Образ народного бунтаря Чіпки в романі “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”

У 1875 році Панас Мирний разом зі своїм братом Іваном Біликом закінчив працю над багатоплановим соціально-психологічним романом “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”. В основу роману було покладено реальне складне життя селянства з його радощами і кривдами, злиденністю і соціальною нерівністю, а також з жорстокими діями “захисників” народу.

І одним з таких народних бунтарів був Чіпка – головний герой роману. Життя у злиднях, зневажливе ставлення до Чіпки сільських дітей, невідступне прізвисько “виродок” мали згубний вплив

на формування його характеру. Ще змалку в Чіпчиній душі з’явилася ненависть до людей, яка потім зруйнувала його житія.

Але разом з цим у дитячій душі зароджувались і щирість, чесність, доброта, розвитку яких сприяли лагідні казки і розповіді люблячої бабусі Оришки. Тому, багато розмірковуючи над стосунками між людьми, Чіпка казав: “Я, бабусю, добрий… Я злого не робитиму… Я буду добрий, бабусю”…

І вийшов із Чіпки щирий, чесний, відвертий і працьовитий парубок – борець за правду, Але чітко виявляється і слабкість характеру Чіпки, бо коли в нього незаконно відібрали землю, він зламався,

втратив віру в справедливість, вирішив, що нема в житті щастя. Чіпка став пропивати все, що заробив власною працею, завів собі друзів-“розбишак”.

Та ось незабаром добре в Чіпчиній натурі змогло взяти гору, перемогти, і він, помирившись із матір’ю і одружившись із коханою дівчиною, починає нове життя, завдяки своїй працьовитості стає заможним чоловіком. Радіючи за сина, і мати ніби помолодшала, але щастя тривало недовго. Не витримавши другої кривди, яку заподіяли йому пани після виборів у земство, Чіпка під впливом “лихого товариства” повертається до розбійного життя, і тепер уже назавжди.

Спотворення Чіпки як людини, його “криваві” вчинки в боротьбі за “правду”, знищення ним невинних людей привели до страшних наслідків. Не втримавши такої “боротьби за правду”, Галя повісилась, а стара мати повинна була викрити владі свою дитину. У такому трагічному житті Чіпки винен не тільки суспільний лад, який зробив його жорстокою, злою людиною, а й сам він. Чіпка був винен у тому, що не зумів скористатися добрими порадами і став на лихий шлях, перетворившись на злодія-зарізяку.

Взагалі, в образі Чіпки Панас Мирний показав, як важко знайти справжні шляхи для боротьби з гнобителями і кривдниками, як часто ці пошуки призводять до знівечення людського характеру, спустошення душі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)

Образ народного бунтаря Чіпки в романі “Хіба ревуть воли, як ясла повні?”