Минулого літа в Чулимске Крок 1
На вулиці, біля автобусної зупинки, в очікуванні транспорту коштує Таня, дівчина 19 років, що читає афіші. З неї наполегливо намагається познайомитися студент останнього курсу Микола Колесов, молода людина 24 років. Незабаром він пояснює, що обіцяв з’явитися на весілля до одного з красивою дівчиною. Таня заінтригована, але все ж відмовляє скласти Колі компанію.
У гуртожитку, між тим, йде підготовка на святкової вечері, більшість гостей вже за столом. Всі чекають Колю з його загадкової супутницею. Наречений і наречена – Вася Букін і Маша.
Через деякий час, серед присутніх з’являється
Нарешті, серед загальної метушні комсорг вдається включити світло. Міліціонер помічає у вікні Колю, який з переляку вчепився в ректора і заходить до гуртожитку. Міліціонер пояснює всім, що Колесов вдерся до номер артистки Голошубова, прохаючи її піти з ним на весілля. Артистку це потішило, і її, було, погодилася, але Коля посварився з артистом Шафранський, якого вдарив. Міліціонер веде Колесова. У цей час повертається Букін. Розсерджений ректор вимагає від неї і всіх інших студентів з’явитися наступного ранку до нього. Входить Таня, яка запитує Колесова. Ректор впізнає її (подальший розвиток подій покаже, що Таня – дочка Репнікова).
На наступний день, Колесов у товаристві такого Золотуева, чоловіки 58 років, відправлений до покарання на суспільно-корисні роботи: їм двом під наглядом міліціонера належить розібрати огорожу старого кладовища. Коли міліціонер йде за цигарками, Золотуев визнається Колесову у скоєному ним проступку. Цей літній чоловік, що здається кумедним, всього лише викопав на газоні орхідею.
Миколу за роботою застають Маша і Таня, яким в міліції сказали, як шукати Колесова. Від Маші Колесов дізнається про виключення його з університету. Тоді ж виявляється, що Таня – дочка ректора. Вона посварилася з батьком через суворого рішення, яке здається їй несправедливим. Дівчина має намір у всьому розібратися сама.
Під час обіду, в квартирі Репнікова, відбувається велика сварка між батьком і дочкою. Загострення пристрастей посилюється візитом Колесова, який, поводячись дуже дивно і за звичкою нестримано, просить допустити його до іспитів. Репников виганяє молоду людину. У відповідь на це Таня, розлютившись, йде “провітритися”. Репников залишається один на один з дружиною. Вона незадоволена його поведінкою, але не суперечить відкрито, а дорікає з натяками, яких ректор зрозуміти не може або не хоче. Дружина нарікає, що її чоловік став типовим адміністратором, хоч і вимагає від інших вважати його вченим.
Крок 2
Колесов трудиться в саду Золотуева, туди приходить Таня. Коля готовий зізнатися дівчині в коханні, але не вирішується. З’являються Букін і Фролов, що прийшли дізнатися, як справи у Колесова. Розставання Букіна з Машею примирило суперників, проте Вася починає здогадуватися про плани Гриші зустрічатися з його колишньою нареченою. Коли Колесов йде проводити Таню, Вітя і Гриша вирішують стрілятися і беруть з цією метою рушницю Золотуева.
Колесов повертається до спорожнілого ненадовго сад. Незабаром там показується хазяїн – Золотуев. У розмові зі студентом любитель квітів показує своє справжнє обличчя. Він виявляється страшенним хапуг, на рідкість жадібним людиною. З його розповіді про себе і про вигаданого друга можна зрозуміти, що вона 10 років відсидів у таборі на Індігірці через хабар ревізору при повній впевненості, що відсидів несправедливо – мало дал, тільки і всього. З тих пір Золотуева переслідує нав’язлива ідея зустріти того ревізора і дати їй 20 тисяч рублів, щоб “відбілити” своє ім’я.
Лунає постріл, і з глибини саду показуються Фролов та Букін. Вася всього лише вбив сороку. Студентам ніяково за себе, вони поспішають залишити сад. Замість них у сад приходить ректор Репников, який пропонує Колі угоду. Колесов повинен відмовитися від Тані, перестати зустрічатися з нею, відштовхнути її від себе – і тоді його відновлять у вузі, допустять до іспитів. Коля залишається у роздумах.
Увечері він, як здається, прийняв рішення. Коли знову з’являється Таня, Коля жене її, стверджуючи, що їхні стосунки – легкий флірт і тому ні до чого серйозному не приведуть. Дивуючись, дівчина покірно йде.
Після складання іспиту та отримання диплома Колесов, цураючись інших студентів, зазначає “радісна подія” в університетській їдальні. Тут його знаходить “дядько” Золотуев, який ділиться своїм горем: ревізор не взяв навіть 20 тисяч. Попутно “дядько” довідується, скільки “племінник” заплатив за іспит, на що отримує ухильну відповідь “багато”.
Коли Золотуев на час зникає, до Колі підходять Маша і Фролов. Дівчина намагається переконати себе в присутності Колесова, що готова закохатися в “позитивного” Фролова. Колі нудно дивитися на цю гру, і він іде до тих, хто бавиться геологам. Тоді Маша вперше за п’ять років знаходить у собі сили твердо і однозначно сказати Гриші, що у них нічого не вийде. Молоді йдуть.
У спорожнілій їдальні з’являються подружжя Репнікова. Репнікова заводить розмову про долі доньки і про любов Тані до Колі. З’ясовується, що Репников перешкоджає надходженню Колесова до аспірантури, хоча за це виступають всі викладачі. Після невеликого спору подружня пара йде.
Столову заповнює молодь – студенти-геологи та інші. Тут Букін з Машею, вони домовляються про розлучення. Потім Маша не без допомоги Бориславі Гомири мириться з Васею, просить взяти її в експедицію. З’являється Таня, яка хоче привітати Колесова перед його від’їздом на селекційну станцію. Слідом за дівчиною приходить Репников. Він випроваджує доньку і потайки від усіх пропонує Колі нову угоду: Таню потрібно відштовхнути більш рішуче – в обмін на це пропонується навчання в аспірантурі.
Колесов не витримує: він знаходить Таню і про все їй розповідає. Дівчина вражена зрадою коханої людини. Пригнічена горем, вона йде. Несподівано знову оголошується Золотуев, який щось бачив і щось зрозумів. Він кличе Колю працювати на своїй дачі, обіцяючи, що відпише “племіннику” і дачу, і машину.
Коля ненадовго віддається роздумів про блискучі перспективи: багатство Золотуева, з одного боку, плюс аспірантура під заступництвом самого ректора – з іншого. Але молода людина приймає остаточне рішення. Він на очах ректора та друзів-студентів рве нечесно отриманий диплом.
Колі вдається зловити Таню на тій же зупинці, де вони колись познайомилися. Він намагається зав’язати з нею розмову, щоб домогтися розуміння. Таня не бажає спілкуватися з Колесовим. Відійшовши від нього на три кроки, дівчина чекає автобуса.
Схожі твори:
- Минулого літа в Чулимске Дія відбувається в тайговому райцентрі раннім літнім ранком. Валентина, струнка миловидна дівчина років вісімнадцяти, направляється в чайну, де вона працює, а по дорозі оглядає палісадник перед будинком: знову дошки з огорожі вийняті, хвіртка зірвана. Вона вставляє дошки, розправляє прим’ятій траву і приймається лагодити хвіртку. Протягом усієї дії вона робить це...
- Крок назустріч щастю Виявляється, ти повинен піймати не Щастя, а Шанс, що дає Доля, щоб ти міг на Щастя прийти. От ми й вертаємося до тому, із чого починалися наші міркування, – до важливості зупинки й стоп-кадру, якщо ти хочеш, щоб коли-небудь Щастя саме до прийшло до тебе, а через тебе до інших...
- “Байдужість – крок до зради” Кожен з нас напевно розуміє, що в житті існує очевидне зло. Наприклад, у законодавстві закріплені певні діяння, що розглядається всіма як злочини чи правопорушення. Однак далеко необов’язково в житті влаштовано так, що реальне зло завжди карається. Наприклад, є така людська якість, як байдужість. З одного боку, ніхто не може покарати...
- Скорочено “Дві зими й три літа” Абрамова Ведмедикові Пряслину недовго доводилося жити будинку. З осені до весни – на лісозаготівлях, потім сплав, потім жнива, потім знову ліс. А як з’явиться в Пекашине – баби навалюються: цієї поправ дах, тієї підніми двері. Ні мужиків у Пекашине. Цього разу, Як завжди, удома його чекали Ведмедик приїхав з возом сіна,...
- Від журби до радості один крок, або Як написати твір за творчістю Олександра Олеся Олександр Олесь – це псевдонім Олександра Івановича Кандиби, який дала поетові його наречена Віра Свадковська в далекому 1906 році… Відбувалося це на березі Чорного моря. Те ім’я, що мені дала Ти У дні, осяяні Тобою, У сні і вільне, і крилате Літа і в’ється наді мною. Його прийму я в...
- Збірка “Три літа” – Тарас Григорович Шевченко Тарас Григорович Шевченко ТВОРЧІСТЬ 1843-1847 РОКІВ, ПЕРІОДУ “ТРЬОХ ЛІТ” Збірка “Три літа” Збірка “Три літа” стала новим кроком автора до сучасної йому проблематики. Головною темою його творчості стало викриття самодержавного устрою та релігійного, національного, колоніального гноблення. У вірші “Три літа”, що дав назву всій збірці, поет описує зміни у власному...
- Творчість Т. Г. Шевченка періоду “Трьох літ”. Збірка “Три літа” Шевченко давно мріяв поїхати в Україну, одночасно сподіваючись, що зможе поїхати вчитись у якусь європейську країну. Проте поїздці за кордон не судилось. відбутися, і наприкінці квітня 1843 р. Шевченко виїхав в Україну. Цілком можливо, що він залишив Петербург разом з Гребінкою. Перебування в Україні тривало дев’ять місяців. За цей час...
- “Дитинство – дивується, молодість – обурюється і тільки літа дають нам рівновагу” Не даремно люди вважають, що для кожної справи є відповідний час. Дитинство створено для того, щоб вчитися життю, молодість – щоб продовжувати вчитися, але і намагатися творити що-небудь, у той час як зрілість дозволяє людині збалансуватися, знайти певну рівновагу і, можливо, стати спокійніше і в якомусь сенсі щасливіше. У цьому...
- ВІД БІОГРАФІЇ ДО ТВОРЧОСТІ – ОДИН КРОК – Чарльз Діккенс (1812-1870). Гуманістичний зміст і висока людяність творів Ч. Діккенса Уроки зарубіжної літератури 6 клас Урок 28 ВІД БІОГРАФІЇ ДО ТВОРЧОСТІ – ОДИН КРОК Тема: Чарльз Діккенс (1812-1870). Гуманістичний зміст і висока людяність творів Ч. Діккенса. Є вигадка, на якій люди, мов на світлих крилах, піднімаються до неба; є істина, холодна, гірка…що приковує людину до землі свинцевими ланцюгами. Ч. Діккенс...
- Твір про літо, твір-опис літа в художньому стилі Літо – найтепліша пора року. Довгі сонячні дні змінюють короткі теплі ночі. Погода надворі найчастіше ясна, над головою розкидається безкрає синє небо. Дерева стоять пишно вбрані в яскраві зелені шати. Попід ними повсюди густо росте травиця, усіяна барвистими вогниками літніх квітів – маків, дзвоників, конюшини, пижма, ромашки, календули… А над...
- Моральна оцінка “розкопаного” історичного минулого України у поемі “Великий льох” Поема-містерія Т. Г. Шевченка “Великий льох” в історичному і філософському планах – центральний твір у “Кобзарі”, бо в ній розглянуто проблеми політичної свідомості, її втрати, що призвело нас до втрати державності, до національного поневолення, а це питання всіх питань. Твір написаний 1845 року. Поштовхом до його написання став один із...
- Зіткнення “століття нинішнього” і “століття минулого” у комедії А. С. Грибоєдова “Горе від розуму” Не можна не погодитися з Гончаровим, що фігура Чацкого визначає конфлікт домедии – конфлікт двох епох. Він виникає тому, що в суспільстві починають появляться люди з новими поглядами, убеждениями, цілями. Такі люди не брешуть, не приспосабливаются, не залежать від общественного думки. Тому поява таких людей в атмосфері низькопоклонства й чинопочитания...
- Чорнобиль не має минулого часу Чудовими краєвидами, щедро врожайними садами, прекрасними лігами славилась чорнобильська земля. Та тільки – до жахливої позначки, до ітдіаційної межі, проораної квітневої ночі 1986-го. Звідтоді ця земля стала напиватись зоною – скаліченою, непридатною для життя місцевістю. І якщо від атомної катастрофи здригнулись серця всіх землян, то слово “зона” не перестає Ооліти...
- Трагічні картини минулого українського народу у творі Л. Костенко “Маруся Чурай” Про наші битви – на папері голо. Лише в піснях вогонь отой палить. Л. Костенко. Іноді чуються голоси про те, що Україна не має своєї історії, а те, що є – невиразне і бліде. Ліна Костенко, яка у своїй творчості часто звертається до історичного минулого нашої держави, доводить протилежне –...
- Лицарі минулого Лицарі минулого… Вони бентежать душі жіночої половини суспільства уже протягом кількох століть. Чи, може, то живе в наших душах туга за незнаною минувшиною, чи не вистачає сили і мужності в наших сучасниках. Юнакам же в обрисах попередніх епох увижаються лицарські турніри і славні звитяги. А славнозвісні кодекси честі! Чи й...
- Тема минулого України в творчості М. Шашкевича М. Шашкевич – активний борець за становлення нової літератури і за свободу краю, що був загарбаний австрійцями. Навчаючись у Львівській духовній семінарії, М. Шашкевич разом із друзями організував літературний кружок”Руська трійця”. Молоді ентузіасти взялися примножувати й поширювати і нори рідною мовою, вивчати історію України, збирати фольклор – такою була програма...
- З минулого – у майбутнє У Києві між Хрещатиком і Пушкінською, на Прорізній, є сквер-хутірець, де навесні цвітуть яблуні, а влітку – соняхи. Тут можемо побачити два бронзові пам’ятники: ближче до Хрещатика – літературному герою Паніковському, а трохи далі від нього – режисеру Лесю Курбасу. Це цікавий пам’ятник: права рука Курбаса повернена до грудей так,...
- Трагічні картини важкого минулого українського народу в романі “Маруся Чурай” ЛІНА КОСТЕНКО Трагічні картини важкого минулого українського народу в романі “Маруся Чурай” ІІІ варіант Минуле дивиться на нас кривавими очима і ніби запитує: чи зможемо ми зберегти мир на Землі, чи зможемо зберегти власну волю, щоб ніколи більше не відчувати на собі страшних часів поневолення і розпачу, коли ти стаєш...
- Проблема спокутування боргів минулого у драмі Ф. Дюрренматта “Гостина старої дами” Можна напевно стверджувати, що немає людини, яка б уважала світ ідеальним, сповненим справедливості й гармонії. Відомий швейцарський драматург Фрідріх Дюрренматт у п’єсі “Гостина старої дами” порушив проблему справедливості і спокутування боргів минулого, проаналізувавши людську психологію. Справді, хіба часто ми замислюємося над тим, що саме є справедливістю. І чи для всіх...
- Трагічні картини важкого минулого українського народу у романі “Маруся Чурай” Минуле дивиться на нас кривавими очима і ніби запитує: чи зможемо ми зберегти мир на Землі, чи зможемо зберегти власну волю, щоб ніколи більше не відчувати на собі страшних часів поневолення і розпачу, коли ти стаєш наймитом у власній хаті. Ліна Костенко тому і написала свій неперевершений роман у віршах...