НАГІРНА ПРОПОВІДЬ. НОВА СПРАВЕДЛИВІСТЬ – БІБЛІЯ ЯК ПАМ’ЯТКА СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ
НАГІРНА ПРОПОВІДЬ. НОВА СПРАВЕДЛИВІСТЬ
Побачивши ж народ, зійшов на гору. І коли він сів, підійшли до нього його учні; а він, відкривши уста, почав навчати їх:
“Блаженні1 вбогі духом, бо їхнє Царство Небесне.
Блаженні тихі, бо вони успадкують землю.
Блаженні засмучені, бо будуть утішені.
Блаженні голодні та спраглі справедливости, бо вони наситяться.
Блаженні милосердні, бо вони зазнають милосердя.
Блаженні чисті серцем, бо вони побачать Бога.
Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться.
Блаженні переслідувані
Блаженні ви, коли вас будуть зневажати, гонити та виговорювати всяке лихо на вас, обмовляючи мене ради.
Радійте й веселіться, бо нагорода ваша велика на небі; так бо переслідували пророків, які були перед вами.
Ви чули, що було сказано давнім: Не вбивай; і коли хтось уб’є, той підпаде судові. А я кажу вам, що кожний, хто гнівається на брата свого, підпаде судові. Хто ж скаже братові: Нікчема! – той підпаде Верховному Судові. А хто скаже: Дурень! – той підпаде під вогонь пекельний. Коли, отже, приносиш на жертовник дар твій і там згадаєш, що твій брат має
1 Блаженний – щасливий, сповнений радості.
Мирися з твоїм противником швидко, коли ти ще з ним у дорозі, щоб противник часом не віддав тебе судді, а суддя возному, щоб тебе не вкинули в темницю. Істинно кажу тобі: Не вийдеш звідти, доки не заплатиш останнього шага.
Ви чули, що було сказано: Не чини перелюбу. А я кажу вам, що кожний, хто дивиться на жінку з пожаданням, той вже вчинив перелюб з нею в своїм серці. І коли твоє праве око тебе спокушає, вирви його й кинь геть від себе: ліпше тобі, щоб один твій член загинув, аніж щоб усе твоє тіло вкинуто в пекло.
Ви чули теж, що було сказано давнім: Не клянись неправдиво, і – Виконаєш твої клятви Господеві. А я кажу вам не клястися зовсім: ні небом, бо це престол Бога; ні землею, бо це підніжок стіп його; ні Єрусалимом, бо це місто великого царя. Та й головою твоєю теж не клянися, бо не можеш ані одного волоска зробити білим або чорним. Хай буде ваше слово: Так, так; Ні, ні, – а що більше цього, те від лихого.
Ви чули, що було сказано: Око за око, зуб за зуб. А я кажу вам: Не противтеся злому. Хто вдарить тебе в праву щоку, оберни до нього й другу. Хто хоче позиватися з тобою і взяти з тебе одежу, лиши йому і плащ. І хто тебе силуватиме йти милю, іди з ним дві. Дай тому, хто в тебе просить, а хто хоче позичити в тебе, не відвертайся.
Ви чули, що було сказано: Люби ближнього свого й ненавидь ворога свого. А я кажу вам: Любіть ворогів ваших і моліться за тих, що гонять вас; таким чином станете синами Отця вашого, що на небі, який велить своєму сонцю сходити на злих і на добрих і посилає дощ на праведних і неправедних. Бо коли ви любите тих, що вас люблять, то яка вам за це нагорода? Хіба не те саме й митарі роблять? І коли ви вітаєте лише братів ваших, що надзвичайного чините? Хіба не те саме й погани роблять?
Тож будьте досконалі, як Отець ваш небесний досконалий”.
(Новий Завіт, Євангеліє від Матвія, розділ 5: 1-12, 21-48)
ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ. ПРИТЧА
При́тча (від причта – особливий випадок) – невеликий розповідний (епічний) твір повчального змісту.
Притча на прикладі життєвих ситуацій в алегоричній формі пояснює норми поведінки і моральні цінності. Часто в притчах міститься пояснення алегорії та пряме тлумачення повчальної думки твору.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Розкажіть, що вам відомо про Біблію та про її значення у світовій культурі.
2. Поясніть відмінність між політеїзмом та монотеїзмом. Наведіть приклади політеїстичних релігій. Доведіть, що Біблія проповідує монотеїзм.
3. У який історичний період створювався Старий Заповіт? Яка головна ідея Старого Заповіту?
4. Назвіть книги Старого Заповіту. Які тексти лягли в основу цієї частини Біблії?
5. Як у Старому Заповіті пояснюється виникнення світу?
6. Як сприймав Господь створений ним світ? Прокоментуйте слова “І побачив Бог, що воно добре; і благословив…”
7. Що є спільного і відмінного в оповідях про створення світу у Ведах і Старому Заповіті?
8. Які моральні висновки можна зробити з оповіді про Каїна та Авеля?
9. Як ви розумієте слова Господа, звернені до Каїна: “Гріх на порозі чигає: він і так оволодів тобою, але мусиш над ним панувати”?
10. Назвіть норми поведінки, закладені в головних заповідях Закону Божого, які приніс Мойсей євреям.
11. Що ви знаєте про Новий Заповіт? Хто став центральною постаттю цієї частини священної книги?
12. Чому в Євангеліє Ісуса називають Месією? Що вам відомо про його життя?
13. На прикладі Нагірної проповіді поясніть, у чому полягає відмінність християнського принципу любові від іудейського принципу справедливості.
14. Що, за Новим Заповітом, потрібно робити, щоб потрапити в Царство Небесне?
15. На прикладі оповіді про сіяча доведіть, що притчам Ісуса Христа притаманний алегоризм.
16. Із якою метою Ісус удавався не лише до проповідей, а й до жанру притчі?
17. Зробіть висновок, який вплив мала на світову літературу Біблія.
18. Розгляньте картину Гюстава Доре “Нагірна проповідь”. Яким чином художник зумів передати особливу силу вчення Ісуса Христа?
Для тих, хто хоче знати більше
Перший відомий переклад Біблії на українську мову – так зване Пересопницьке Євангеліє. Роботу над ним було розпочато у 1556 році в Новотроїцькому монастирі, що на Волині, а завершено у 1561 році в Пересопницькому монастирі (тепер Рівненська область).
Євангеліє має надзвичайну історичну і культурну цінність. Книга вражає багатством художнього оформлення: чудові орнаменти в українському стилі, ретельно виписана на пергаментних сторінках кожна літера, безцінні взірці перекладу на староукраїнську писемну мову з вкрапленнями живої народної лексики. Пересопницьке Євангеліє стало свідченням високого розвитку тогочасного українського книговидання.
Реліквія зберігається у Києві в Національній бібліотеці України імені Володимира Вернадського. Ця священна книга стала важливим духовним атрибутом у житті нашої країни. З 1991 року вона лежить поряд з Актом проголошення незалежності України та Конституцією під час церемонії прийняття присяги новим Президентом України.