Образ Наталки Полтавки

Протягом багатьох століть люди оспівували і уславлювали в піснях і віршах образ берегині – матері чи коханої жінки, благословляючи її ім’я.

Деякі філософи вважали, що доля жінки – в домашньому господарюванні та материнстві. На їхній погляд, жінка не здатна до великих справ і почуттів. Але українки вже багато століть виявляють і велич почуттів, і талант материнства, і велич справ.

Багато діячів культури звертались у своїй творчості до образу жінки. Так, перлиною української літератури стала неповторна п’єса славнозвісного

українського поета і драматурга Івана Котляревського “Наталка Полтавка”.

Його героїня наче узагальнила всі найкращі риси жінок, стала ідеалом національного характеру, в якому гармонійно поєдналися зовнішня краса і багатий духовний світ. Наталка – добра, ввічлива та чесна дівчина. “Золото – не дівка! – кажуть про неї.- Окрім того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна, яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою… яка трудяща, себе і матір на світі держить”.

Тільки заради любої матусі вона погоджується на шлюб із нелюбом. їй притаманна здатність жертвувати собою

заради інших. Але свого кохання зректися вона не може. Її душа і серце стогнали від болю, бо коханий вже чотири роки, як пішов заробляти гроші на весілля, а його й досі нема. Чекаючи на нього, Наталка благає Бога, щоб її наречений швидко повернувся. “Петре! Петре!.. я тебе любила і тепер люблю”,- сумує дівчина.

Наталці властиве почуття людської гідності, вона розумна і кмітлива. Делікатно, але наодріз проста селянка відповідає пану возному, щиро розкриває перед ним своє серце, пояснює, чому вони не пара. Ніжна і сором’язлива, вона впевнена в собі, це допомагає їй не занепасти духом при злиденному житті. Коли доля знову зводить її з коханим Петром, дівчина бореться за своє щастя. Її не лякає людський осуд, вона залишається з людиною, яку кохає понад усе.

Майже сто вісімдесят років живе на сцені улюблена в народі героїня Наталка Полтавка, а краса її невмирущого образу не в’яне, не старіє. Причина безсмертя, очевидно, в тому, що в ній Іван Котляревський блискуче втілив народний ідеал української жінки, її моральну красу.

Минали десятиріччя, змінювався суспільний устрій життя, додавав нові риси до соціального обличчя жінки, проте в найістотнішому цей ідеал залишався без змін. Це жінка, багата духовно, чесна, працьовита і сердечна. З плином часу такі ідеали не старіють, бо вони – загальнолюдські і вічні, актуальні для будь-якої епохи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 3.80 out of 5)

Образ Наталки Полтавки