М. В. Ломоносов – “перший наш університет”

Історик, Ритор, Механік, Хімік, Мінералог, Художник і Віршотворець – він усе випробував і все проникнув.

А. Пушкін

Є чи ще в історії людин, доля й біографія якого були б настільки незвичайні й дивні, як у М. В. Ломоносова?

Народившись у сім’ї селянина-помора недалеко від села Холмогоры, Ломоносов рано вивчився грамоті. Із самого дитинства він тягся до наук, намагався осягти таємниці природи й світобудови. У віці дев’ятнадцяти років, тайкома від батька, допитливий юнак відправляється зимовим шляхом у Москву, щоб учитися. Надійти

в Слов’яно-греко-латинську академію бідному синові селянина було нелегко, однак незабаром він став одним з найбільш здатних учнів. Після блискучого закінчення академії Ломоносов займався інженерією, природознавством, філософією, Твір з філологією, вивчав кілька європейських мов. І в кожній із цих галузей він виявив себе як геній, людина неабиякого розуму й кмітливості, допрацьовуючи, вносячи щось нове, поліпшуючи й розвиваючи різні області знань. Перелік наук, у яких Ломоносов залишив свій слід, настільки великий, що вражає уяву. уважати створення першої російської граматики й складання першого підручника
російської мови, а також інших фундаментальних філологічних праць. Неможливо охопити думкою все, що зробив Ломоносов для розвитку науки й освіти. Здається, що зроблене Ломоносовим за всю його не дуже довге життя не під силу одній людині. “Його ясний розум, повний неспокійного бажання все зрозуміти, залишав один предмет, щоб опанувати іншим, з дивною легкістю осягаючи його”, – писав про Михайла Васильовичі А. И. Герцен. Неможливо не погодитися й зі словами А. С. Пушкіна: “Ломоносов був великою людиною. Він створив перший російський університет. Він, можна сказати, сам був першим нашим університетом…”

Це була людина величезної волі й незвичайного розуму, універсал, енциклопедист.

Перший росіянин учений-натураліст світового значення, поет, що заклав основи сучасної російської літературної мови, художник, історик, поборник вітчизняної освіти, розвитку російської науки й економіки – внесок Ломоносова у світову науку неможливо переоцінити.

В 1755 р. з ініціативи Ломоносова був заснований Московський університет, що з’явилося важливим кроком у розвитку російського утворення й освіти.

Першим в історії хімії Ломоносов сформулював і довів закон збереження ваги речовини при хімічних перетвореннях, розвив атомно-молекулярні подання про будову речовини. В 1748 р. Ломоносов заснував при Академії Наук першу російську хімічну лабораторію. Закладання основ фізичної хімії – теж заслуга цієї незвичайної людини.

Ломоносов першим сформулював принцип збереження матерії й рухи, він досліджував силу ваги й електрика, висунув вчення про колір.

Ломоносов був не тільки великим дослідником, але й видатним винахідником і конструктором, він створив ряд оптичних приладів, серед яких дзеркальний телескоп, перископ, “ночезрительная трубка” для моряків.

Астрономія й геологія також привертали увагу генія. Ломиносів відкрив атмосферу на планеті Венера, описав будову Землі, пояснив походження багатьох корисних копалин і мінералів.

Видатний поет і філолог, Михайло Васильович Ломоносов дуже багато чого зробив для розвитку російської мови. Він був переконаний у необхідності синтезу в поезії російської й церковнослов’янської мов, створив російську оду, першим почав писати вірші мовою, доступному для широкого кола читачів. Достоєвський уважав, що “безперечних геніїв, з безперечним “новим словом” у всій літературі нашої було всього тільки три: Ломоносови, Пушкін і частиною Гоголь”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

М. В. Ломоносов – “перший наш університет”