Мелодійність поезії А. А. Фета АФАНАСІЙ ФЕТ

ТВОРИ ІЗ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

АФАНАСІЙ ФЕТ

Мелодійність поезії А. А. Фета

Поезія Фета – поезія натяків, догадок, умовчань; його вірші у більшості своїй не мають сюжету, – це ліричні мініатюри, призначення яких не стільки передати читачеві думки і почуття, скільки “летючий” настрій поета. Фет обмежував свою поезію трьома темами: кохання, природа, мистецтво. Він був далекий від душевних бурь і тривог.

Поет писав:

Язык душевной непогоды

Был непонятен для меня.

Кохання для нього – захист “від вічного плескоту

і гомону життя”. В той же час любовна лірика Фета відрізняється багатством відтінків, ніжністю і щиросердечним теплом. “Сердца напраснуюдрожь”, “мед запашний любовної радості і чарівних снів” “поет – чарівник”, як себе називав Фет, змалював словами надзвичайної свіжості і прозорості. Пронизана то світлим сумом, то легкою радістю, його любовна лірика дотепер “золотом вічним горить у співі”.

Друга тема лірики Фета – природа. “Бажаючи від людей утаїтися”, він іде у світ природи, намагається злитися з нею: “Между теми звездами и мною какая – то связь родилась”.

“Природи

таємний спостерігач”, він має гострий поетичний зір і слух: бачить, як ворон, що летить “проти бурі”, “крилами махає тяжко”, як “у росинці, ледве помітній”, відбивається сонце, чує лементи перепелів, тріскотню деркачів, “рвучкі трелі” солов’я. Життя природи не було для нього таємницею, і на схилі свого життя Фет мав право сказати про себе:

Покуда на груди земной

Хотя с трудом дышать я буду,

Весь трепет жизни молодой

Мне будет внятен отовсюду.

Він вмів олюднити природу, знаходити в ній відгук своїм настроям і почуттям, тонко відчував принадності російської природи, любив красоту рідного пейзажу.

Сын севера, люблю я шум лесной

И зелени растительную сырость…, –

Писав він у вірші “Італія”. Італії він протиставляє свою північну батьківщину, де “бархат степи зеленей” і де “смелей и слаще, и задорней весенний свищет соловей”. Чудова пейзажна лірика Фета – краща частина його поезії.

Безперечною якістю віршів Фета є їхня співучість і музичність. Цю особливість його творчості відзначив великий російський композитор П. І. Чайковський. “Можна сказати, – писав він, – що Фет у кращі свої хвилини виходить із меж поезії і сміливо робить крок у нашу галузь. Це не просто поет, скоріше, поет-музикант”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)

Мелодійність поезії А. А. Фета АФАНАСІЙ ФЕТ