“Не сходь зі сходи свого будинку – там зло. Далі вдома зло вже тому, що далі – байдужість у романі” В. В. Розанов (По романі Л. Н. Толстого “Ганна Каренина”)
1. Роман про сімейні відносини. 2. Вплив суспільної думки на сім’ю. 3. Трагічна кінцівка добутку. Л. Н. Толстого завжди цікавили теми сім’ї, внутрісімейних взаємин чоловіка й дружини, їхніх дітей. Саме тому в багатьох добутках великого письменника в центрі оповідання перебуває саме сім’я. В 1870 році Толстої задумав створити новий роман. Безумовно, він не міг залишити осторонь хвилюючу його тему, більше того, він зробив її домінуючої в добутку.
Так з’явився роман “Ганна Каренина”. Сам Лев Миколайович не раз визнавався, що в цьому
Багато в чому “Ганна Каренина” своїй появі, за словами письменника, була зобов’язана А. С. Пушкіну і його добуткам. Багато літературознавців відмінюються до думки,
У той період у Росії зложилася така історична ситуація, що не могла не відбиватися на сім’ях відомих прізвищ, таких як Облонские, Каренини, Левини, Щербацкие. Тільки-Тільки скасували кріпосне право, уряд впроваджує нові реформи, утворюється новий соціальний шар купців і комерсантів, які уступають дворянам у походженні, однак часто перевершують їх у матеріальному відношенні. Товстої хотів показати й з’ясувати, як може повестися звичайна дворянська сім’я, “коли весь старий лад “перевернувся” і коли маса, вихована в цьому старому ладі… не може бачити, який “” новий лад, щоукладається,”.
Тобто державна й суспільна криза була перенесена великим письменником і психологом на інший, сімейний рівень. Головна героїня роману Ганна Каренина народилася й виховувалася у світі, у якому вище всього шанувалися благопристойні форми й мнима правильність. Саме це нерідко було чудовою ширмою для проникнення зрадництва, розбещеності й людській підлості Навколишній світ сприймався своєрідним театром, де актори настільки зживалися, спліталися зі своїми образами, масками й манерою поводження, що всі прояви природності й щирості здавалися їм диким або навіть непристойним. Однак і мешканці світського суспільства ні на мінуту не могли себе відчути людьми вільними. Все їхнє життя підкорялося твердим рамкам і обмеженням.
Будь-яке заперечення або відступ від загальноприйнятих правил сприймалося навколишніми, як виступ проти самого суспільства. Відступники строго засуджувалися Незважаючи на звичне для дворянських дівчин виховання, Ганна Каренина, по природі своєї, мала трохи інший, новий склад характеру. Як вона не намагалася перебороти себе, вона могла задовольнятися обманом і фальшю, навіть якщо від цього залежала її репутація або навіть життя.
На настійну вимогу батьків, дівчина досить рано змушена була вийти заміж за багатого державного чиновника Каренина. Її чоловік, твердий, мало емоційна людина, навіть у думках частенько мова, що використовує, цифр і фактів, навіть не намагався підібрати ключик до серця й душі юної дружини, сприймаючи своє одруження як належне. Його не цікавило, що почуває і як сприймає мир його молода й недосвідчена дружина.
“Вони говорять: релігійна, моральна, чесна, розумна людина, – міркує жінка про чоловіка,- але вони не бачать, що я бачила Вони не знають, як він вісім років душив моє життя, душив усе, що було в мені живого…”. Природно, що в сім’ї Карениних панувала байдужність і холодна відчуженість. Тим більше що чоловік, на відміну від молодої жінки, сприймав шлюб, як певного роду ділову угоду, що не повинна вимагати яких-небудь емоційних витрат. На першому місці в чоловіка видимість гарної й пристойної сім’ї. Безумовно, живаючи, почуттєва, діяльна натура Ганни не могла б довго витримати в подібних умовах.
Почуття й емоції молодої жінки вимагали природного виходу, її душа й серце чекали незабутньої, теперішньої й щирої любові. Тому раптово спаленілий вогник між Ганною до Вронским не можна вважати випадковою подією Пристрасть була визначена довгим емоційним ув’язненням молодої жінки. Зустрівши блискучого офіцера й полюбивши його, головна героїня вже не могла приборкати свої почуття й далі причинятися щасливою дружиною, брехати самої собі, чоловікові й оточуючим людям.
Її дратувала сама думка про фальш і обман, якими безсоромно користувалися світські левиці в схожій ситуації. Перед Ганною встає важкий вибір дурити навколишніх, залишаючись під одним дахом з огидним чоловіком і маючи коханця, або розвестися із чоловіком, назавжди втративши можливість спілкування з гаряче улюбленою дитиною. Каренин ніколи не погодиться віддати дружині сина Сережу з “високих християнських спонукань”. Молода жінка вирішує на користь своєї палючої любові й іде із сім’ї. Люди її кола засуджують Ганну, причому не за зв’язок з парубком, а за її необачність, за її небажання приховувати свої почуття. Навіть ті представники світського суспільства, хто сам жив в обмані й фальші, ставили собі в право засуджувати пренебрегшую рамками пристойностей молоду жінку: “Усе накинулися на неї, всі ті, які гірше її в сто разів”.
Вибравши любов, Ганна жертвує своєю дитиною. Однак їй вдається попрощатися з ним. Останнє побачення молодої жінки із сином показало, наскільки ці два чоловіки були прив’язані друг до друга. Для обох розлука була глибокою психологічною травмою Каренин по-своєму все-таки випробовував почуття до своєї молодої дружини, однак у силу свого характеру й залежності від думки оточуючих людей уже не міг підкоритися своїм почуттям і дозволити жінці хоча б зрідка відвідувати свого сина.
Однак любов не приносить Ганні щастя й заспокоєння. Возз’єднавшись із коханим, вона незабаром починає почувати себе самотньої. Молода жінка залишається в повній соціальній ізоляції, оскільки вчорашні друзі й знайомі відвернулися від її.
З дитинства не привчена до якої-небудь праці або справи Ганна початку запекло нудьгувати. Їй залишалося тільки любити Крім того, у душі в Ганни поступово визрівав внутрішній конфлікт. Незважаючи на деяку частку емансипированно, ця жінка залишалася представницею свого часу.
Її стали терзати забобони, дуже незабаром вона сама стала себе вважати чи ледве не занепалою жінкою. Крім того, Ганну переслідувала острах втратити коханої людини, долали “страшні думки про те, що буде, якщо він розлюбить її”. Безсумнівно, її щиросердечний стан не могло не відбитися на зовнішній стороні життя, відносини між молодими людьми псуються. Вронский не в силах був виносити дурний настрій обраниці, її необгрунтовані ревнощі. Поступово між коханцями встановилися натягнуті відносини У результаті Ганна разочаровивается у своїй любові, роблячи невтішний висновок: “Всі не правда, усе неправда, усе обман, всі зло!
” Трагічний фінал роману більшою мірою визначений попередніми подіями. Ганна Каренина, як Свіча, “спалахнула більше яскравим, чим коли-небудь, світлом, освітила їй все те, що колись було в мороці, затріщала, стала мерхнути й назавжди потухла…”. Суспільство жорстоко помстилося відступниці від загальноприйнятих правил Лев Миколайович у своєму романі як не можна вірно показав, наскільки особисте, сімейне щастя, а також сама “осередок суспільства” залежить від оточення, наскільки вона уразлива в державі, де панують лицемірство й обман.
Через сімейні відносини автор зумів правдиво відтворити весь суспільний устрій Росії сучасного йому часу. З іншого боку, вибір Ганни Карениной ще раз довів, що навіть у безвихідній ситуації можна залишитися чесним перед самим собою й не дозволити обставинам увергнути людини в безодню обману й фальші
Схожі твори:
- Життєві шукання Костянтина Левина(по романі Л. Н. Толстого “Ганна Каренина”) Один з героїв роману Л. Н. Толстого “Ганна Каренина” Костянтин Левин з’явився новим образом у росіянці й світовій літературі. Це образ не “маленького”, не “зайвого” людини. По всьому своєму складі, змісту його загальнолюдських питань, що мучать, цілісності натури, властивому йому прагненню перетворювати ідею в дію Костянтин Левин – мислитель-діяч. Він...
- Героїня роману Л. Н. Толстого “Ганна Каренина” Толстому хотілося написати роман про жінку з вищого суспільства, “потерявшей себе”, навколо якої легко згрупувалися багато чоловічих типів, що будили творчу уяву письменника. Багато в чому до реалізації цього задуму Толстого підштовхнули мотиви пушкінської Творчості, зокрема незакінчені прозаїчні уривки “На розі маленької площі” і “Гості з’їжджалися на дачу”. Героїня останнього...
- Центральний персонаж роману Л. Н. Толстого “Ганна Каренина” Прототипом цього образа став нащадок родовитого дворянського сімейства, чиновник і поміщик Василь Степанович Перфильев, стародавній друг Толстого. Письменник був причетний до його долі, мав ясне подання про його особистість, щиросердечний склад, про його “чесноти й гріхи” і “легких захопленнях”. Використав Толстой і листи дружини Перфильева, Параски Федорівни, і рукопис її...
- “Думка сімейна” (по романі “Ганна Каренина”) Він говорив, що завдання його зробити цю жінку тільки жалюгідної, і не винуватої”. С. Толста Після закінчення роботи над романом “Війна й мир” Лев Миколайович “захопився” проблемами сім’ї й шлюбу. Навколишня його дійсність давала багато матеріалу про сімейне життя, і Толстой приступився до роботи над новим романом “Ганна Каренина”. Висунута...
- Центральний персонаж роману Толстого “Ганна Каренина” Прототипами для створення образа Каренина Толстому служили його гарний знайомий “розважливий” С. М. Сухотин, що пережив подібну сімейну драму, і свояк письменника А. М. Кузминский. Прийнято вважати, що прізвище персонажа “мовець” і походить від грецького слова “каренон” (голова), що підкреслює одну з основних рис характеру – безстрасність, перевага волі й...
- Порівняння романів “Егоїст” і “Ганна Каренина” Треба визнати, що в порівнянні з попередніми добутками Мередита, події, що становлять основу цього роману разюче подрібнювали. Виллоуби зовсім не показаний у своїх соціальних зв’язках (крім хіба відношення до кучерів). Усе вертиться винятково навколо сім’ї й шлюбу Такий, здавався б, сугубо сімейний роман, як “Ганна Каренина” (між датами виходу у...
- Кошовий у будинку Мелехових. (Аналіз глави 2, частини 8, тому 4 романи М. А. Шолохова “Тихий Дон”) 1. Гуманістичні ідеї автора в епізоді. 2. Глибинний конфлікт героїв. 3. Зміна взаємин персонажів. У романі-епопеї М. А. Шолохова “Тихий Дон” розповідається про багатьох трагічних моментах історії Росії початку XX століття. Як найстрашніше зло зображується тут громадянська війна – жорстока бойня, у якій брат бореться проти брата, сусід проти сусіда....
- Червоноармійці в будинку Мелехових. (Аналіз глави 16, частини 6, тому 3 романи М. А. Шолохова “Тихий Дон”) 1. Конфліктний початок епізоду. 2. Зміна відносин персонажів і читача. 3. Гуманізм автора. Михайло Олександрович Шолохов у своїх добутках оповідає про найстрашніші й трагічні моменти історії Росії XX, століття. Найбільшим злом, на думку письменника, є громадянська війна. Це трагедія народу. Вона згубна для обох сторін, приносить непоправні втрати, калічить душі...
- Художнє вираження В. Сосюрою любові до рідного краю у вірші “Солов’їні далі, далі солов’їні…” Художнє вираження В. Сосюрою любові до рідного краю у вірші “Солов’їні далі, далі солов’їні…” Український письменник Михайло Стельмах так сказав про Володимира Сосюру: “Володимир Сосюра – це глибинно бентежний березень і замріяно прозорий вересень української поезії. Як не можна уявити весни без березневої безпосередності, а осені без вересневої щедрості, так...
- Життя мешканців будинку Мелехових у романі “Тихий Дон” Поява геніального роману-епопеї Михайла Шолохова “Тихий Дон” рівносильно чуду. Цей роман воістину став “шедевром” століття завдяки могутньому таланту письменника. Народ, його минуле, сьогодення й майбутнє, його щастя – от основна тема роздумів письменника. У романі Шолохов описав боротьбу двох зовсім різних сил: донського козацтва й Червоної Армії. “Мелеховский двір –...
- “Думка сімейна” у романі Л. М. Толстого “Анна Кареніна” “Анна Кареніна” Л. М. Толстого (у першому своєму варіанті-задумі мала бути лише розгорнутою розповіддю про долю “пропащої” жінки з вищого середовища. Однак, чим далі просувалася робота Толстого над романом, тим ширшими ставали його рамки, як це завжди бувало у у письменника, коли він починав конкретно здійснювати свій літературний задум, у...
- Ганна Ахматова У вигляді Ганни Ахматовій вражає багато чого… Мені подобається, що вона зуміла відстояти своє право бути не просто ученицею, коханою й дружиною Миколи Гумилева, але право бути поетом. Гумилев спочатку пишався дружиною, що складає вірші, але незабаром його серцю стала миліше просто дружина – домашня, зручна, звичайна. Ахматова ж не...
- Сімейні зв’язки у романі Л. Н. Толстого “Війна й мир” 1. Складне епічне полотно. 2. Ідеальна сім’я й відносини. 3. Недоліки інших сімей 4. Сім’я як вище втілення людського щастя. Життя дарує людині в найкращому разі одне-єдина неповторна мить, і секрет щастя в тім, щоб ця мить повторювалася якнайчастіше. ПРО. Уайльд Роман Л. Н. Толстого “Війна й мир” – це...
- Достоєвський і Розанов Достоєвський, – трохи “довів” хтось із людей “компетентних”, що здерти ми інколи з інший спини шкіру вийде навіть у загальне справи корисно, і якщо це й огидно, то “мета виправдовує засоби”, – якби заговорив хтось у сенсі, компетентним стилем і за компетентних обставин, то, повірте, відразу ж були б виконавці,...
- “Думка народна” у романі Л. М. Толстого “Війна і мир” До ідеї написання найбільшого твору свого життя – роману-епопеї “Війна і мир” Л. М. Толстой прийшов не одразу, а від повісті “Декабристи”, де розповідалося про події 1856 року, тобто про епоху повернення з Сибіру героя твору. І Толстой відступив від вже початого: особистість героя, як пояснив письменник у нотатці-передмові до...
- Образи жінок у романі Л. М. Толстого “Війна і мир” Величезна популярність таланта Толстого давно переступила кордони країни. Його знає увесь світ. Недарма Горький писав: “Не знаючи Толстого, Достоєвського, не можна вважати себе знаючим свою країну, не можна вважати себе культурною людиною”. У чому причина неминущого інтересу до роману? Що змушує звертатися до нього людей різних націй, віддалених від його...
- Дочка знаменитого Києва Ганна Ярославівна У Санлиси під Парижем є монастир святого Вікентія. Біля нього статуя довговолосої Ганни Ярославівни – королеви Франції. Понад вісімсот років тому вона приїхала сюди, щоб стати дружиною овдовілого короля Генріха I. У неї довго не народжувалися діти, і Ганна Ярославівна, як велося за обітницею, побудувала цей монастир. І полюбив її...
- Сергій – автобіографічний герой-оповідач у поемі Ганна Снегина Наприкінці квітня 1917 р., після трьох із зайвим років відсутності в рідних місцях, їде на батьківщину, дезертирувавши із фронту й купивши “липовий” білий квиток, оскільки зрозумів, що воює “за чийсь чужий інтерес” (називає себе “першим у країні дезертиром”). По дорозі зі станції слухає оповідання візника про життя селян і конфліктах...
- “Ганна Онєгіна” “Ганна Онєгіна” – це передостання поема Єсеніна, написана наприкінці 1924 року – початку 1925 року. Самому Єсеніну дуже подобалася ця поема. У листі до Чагину (грудень 1924 року) він говорить про свою поему так: “Працюю й незабаром надішлю Вам поему, по-моєму, найкраще, що я написав”. Що ж являє собою поема...
- “Діалектика душі” в романі Л. Толстого “Анна Кареніна” Головна героїня роману Л. Толстого “Анна Кареніна” – Анна Аркадіївна Кареніна – красива, аристократична заміжня жінка з Санкт-Петербурга, чиї прагнення до любові та емоційної чесності роблять її ізгоєм суспільства. Анна – красивий людина у всіх сенсах: розумна і грамотна, вона читає приспівуючи, пише дитячі книги і показує вроджену здатність цінувати...