О. де Бальзак “Гобсек”. Зіставлення образів Фанні Мальво й Анастазі де Ресто. Роль Дервіля в розгортанні й відтворенні подій повісті. Композиція та стиль твору

УСІ УРОКИ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ 10 КЛАС

I семестр

1. ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ

ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ

УРОК № 13

Тема. О. де Бальзак “Гобсек”. Зіставлення образів Фанні Мальво й Анастазі де Ресто. Роль Дервіля в розгортанні й відтворенні подій повісті. Композиція та стиль твору

Мета: допомогти учням усвідомити значення висвітлених автором моральних проблем; показати майстерність автора у змалюванні образів, побудові повісті; розвивати навички характеризування образів, критичного осмислення прочитаного, висловлювання

й аргументування власних думок; виховувати прагнення до доброчесного життя.

Оснащення: портрет письменника, видання його твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Людство постійно визначає для себе справжні й уявні цінності, епоха й народ вносить у ці визначення свої корективи. Але вражає те, що людина прагне пройти шлях пізнання самостійно, сама встановлює ієрархію цінностей і обирає їх для себе, незважаючи на світовий досвід. Бальзак у своєму творі не аналізує причин виникнення

скупості, маніакальної потреби накопичувати багатство заради багатства, зради, згубних пристрастей, але показує, до чого це призводить. Сьогодні на уроці ми спробуємо зазирнути до творчої лабораторії письменника, щоб зрозуміти, як йому вдалося так майстерно розкрити образи героїв, їх психологію й навести позитивні моральні приклади.

III. Оголошення теми й мети уроку

IV. Перевірка домашнього завдання

Перевірка засвоєння твору запитаннями про роль багатства й золота в житті героїв Бальзака і в нашому житті (1-2 учні).

V. Актуалізація опорних знань

Бесіда

¦ Схарактеризуйте образ Гобсека, визначивши в ньому реалістичні та романтичні риси.

VI. Формування вмінь та навичок

1. Складання умовної схеми

Учитель. Запишіть імена персонажів повісті О. де Бальзака Гобсек” до умовної схеми.

2. Аналітичне коментування схеми

3. Колективна робота (складання таблиці)

Учитель. Складіть порівняльну характеристику жіночих образів повісті “Гобсек”.

Анастазі де Ресто

Фанні Мальво

Спільне

Молоді, вродливі, парижанки

Відмінне

З багатої родини, легковажна, безрозсудно піддалася пристрасті, раба почуттів; жорстока; щастя не здобула, усе життя потому спокутувала свій гріх; залишила синові погану славу

З небагатої родини, чесна, добропорядна, працьовита, відповідальна, тиха, скромна; здобула щастя в родинному житті

4. Робота в парах

Учитель. Об’єднайтеся у пари. Проаналізуйте таблицю, яку склали, підготуйте висновки.

5. Колективне обговорення висновків

6. Інтерактивна вправа “Мозковий штурм”

Учитель. Визначте роль образу Дервіля в повісті Бальзака “Гобсек”.

Очікувані відповіді

– Композиційний стрижень твору – автор-оповідач.

– Один із головних героїв, носіїв ідеї моральності навіть у жорстокому буржуазному світі.

– Образ Дервіля відіграє роль прийому обрамлення: історія про Гобсека “взята в рамку” опису розмови в салоні віконтеси де Гранльє.

– Дервіль об’єктивно відтворює події, висловлює власне ставлення до героїв і ситуацій, що створює особливу атмосферу задушевності розмови й вірогідності оповіді.

7. “Провокаційно-дискусійні” (проблемні) твердження

– Дервіль – головний герой твору Бальзака “Гобсек”.

– Дервіль – ідеальний буржуа, взірець для наслідування.

– Гобсек – благородний месник, що карає розбещену аристократію за її гріхи.

– Гобсек – “змій-спокусник”, у нього завжди можна позичити гроші.

– Гобсек – хвора людина.

8. Слово вчителя

¦ Зверніть увагу на таблицю. Про що свідчить ця інформація? (Про велику популярність твору, важливість порушених у ньому проблем.)

Художній фільм “Гобсек”

СРСР

1937

Художній фільм “Помилка Оноре де Бальзака”

СРСР

1989

Художній фільм “Бальзак”

Франція – Італія – Германія

1999 (режисер Ж. Дайан за участі Ж. Депардьє)

VII. Домашнє завдання

Індивідуальне: порівняти образи (виконати учнівське дослідження) творів Плавта “Скарб”, В. Шекспіра “Венеціанський купець”, Ж. Б. Мольєра “Скупий”, О. Пушкіна “Скупий рицар”, М. Гоголя “Мертві душі” (Плюшкін), Ч. Діккенса “Різдвяна пісня в прозі”, І. Карпенка-Карого “Хазяїн” (Пузир).

Для всіх: підготуватися до контрольної роботи. Проаналізувати вірш Б. Пастернака “Бальзак” (1927), визначити, наскільки точно автор відобразив характер письменника.

БАЛЬЗАК

Париж в златых тельцах, у дельцах,

В дождях, как мщенье, долгожданных.

По улицам летит пыльца.

Разгневанно цветут каштаны.

Жара покрыла лошадей

И щелканье бичей глазурью

И, как горох на решете,

Дрожит в оконной амбразуре.

Беспечно мчатся тильбюри.

Своя довлеет злоба дневи.

До завтрашней ли им зари?

Разгневанно цветут деревья.

А их заложник и должник,

Куда он скрылся? Ах, алхимик!

Он, как над книгами, поник

Над переулками глухими.

Почти как тополь, лопоух,

Он смотрит вниз, как в заповедник,

И ткет Парижу, как паук,

Заупокойную обедню.

Его бессонные зенки

Устроены, как веретена.

Он вьет, как нитку из пеньки,

Историю сего притона.

Чтоб выкупиться из ярма

Ужасного заимодавца,

Он должен сгинуть задарма

И дать всей нитке размотаться.

Зачем же было брать в кредит

Париж с его толпой и биржей,

И поле, и в тени ракит

Непринужденность сельских пиршеств?

Он грезит волей, как лакей,

Как пенсией – старик бухгалтер,

А весу в этом кулаке

Что в каменщиковой кувалде.

Когда, когда ж, утерши пот

И сушь кофейную отвеяв,

Он оградится от забот

Шестой главою от Матфея?

Борис Пастернак

VIII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа “Мікрофон”

Продовжте речення:

– Цей урок допоміг мені усвідомити…

– Я вважаю, що образи, створені Бальзаком…

– Мені запам’яталося…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

О. де Бальзак “Гобсек”. Зіставлення образів Фанні Мальво й Анастазі де Ресто. Роль Дервіля в розгортанні й відтворенні подій повісті. Композиція та стиль твору