Народні уявлення про добро і зло в Казках
Кожний народ створив багато чудових і і цікавих казок. У них відображено життя і народу, його мрії і сподівання на кращую долю та боротьбу з гнобителями. Ще із сивої давнини народ виплека і усно передав нащадкам – чудові фантастичні мрії про неперемо” добро, правду і вселюдське щастя.
Темою, яка об’єднує усі народні казки в окремий жанр, є утве дження людини як особистості, її боротьба проти сил, що заважають1 її щастго.
Виразниками, носіями цієї основної теми є казкові персонажі, які за народною уявою поділяються на добрих і злих.
Злотворці – це ті, що роблять людям зло, позбавляють їх духовних і матеріальних благ, пригнічують або заміряються на їхнє життя. Це Змій, лев, мачуха, бабина дочка, розбійник, багатий брат, пан… Образи злотворців бувають алегоричними (в казках про тва
рин), реалістичними (в побутових казках) та фантастичними (в каз
ках чарівних).
Особливу категорію становлять добротворці. Це богатирі і помічники головного героя: наречені, чарівники, пророки, домашні і дикі звірі, птахи, риби, мурахи, тобто ті образи, які сформувалися під впливом фантазії.
Характерним виявом народного уявлення про роль
Герой-богатир завжди захищає-соціальні інтереси людей, як, наприклад, Кирило Кожум’яка, який не відгукується на прохання царя “воювати” змія, поки не прийшли до нього маленькі діти. Зрозумівши, що буде захищати не царя, а дітей, Кирило Кожум’яка не витерпів, заплакав та й каже: “Ну, це ж уже для вас я зроблю”.
Часто помічниками героїв-богатирів є богатирський кінь, яким скаче “вище лісу стоячого, нижче облака ходячого”, або люди, наділені надприродними силами й здібностями, як Вернигора, Вирвидуб. 1 Загативода та інші.
Ворогами героїв виступають змій-людожер, “баба-яга, кістяна і
нога”, одноокі людожери, чаклуни, злі духи, які чинять людям по.
приносять нещастя.
Отже, головним естетичним принципом народної казки є боротьба добра зі злом, утвердження правди, справедливості, покарання за кривду.