ЛІНА КОСТЕНКО. ОСІННІЙ ДЕНЬ, ОСІННІЙ ДЕНЬ, ОСІННІЙ!.. ІВАН НЕЧУЙ-ЛЕВИЦЬКИЙ. ДЕНЬ БУВ ЯСНИЙ, СОНЯЧНИЙ ТА ТЕПЛИЙ
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра “Дощик”
Діти читають хором.
– Накрапає дощ (тихо).
– Дощ пускається сильніше (голосніше).
– Злива (голосно).
– Дощ слабшає (тихіше).
– Дощ припинився (читання припиняється).
Я на руку рукавицю Одягаю брату Грицю.
Він
Хай не мерзне мій рідненький.
III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра “Хто краще?”
Конкурс на краще виразне читання вірша Ліни Костенко “Осінь, ось вона, осінь”.
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми продовжимо читати твори про осінь.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювання вірша Ліни Костенко “Осінній день, осінній день, осінній!..”
1) Виразне читання вірша вчителем.
– Чи сподобався вам вірш?
– Які звуки найчастіше в ньому повторюються?
– Який настрій
2) Словникова робота.
Читання колонок слів “луною” за вчителем та “буксиром” у парах
Сум | Птиць |
Осінній | Осанна |
Горілиць | Останні |
Витканий | Зайшлися |
– Прочитайте найкоротше слово.
– Знайдіть тлумачення слова осанна у підручнику (с. 55).
Горілиць – обличчям догори.
3) Читання вірша учнями в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
– З якою інтонацією, силою голосу будете читати вірш?
– Які слова виділите голосом під час читання?
4) Виразне читання вірша учнями.
5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
– Який день прославляє поетеса?
– Які речення вона для цього добирає?
– Про які квіти говорить як про живих істот?
– Що говорить про птиць?
– Чому плаче коник?
6) Гра “Диктор телебачення”.
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання твору Івана Нечуй-Левицького “День був ясний, сонячний та теплий”
1) Гра “Бджілки”.
Самостійне напівголосне читання твору учнями
– Чи сподобався вам твір?
– Які картини ви уявляли, читаючи його?
2) Читання твору учнями “ланцюжком”.
3) Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.
– Яку пору року описує письменник?
– Яка це осінь?
– Яка головна прикмета бабиного літа?
– Як письменник описує павутиння?
– Знайдіть у тексті порівняння.
4) Гра “Упізнай предмет за ознакою”.
Ясний, сонячний та теплий… (день).
Косе. ..(проміння).
Тихий… (вітер).
Справжнє… (літо).
Жовте… (листя).
Зелена, низька… (озимина).
Біле, легке… (павутиння).
Шовкові… (нитки).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра “Закінчи речення”
– Сьогодні на уроці я дізнався…
– Мені цікаво було…
– Я вчився…
– Свою роботу на уроці оцінюю… балами.