразником думки єдності народів, антимілітаризму. Йому властиві такі риси характеру як: шляхетність, чесність, вірність. Образи Антося і Орисі романтизовані. Вони обидва спроможні на самопожертву заради інших.
Історичним образом є сотник Михайло Завістний. Це мужній чоловік, здатний на подвиг. Він загартований у боях, стійкий у переконаннях та вірі. Разом з тим Завістний є люблячим батьком та добрим товаришем. Його доля складається трагічно та він свідомо йде на самопожертву.
Козаки – ідеалізовані образи в повісті. Письменник поетично змальовує запорожців, уславлюючи їх мужній характер і особливе почуття гумору, яке допомагало їм у важкі часи. Навіть в батальних епізодах козаки підтримують свій дух гумором, адже він також є своєрідною зброєю проти ворога.
Повість Михайла Старицького “Оборона Буші” має велику палітру образів та символів, які роблять цей твір історично та літературно значимим.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)

Образи та символи у повісті Старицького “Оборона Буші”