МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ ГОГОЛЬ (1809-1852)

Україна ТА ЇЇ ІСТОРІЯ В ЛІТЕРАТУРІ

Повість

МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ ГОГОЛЬ (1809-1852)

Микола Гоголь народився в селі Великі Сорочинці на Полтавщині. Сорочинці, Миргород, Диканька, Решетилівка – весь світ знає тепер ці українські села й містечка, увічнені в гоголівських творах. Любов до мови, відчуття слова закладалися у Миколи Гоголя з дитячих літ.

Пізніше він захопиться збиранням українських народних пісень, прислів’їв і приказок, готуватиме матеріали до українсько-російського словника. Без української народної творчості, зокрема

пісень, казок і легенд, не могли з’явитися відомі всім “Вечори на хуторі біля Диканьки”. Цей твір Гоголя перекладено на мови всіх європейських країн. Він увійшов до світової скарбниці найкращих творів з фольклорною основою, які відбивають світогляд, традиції та духовність народу.

Пізніше з’явилися шедеври, які принесли письменникові світову славу (“Ревізор”, “Записки божевільного”, “Портрет”, “Ніс”, “Мертві душі”).

“Тарас Бульба” – найдовершеніший лірико-романтичний твір Гоголя.

Повість “Тарас Бульба” не є відтворенням у художній формі певних

конкретних подій. Письменник умисно вільно поводився з хронологією, художньо узагальнюючи історичні події, які насправді відбувалися упродовж XV-XVII ст.

Мирослав Попович, досліджуючи історичну вірогідність повісті, слушно зазначає: “Гоголь не тільки відтворив деталі побуту і звичаїв, він… відчув і відтворив “музику” епохи, її неповторний дух та її незабутню образність”.

Багато що змінилося в нашому уявленні про людину, її стосунки зі світом, та, певно, кожен з нас хотів би мати серед своїх пращурів таких людей, як Тарас Бульба. До речі, прообразом Тараса міг бути предок самого Миколи Васильовича, Остап Гоголь – полковник Війська Запорозького, гетьман Правобережної України, він мав двох синів – Остапа і Прокона, які навчалися спочатку у Львові, а потім у Києві. Старший син козацького старшини загинув від рук поляків під Могилевом у 1671 p., а молодший, як і літературний персонаж, перейшов через гри роки на бік ворога. Сам подільський полковник Остап Гоголь мало не загинув під час переправи через Дністер.

М. Гоголь писав про українську пісню: “Це народна історія, жива, яскрава, барвиста, правдива, що розкриває все життя народу”.

У статті “Про викладання всесвітньої історії” Гоголі, писав про потребу так висвітлювати минуле, щоб і народ, і події здавалися “неодмінно живими”, немов “були перед очима”, щоб народ “зберігав свій світ, свої барви, щоб його подвиги поставали яскраво, у тому самому вигляді й костюмі, що й за тих часів!”

Запитання

– Що пов’язує Миколу Гоголя з Україною?

– Що допомогло Гоголю відтворити неповторний дух козацької доби?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ ГОГОЛЬ (1809-1852)