Home ⇒ 📕Твори з української літератури ⇒ Лоїс Макмастер Буджолд Осколки честі
Лоїс Макмастер Буджолд Осколки честі
Лоїс МакМастер Буджолд
Осколки честі
Розділ 1
Крізь імлистий ліс струменіло море туману: м’якого, похмурого, мерехтливого. На вершинах хребтів серпанок ставав прозоріший – ранкове сонце, що вже починало припікати, розсіювало вологу, хоча в ущелинах, залитих прохолодною безмовною імлою, все ще панували досвітні сутінки.
Командор Корделія Нейсміт, озирнувшись на ботаніка своєї групи і приладнавши зручніше ремені рюкзака з біозразками, продовжила підняття на гору. Ледве переводячи подих, вона змахнула довге пасмо вологого
Рослинність ставала все густіша – вони вже досягли лісистої ділянки. Спустившись в русло пересохлого струмка, який протікав по дну ущелини, вони довго пробиралися крізь природний тунель сплетених над струмком гілок, поки нарешті вибралися на відкрите місце.
Ранковий вітерець
Ботанік, мічман Дюбауер, обернувся до Корделії з посмішкою захоплення, поділяючись своїм замилуванням, і відразу ж опустився на коліна, щоб розглянути ближче кущик сріблистої трави.
Корделія підійшла до найближчого обриву, щоб глянути на панораму, яка розкинулася внизу. На положистих схилах передгір’їв ліс ставав ще густіший. На п’ятсот метрів нижче стелилися пасма хмар – немов біле море, що простягається до самого обрію. Лише далеко на заході крізь цю непроникну завісу пробивалася ще одна вершина – менша сестра їх гори-велетня.
Корделія, що замріялася було про те, як гарно було б виявитися внизу, на рівнинах, і вперше побачити падаючу з неба воду, раптово отямилася від мрій.
– Що за чортовиння міг запалити Роузмонт, щоб викликати такий сморід? – промурмотіла вона.
Маслянисто-чорний стовп диму здіймався з-за наступного прискалку гори і, йдучи вгору, поступово танув, розвіяний легким вітерцем. Він виразно піднімався з району їхнього базового табору. Корделія уважно вдивилася в нього. Раптово тишу простромило гудіння, яке долинуло здалеку і невдовзі перейшло у виття. Їх планетарний катер злетів над прискалком і з гуркотінням пронісся в них над головами, залишаючи за собою блискаючий шлейф іонізованих газів.
– От це злет! – вигукнув Дюбауер, проводжаючи поглядом катер.
Корделія натиснула кнопку на ручному коммунікаторі ближнього зв’язку, і заговорила в мікрофон:
– Нейсміт викликає Базу Один. Приймання, приймання.
Єдиною відповіддю їй було тихе шипіння порожнього ефіру. Вона повторила виклик, раз, вдруге – з таким же результатом. Мічман Дюбауер стурбовано зазирав їй через плече.
– Спробуй-но свій, – запропонувала вона.
Але і йому пощастило не більше.
– Збирай свої речі, ми повертаємося в табір, – розпорядилася вона. – Та якомога жвавіше.
Вони швидко видерлися на наступний прискалок і, з працею переводячи дух, знову пірнули в хащу. Серед тонких розкидистих дерев на цій висоті було чимало таких, що впали і переплуталися. На шляху вгору їхнє сплетіння здавалося природним твором мистецтва; при спуску воно ставало грізною смугою перешкод. У голові Корделії одночасно прокручувалося не менше десятка версій того, що відбулося – одна від іншої неймовірніша і жахливіша.
“Все це лише гра уяви, не більше, – переконувала себе вона, намагаючись стримати паніку. – Такий самий страх перед невідомістю спонукував древніх картографів зображувати дивовижних чудовиськ на картах ще не досліджених морів”.
Вони перебороли останню смугу лісової хащі і вибралися на пагорбок, з якого відкривався вигляд на широку галявину, де був розташований їх базовий табір. Корделія вражено ойкнула. Дійсність перевершила найгірші побоювання.
Дим піднімався від п’яти обвуглілих чорних горбків, на місці яких зовсім недавно було акуратне кільце наметів. На іншому боці ущелини, навпроти табору – там, де стояв їх катер – виднілась тліюча пляма випаленої трави. Всюди було розкидане поламане устаткування. Їх стерильний санвузол вигорів вщент; так, дійсно, навіть від вбиральні залишилися одні тільки головешки.
– Господи, – видихнув мічман Дюбауер і мимоволі рушив уперед, немов сновида. Корделія схопила його за комір.
– Лежи тут, прикриєш мене, – скомандувала вона і попрямувала до безмовних руїн, обережно поглядаючи по боках.
Трава навколо табору була витоптана й обпалена.
Приголомшений розум Корделії намагався усвідомити причини цього погрому. Хто міг це зробити? Не помічені раніше аборигени? Ні, для того, щоб розплавити тканину їх наметів, потрібен щонайменше плазмотрон. Довго розшукувані, але так дотепер і не знайдені розумні форми життя? Раптова епідемія? Вірус, який не помітили біоаналізатори, що цілий місяць вивчали місцеву екосистему? Чи може бути, що була зроблена спроба стерилізації ділянки?
Агресія з боку уряду якої-небудь іншої планети? Навряд чи нападаючі могли проникнути в систему через той же просторово-часовий тунель, який відкрили вони самі. Але, в той же час, їхньою експедицією обстежено лише біля десяти відсотків простору в радіусі світлового місяця від цієї системи.
Розумні інопланетяни?
Вона до болі чітко усвідомлювала, що хід її міркувань пішов по другому колу – розум запекло метушився в колесі, як одне з ручних звіряток їхнього зоолога. Корделія без особливого ентузіазму поперегрібала сміття, намагаючись відшукати хоч який-небудь ключ до розгадки. Підказка знайшлась у високій траві на півдорозі до ущелини.
Довготелесе тіло в мішкуватій польовій формі Бетанського Астроекспедиційного Корпусу розтяглося на землі в повний зріст, руки і ноги були розкинуті, немов постріл наздогнав чоловіка на бігу, коли він намагався сховатися в лісі. Її подих перехопило від болю дізнавання. Вона обережно перевернула його.
Сумлінний трудяга, славний лейтенант Роузмонт. Його очі оскляніли і застигли, але при цьому зберегли якийсь тривожний вираз, немов відображаючи останні відблиски душі. Провівши по обличчю долонею, Корделія закрила мерцеві очі.
Вона оглянула його, намагаючись визначити причину смерті. Відсутність крові, або забитих місць, або переломів… її довгі тонкі пальці обмацали його череп. Шкіра під світлим волоссям була вкрита пухирями – безперечна ознака дії нейробластера. Отже, не інопланетяни. Вона поклала його голову собі на коліна, безпомічно, немов сліпа, гладячи знайомі риси. Ні, зараз не час для оплакування мертвих.
Прокравшись рачки до випаленого кільця, вона заходилася вишукувати серед оплавлених уламків комунікаційне устаткування. Схоже, нападаючі встигли подбати про це – свідченням тому служили шматки покрученого металу і пластику. Багато цінного устаткування не було зовсім.
У траві почувся шерех. Вона вихопила паралізатор і завмерла. З-за золотавої трави з’явилась схвильована фізіономія мічмана Дюбауера.
– Це я, не стріляйте, – вигукнув він здавленим голосом, який повинен був, певно, зображувати шепіт.
– Я майже вистрілила. Чому ти не залишився на місці? – прошипіла вона у відповідь. – Добре, оскільки прийшов, допоможи мені відшукати коммунікатор – нам потрібен терміновий зв’язок з кораблем. І не висувайся з трави, вони можуть повернутися в будь-який момент.
– Хто? Хто це зробив?
– Варіантів декілька, вибирай на смак: новобразильці, барраярці, цетагандійці – хто завгодно з цієї компанії. Рег Роузмонт мертвий. Нейробластер.
Корделія підповзла до попелища одного з наметів і ретельно роздивилася його обвуглені останки.
– Передай-но мені он той ціпок, – прошепотіла вона Дюбауеру.
Вона на пробу тикнула тичиною найбільш багатообіцяючий горбок. Намети перестали димітися, але від них все ще піднімалися хвилі жару, обпалюючи обличчя, подібно сонячним променям їхнього рідного світу. Прогоріла тканина розліталася невагомими пластівцями, немов паперовий попіл. Зачепивши тичиною напіврозплавлену шафку, Корделія виволокла її на відкрите місце. Нижня шухляда не розплавилася, однак виявилася дуже понівеченою: обгорнувши руку краєм сорочки, Корделія спробувала відкрити її, але безуспішно – шухляду заклинило.
Наступні кілька хвилин пішли на пошуки предметів, які деякою мірою могли б замінити молоток і долото; в результаті були виявлені плоский осколок металу і важка штуковина, у якій Корделія з жалем впізнала надзвичайно крихкий і дуже дорогий метеорологічний самописець.
(1 votes, average: 5.00 out of 5)
Схожі твори:
- Проблема честі і зради (за романом “Фірман султана”) Володимир Малик знайшов в одному з історичних документів повідомлення про те, то кошовий отаман Запорозької Січі Іван Сірко відрядив до Туреччини козака з таємним завданням – дізнатися про військові приготування султана. Історичні джерела не зберегли імені сміливого та розумного козака-розвідника, але письменник у своєму романі назвав його Арсеном Звенигорою. Не...
- Проблема честі та зради (за повістю “Захар Беркут”) У повісті Івана Франка “Захар Беркут” змальовано яскраві образи захисників рідної землі від татаро-монгольських завойовників, а також показано тих, хто її зраджував. На початку твору ми дізнаємося, що син громадського ватажка Захара Беркута, Максим, потрапив у полон. Мужньо бився з монголами тухольський герой, але “силою і підступом узяли його, закували...
- Проблема честі і зради в повісті “Князь Ієремія Вишневецький” Повість “Князь Ієремія Вишневенький” переносить читача у вируюче XVII століття, його першу половину, коли точилася жорстока боротьба українців проти панування польської шляхти. Але в центрі уваги митця – не героїка боротьби, а спроба осмислити, як став не тільки зрадником, а навіть катом рідного народу князь Ієремія Вишневецький, нащадок славного українського...
- “Загинув Поет! – Невільник честі” Це ім’я відоме не тільки в нашій країні, але і у всьому світі. Воно входить в наше життя ще в дитинстві, входить, щоб залишитися в ньому назавжди. Вірші Пушкіна мають чарівність, хвилюють нас образами і баченнями, які складаються зі слів, і ми переживаємо один із найщасливіших митей, які даруються людині....
- ДОРОГА ЧЕСТІ АНДРІЯ БОЛКОНСКОГО ДОРОГА ЧЕСТІ АНДРІЯ БОЛКОНСКОГО В добутку ” Війна й мир”, романі історичному, Лев Миколайович Толстой простежує, яким образом, при яких життєвих обставинах пробудилися в людині із дворянського, аристократичної, середовища в епоху воєн тисяча вісімсот п’ятого – тисяча вісімсот дванадцятого років та совість і те високе розуміння честі й боргу, які...
- Скорочено “Лікар своєї честі” Кальдерона Дія відбувається в Іспанії в часи короля дона Педро Справедливого або Жорстокого (1350-1369 р.). Під час полювання брат короля інфант дон Энрике падає з коня, і його в несвідомому стані вносять у будинок дона Гутьерре Альфонсо де Солиса. Їх зустрічає дружина дона Гутьерре дена Менсия, у якій придворні зі звиті...
- Тема честі й безчестя у творчості Пушкіна Судити про людину можна по його вчинках у важку мінуту. Для героїв випробуваннями стало захоплення Білогірської міцності Пугачовим. Швабрин рятує своє життя. Ми бачимо його “підстриженим у кружок, у козацькому каптані, серед заколотників”. А під час страти він щось шепотить Пугачову на вухо. Гринев же готовий розділити долю капітана Миронова....
- “Кодекс лицарської честі” за романом В. Скотта “Айвенго” Герой роману Айвенго виступає виразником кодексу лицарських ідей, поглядів, поведінки. Обов’язок істинного лицаря – бути прихильником слабкішої партії, слабкішого з правлячих таборів. В даному випадку конфлікт між королем Джоном, що перебуває при владі і має при собі ряд прихильників, і Ричардом, який тільки збирався завдати вирішального удару своєю появою на...
- “Дорога честі” князя Андрія в романі “Війна і Мир” Постійними моральними пошуками, прагненням до пізнання сенсу життя, до добра і правди була наповнена коротке життя Андрія Болконського. Незадоволений світським життям, мріючи про військової діяльності, корисної для Росії, князь Андрій в 1805 році їде на службу в армію. Його захоплює в цю пору доля Наполеона. Службу в армії Болконський починає...
- Проблема честі й боргу в повісті А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Історична повість “Капітанська дочка” була написана А. С. Пушкіним в 1833-1836 роки. В основі сюжету – жорстоке зіткнення двох протилежних мирів: миру дворянства й миру селян на чолі з Омеляном Пугачовим. На тлі цих подій і повествуется про любов молодого дворянина Петра Андрійовича Гринева до дочки коменданта Біло-Горянської міцності Маші...
- “Немає честі більше, ніж любити і не шукати навзаєм нічого” Всім нам хочеться відчувати взаємність. Взаємна симпатія, любов, кохання окриляють, припідносять людину. Але не всім властиво віддавати себе і не отримувати нічого навзаєм. Не всі можуть віддано та палко любити в односторонньому порядку. Хоча немає нічого більш благородного, ніж робити щось і не очікувати за це взаємності. Важка ноша невзаємних...
- Тема честі й людського достоїнства в добутку А. С. Пушкіна “Капітанська дочка” Можна чудовим образом Виховати в собі людини. В. Г. Бєлінський У будь-якому літературному творі, так чи інакше, у тім або іншому виді ставляться вічні питання – що вважати нормою моральності? Де грань, що відокремлює моральність від аморальності? Чи відрізняються вони взагалі? І майже в будь-якому добутку мовлення, як правило, іде...
- Проблеми честі і зради в повісті Івана Франка “Захар Беркут” Зрада не раз завдавала горя і страждання нашим пращурам. Іван Франко все своє життя боровся проти зрадників українського народу. Створення образу зрадника в повісті “Захар Беркут” і зображення розправи народу над ним робило твір більш наближеним до сучасності, будило думку про визволення від іноземного поневолення. Письменник відтворив гострі конфлікти між...
- Життєвий і творчий шлях поета – ДЖОРДЖ БАЙРОН. “ДОРОГОЮ СЛАВИ І ЧЕСТІ” РОМАНТИЗМ У ЛІТЕРАТУРІ § 6. ДЖОРДЖ БАЙРОН. “ДОРОГОЮ СЛАВИ І ЧЕСТІ” Життя героя вимірюється лише цією мандрівкою без Мети. Адже куди й навіщо їде герой, що, крім нудьги, Жене його з дому – так само залишається невідомим. С. Павличко Байрон справив величезний вплив на англійську і світову літературу своєї доби...
- Розкриття у творі І. Франка “Захар Беркут” одвічних проблем честі та зради Іван Франко був визнаним істориком, написав багато художніх творів і наукв вих праць. Як відомо, зрада не раз завдавала горя і страждання нашим пращурами, Іван Франко все життя боровся проти зрадників українського народу. Створення образу зрадника в повісті “Захар Беркут” і зображення розправи народу над ним зробило твір більш наближеним...
- Проблема честі й зради в повісті Івана Нечуя-Левицького “Князь Ієремія Вишневецький” Повість “Князь Ієремія Вишневецький” переносить читача у вируюче XVII століття, його першу половину, коли точилася жорстока боротьба українців проти панування польської шляхти. Але в центрі уваги митця – не героїка боротьби, а спроба осмислити, як став не тільки зрадником, а навіть катом рідного народу князь Ієремія Вишневецький, нащадок славного українського...
- Ф. Шіллер. “Рукавичка”. Проблемі співвідношення лимарського кодексу честі та загальнолюдської цінності життя Перед нами балада, тобто розповідь про героїчні події, високі вчинки, незвичайних людей. Ми поринаємо у старовинні лицарські часи, стоїмо поруч з королевським троном, роздивляємося чарівних дам на балконі й чекаємо на видовище. Звичайно, зараз нікого не здивуєш появою диких звірів на арені… Та, я думаю, що Шиллер звернувся до цього...
- Проблема честі і зради в повісті Івана Нечуя-Левицького “Князь Ієремія Вишневецький” Творчі зацікавлення Івана Семеновича Нечуя-Левицького надзвичайно широкі: письменника хвилювали проблеми українського селянства, життя української інтелігенції, давно відшумілі події рідної історії. Повість “Князь Ієремія Вишневецький” переносить читача у вируюче XVІІ століття, його першу половину, коли точилася жорстока боротьба українців проти панування польської шляхти. Але в центрі уваги митця – не героїка...
- Проблема співвідношення лицарського кодексу честі та загальнолюдської цінності життя у творі Ф. Шіллера “Рукавичка” Німці вважають Фрідріха Шіллера великим поетом і драматургом, і нам залишається тільки погодитись. Адже, мабуть, ніхто з нас не прочитає його твори у оригіналі, а тільки в перекладі. А там багато що залежить від таланту перекладача, та й взагалі, ще не доведено, що поезію можна перекласти іншою мовою. Але якщо...
- Бережи честь змолоду. Тема честі й боргу в повісті Капітанська дочка Пушкіна А. С Одна з основних тем у повісті Пушкіна “Капітанська дочка” – тема честі й боргу. Тема ця задається вже епіграфом до добутку – російським прислів’ям “Бережи честь змолоду”. Таке ж напуття батько дає Петруше Гриневу, проводжаючи сина на військову службу. І вже сам учинок Андрія Петровича Гринева, що замість Петербурга відправляє...