НЕЛЯ ШЕЙКО-МЕДВЕДЄВА. ЛИСИЦЯ, ЩО ВПАЛА З НЕБА (П’єса-казка на 2 дії)
Мета: ознайомити учнів із творчістю Нелі Шейко-Медведєвої; розширити знання школярів про п’єсу як жанр; поглибити розуміння побудови тексту п’єси; вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб, вчити розрізняти характеристики дійових осіб за їхніми висловами, вчинками; розвивати творчі здібності учнів, дослідницькі якості; виховувати правдивість, відповідальність за свої вчинки, вміння тримати слово.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У
А з творчістю ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітала до нас.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Бобре, друже, друже бобре,.
Міст зробив ти дуже добре:
Не бредуть бобри у брід,
Майстрові кричать: “Привіт!”
2. Гра “Звуконаслідування”
– Забивайте цвяхи: Гбду! Гбдо! Гбде! Гбди! Гбда! Гбді! Гбді!
–
– Кидайте уявні тарілки партнерові: Кчку! Кчко! Кчке! Кчка! Кчки! Кчки!
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання байки Олени Пчілки “Котова наука”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Прочитайте уривок із вірша, роз’єднавши слова,
Затихнувгомін. Взалізгаслосвітло,
Івраз, зайолонйвшивсічуття, розсунуласьзавіса…
Ірозквітложиття – мовказка,
Йказка – мов життя.
– Пригадайте, як називається вірш. Хто його автор?
– Що показують у театрі?
– Що таке п’єса?
– Чим вона відрізняється Від творів інших жанрів?
– Які особливості побудови п’єси?
– Які п’єси ви читали в 3-му класі?
– Продовжте речення: “Щоб показати п’єсу на Сцені, потрібно…”.
– Сьогодні ми ознайомимося з п’єсою Нелі Шейко-Медведєвої “Лисиця, що впала з неба”.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання учнями статті про Нелі Шейко-Медведєву
– Де народилася письменниця?
– Де вона отримала вищу освіту?
– Для кого пише свої твори?
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання першої дії п’єси Н. Шейко-Медведєвої “Лисиця, що впала з неба”
1) Підготовка до читання п’єси вголос.
Читання інструкції (с. 123)
– Як ви вважаєте, між ким відбуватимуться дії твору?
– Що ви знаєте про цих тварин?
– Продовжте думку:
Хитрий, як…; покірний, як…; страшний, як…; впертий, як…; боязкий, як…
– Сьогодні ми маємо можливість перевірити правдивість цих сталих виразів. Ось послухайте п’єсу-казку.
2) Читання твору вчителем.
3) Перевірка сприймання.
– Які дійові особи зустрічаються у п’єсі?
– Коли і як з’явилася Лисиця?
– Як вона розмовляє з Вовком?
– Чому Вовк захищає Лисицю?
4) Робота над виразністю читання.
– Які речення за метою висловлювання зустрічаються в тексті найчастіше? Зачитайте кілька окличних речень; питальних.
– Як потрібно читати слова або речення, подані в дужках?
5) Самостійне читання першої дії п’єси учнями (спочатку – повільно, а потім, після кожної вказівки вчителя,- дедалі швидше й швидше; кінцівку – скоромовкою).
6) Гоа “Хто швидше читає?”.
Знайти слова:
– Вовка: “Постривайте! А останнє слово?”.
– Лисиці: “Ати, я бачу, розумна пташка…”.
– Ворони: “Недобрий, а дурний!”.
– Чи сподобалася вам п’єса? Чим саме?
– Чи хотіли б ви дізнатися, що сталося з героями далі?-
– Від чого автор застерігає читачів?
7) Гра “Віднімай та додавай, нове слово укладай”.
ЗЛЮ + О + ДІ – Ю + ЙКА= … (Злодійка).
Д___ + К___ + Ч = ___ У ___ А… (Дукач).
КР + ЛУ – Р + НОК = … (Клунок).
СІК – ІК + ЕЛЬ + ЧАС – С + НИ = … (Сельчани).
Ф + ТОР – Т + Т + ЖНЕЦЬ – ЖН – Ь + Я = … (Фортеця).
– З усіма відгаданими словами ви зустрінетесь, коли будете читати другу дію п’єси Н. Шейко-Медведєвої “Лисиця, що впала з неба”.
– Прочитайте тлумачення слова дукач у підручнику.
4. Фізкультхвилинка
5. Опрацювання другої дії п’єси Н. Шейко-Медведєвої “Лисиця, що впала з неба”
1) Словникова робота.
Читання слів в парі “луною”
Дрижить | Ополонка | Наставляє |
Шановні | Паморозь | Натомість |
Укинути | Злодійка | Замислила |
Фортеця | Сельчани | Позбутися |
Завивши | Пропонує | Побачивши |
– Прочитайте кожний стовпчик слів на одному диханні. Який з них читати було легше? Чому?
– Які слова вам незрозумілі? (Кілька учнів шукають і зачитують пояснення цих слів у тлумачному словнику.)
– Доберіть синоніми до слів замислила (задумала), натомість (замість), злодійка (крадійка).
2) Гра “Рибки”.
Самостійне мовчазне читання другої дії п’єси учнями.
3) Перевірка сприймання.
– Де відбуваються події другої дії?
– Скільки у ній дійових осіб? Хто вони?
– Чи з’явилися нові дійові особи?
4) Аналіз змісту другої дії п’єси. Вибіркове читання.
– Якої пори року відбувається друга дія казки? Чому ви вважаєте саме так? Доведіть свою думку словами тексту.
– Що вчиняла Лисиця? Як вона ставилася до Вовка?
– Хто допомагав Лисиці в її злочинах?
– Чому вона вирішила позбутися Вовка?
– Як вона хотіла це здійснити?
– Чому Ворона допомагала Вовкові? Поясніть вислів “чорна справа”.
– Як усі разом перехитрили Лисицю?
– Від чого автор застерігає читачів? Що засуджує?
6. Спостереження за мовою дійових осіб. Підготовка до інсценізації п’єси
– Хто з дійових осіб не має слів?
– Хто має дуже мало реплік?
– Розкажіть, які дії повинен виконати кожен із них.
– Які зміни настрою слід передати словами Вовка?
– З якою інтонацією потрібно читати слова Сірка, Ворони, Лисиці, Зайця?
7. Інсценізація п’єси
Учні у групах обирають уривок казки для інсценізації (той, що найбільше сподобався). Читають, передаючи характер, настрій дійових осіб за допомогою голосу, міміки, жестів.
8. Гра “Голосування ногами”
Діти встають у дві шеренги: права шеренга – “я вважаю, що твердження правильне”; ліва шеренга – “я вважаю, що твердження неправильне”.
– Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення неправильне – тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Хто автор прочитаної п’єси-казки?
– Хто головний герой твору?
– Яким є ваше ставлення до нього?
– Чия поведінка видалася вам несподіваною? Чому?
– Учинки кого із персонажів ви засуджуєте, а кого – схвалюєте? Чому?
– Яку роль хотіли б зіграти у п’єсі? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати інсценізацію уривка із п’єси (с. 123-133).