Образ Фауста. Пошуки сенсу буття і призначення людини
Ви звернули увагу, що в трагедії Гете обмаль зовнішньої дії? Вся І дія трагедії представлена усього 5 пунктами плану, хоча за обсягом займає чимало сторінок. Це свідчить, що І частина твору, як і вся трагедія взагалі, має неабияку інтенсивну внутрішню дію, наповнену енергією пошуку, думки, почуттів. Підтвердженням цього є цитатний план до І дії “Ніч”.
Зразок цитатного плану внутрішньої дії (до І дії трагедії “Ніч”).
У філософію я вник, До краю всіх наук дійшов – Уже і лікар, і правник,
1.на нещастя, богослов… Коментар. Фауст
2.Не можем знати ми нічого! Коментар. Врештірешт, Фауст доходить висновку, що теоретичні, книжні знання нічого не варті в справжніх пошуках таємниці людського буття.
3.Не вірю я, що я щось знаю, Не вмію я людей навчати…
Коментар. Крім усього, Фауст розчарувався у власних здібностях пізнання світу.
4.Томуто й почав я ворожити, –
Чи не одкриє духів міць
Мені одвічних таємниць…
Коментар. Тому герой вдається
5.Візьми цю книгу чарівну; Цей Нострадамів віщий Твір Тобі відкриє таїну. Спізнаєш ти шляхи світил, Збагнеш природи вічний рух, І в душу вступить повінь сил, Коли промовить духу дух.
6.Природа безконечна! Де ж, коли ж Знайду ту грудь, що нею світ ти поїш, І небо, й землю – все живиш?
Коментар. Фауст натрапляє на знак макрокосмосу і розгублюється: у всесвіті немає точки опору для пошуку відповідей. Безкінечність Всесвіту сильніша за людські можливості.
7.Ти, Дух Землі, мені рідніший, Я став відразу мов сильніший…
Коментар. Але Дух Землі, на який натрапляє Фауст, не дає відповіді на питання, і справжнє знання про сутність людського буття залишається для героя недосяжним.
8.Я подоба божа,
І не близький до тебе!
Коментар. Дух Землі зникає, і на зміну йому до Фауста приходить його учень Вагнер. Він – схоласт і догматик – повна протилежність Фаусту.
9…. Це йде мій помічник,
Докучливий сухий влазливець!
У Фаусті Гете з самого початку підкреслює найважливіші властивості людської натури: незадоволеність досягнутим і спрямованість до ідеалу. Розвиток внутрішнього сюжету у творі зумовлений саме таким ходом думок автора. Це ж визначає і особливості жанрової природи твору.