“На всіх московські є особливий відбиток”. (Стара Москва в комедії А. С. Грибоєдова “Горі від розуму”.)
“На всіх московські є особливий відбиток”. (Стара Москва в комедії А. С. Грибоєдова “Горі від розуму”.) Наприкінці зими 1824 р. по Москві поширився слух, начебто з’явилася п’єса, у якій висміяне московське вище суспільство, зображене зло й карикатурно. Автором цієї п’єси був Олександр Сергійович Грибоєдов. Талановитий російський дипломат і письменник не випадково обирає місцем дії своєї п’єси московські вітальні. Колискою автора була аристократична Москва. Москва освічена й вольномыслящая виховала його розум і серце
Москва
“На всіх московські є особливий відбиток”, – говорить хазяїн будинку, що вміє давати людям влучні характеристики. Дійсно, москвичі не схожі на жителів інших міст. У монологах Чацкого й Фамусова даються описи окремих людей, які позначають для читача загальні риси приналежності до “московських”. Чацкий і Фамусов говорять про різний по-різному.
Фамусов – “стародавній, вірний член” Англійського клубу, що “все своє століття пропрыгал на балах”. Тон Чацкого стає усе більше й більше суворим. Наступний, кого згадує герой п’єси, – аматор кріпосного театру, чий “будинок зеленню розфарбований у вигляді гаю”, але сам він “товстий, його артисти худі”.
Згадує Чацкий і про прийняту в Москві системі виховання, коли батьки