Леся Українка незрівнянний майстер деталі
В такому творі, як “Камінний господар”, Лесі Українці здавався недоречним ліризм. Вона позбувається зайвої ліричності головним чином усуненням зменшених виразів у мові Долорес і Анни (на зразок “сестриця”), виявів ніжності між подругами (обійми тощо), спогадів про дитинство і скороченням до мінімуму місць, де Долорес виявляє жаль за своїми мріями про кохання або вдається до релігійно-екстатичних сцен.
Леся Українка, як ми вже відзначали,- незрівнянний майстер деталі. В “Камінному господарі” велике місце у розвитку драматизму
Висока майстерність Лесі Українки як драматурга виявляється в умінні тему складного філософського й етичного змісту розкрити за допомогою кількох понять, які постійно виступають у драмі й навколо яких виявляються характери, їх розвиток і їх зміна.
В “Камінному господарі” таких понять кілька. Це поняття волі – слово, яке в устах кожного з головних персонажів у певних обставинах набуває свого змісту. Це також поняття боргу і плати, ширше розроблене в первісному варіанті твору.
Питання про борг і плату є невід’ємною рисою багатьох творів, заснованих на легенді про дон Жуана. Так, португалець Хасінто Кордеро (1606-1646), який писав іспанською мовою, створив п’єсу під промовистою назвою: “Нема строку, який би не настав, і боргу, який би не був сплачений”. Під таким заголовком є й інші іспанські твори про дон Жуана. Якщо в першому варіанті драми Лесі Українки ця традиція, що з іспанської літератури перекинулася і на твори інших літератур, ще тяжіла над поетесою, то в останній редакції вона виявилася в незначній мірі.
Так, ще вперше появившись на кладовищі, дон Жуан відмовляється від пропозиції Долорес переховатися в її домі; він звик всі свої борги платити вірне, а в сей раз мав би статися банкротом,
На що Долорес відповідає: “я не прошу заплати”. Ці слова через кілька речень влучно підхоплює донна Анна, коли запрошує дон Жуана до себе на бал:
В нас про “заплату” не може бути й мови – бал родинний! А коли ви такі в боргах ретельні, то в нас приймається піснями плата…
Поняття плати Леся Українка усунула з першого акту драми, бо воно потім повторювалося у сцені прощання Долорес з Анною. Далі це поняття обігрується в сцені на балу між донною Соль і Долорес, і нарешті, під час останнього побачення Долорес з дон Жуаном. Здобувши королівський декрет і папську буллу, дон Жуан говорить Долорес:
Знов ви наложили на мене довг якийсь. Та вам відомо, ЩО я привик свої довги платити,-
І збирається сплатити борг одруженням з нею. В дальших репліках Долорес розкривається те, що виділяє її серед усіх героїв твору як людину, якій органічно чужі поняття плати за добро – адже “платиться за все” при королівському дворі, при папських резиденціях, серед хтивих і продажних людей. Коли Долорес не могла врятувати нареченого інакше, то її плата за його волю рівнозначна духовній смерті, зреченню від людського життя. І це вже не плата у звичайному розумінні дон Жуана або донни Анни, а тяжка офіра.
Показовим для “Камінного господаря” є широке застосування слова в різних його значеннях, застосування слова-символу. Основний принцип реалістичної символіки Лесі Українки полягає в тому, що слово, вжите в конкретному значенні якогось певного, здебільшого матеріального поняття, разом з тим має ще й інше, ширше, узагальнююче значення символу. За словом, за реплікою часто криється ширший і глибший підтекст. Особливість цієї символіки – у її цілковитій логічності і природності; коріння її – у символіці, властивій народній мові, народній пісні, приповідці тощо. Саме завдяки рівнозначності вжитих слів Лесі Українці вдалося зробити мову свого твору надзвичайно виразною і лаконічною. Широке застосування слова-символу, що розростається в образ-символ, допомогло поетесі відтворити настрій, атмосферу, в якій відбувається дія твору, і таким чином глибше розкрити провідну ідею драми.
Твір зветься “Камінним господарем”. Поетеса хотіла надати йому чогось “камінного”, вигляду “скульптурної групи”. В основу символіки драми покладено поняття каменю, камінності і споріднених з цим понять могильності, скелястої гори, застиглості тощо. Розвиток драми відбувається згідно з законом суворої послідовності і виправданості появи кожного персонажа. Перша зустріч Анни з дон Жуаном відбувається на кладовищі, “лицар волі” з’являється з могили – з кам’яної гробниці. Все це говорить про мертвотність його “лицарства”. Пригадаймо пізніші слова дон Жуана:
На кладовищі, між сміхом і слізьми, вродилась казка…
Окрім прямого значення (на кладовищі вперше зайшла мова про казку, принцесу і нагірний замок), в цих словах є й інший зміст – символічний: почуття, зароджене серед могильного каміння, мусить мати сумний кінець, воно не життєздатне. Саме тому перша дія відбувається на кладовищі, а знайомство героїв твору пов’язане з гробницями і кам’яними пам’ятниками. Перебування тут не може не викликати розмов про могильний настрій, про смерть.
Слово калйнь вперше вжите в мові Долорес. Вона відчуває кам’яний тягар знайомства з “лицарем волі” дон Жуаном. Вже тут це слово має переносний, поширений у народній мові метафоричний зміст – означення важкого сердечного болю. Розповідаючи Анні про свого нареченого, Долорес говорить:
Чи ти ж того не знаєш, як тяжко зрушити великий камінь?
(Кладе руку до серця) А в мене ж тут лежить такий важкий і так давно… він витіснив із серця всі жалі, всі бажання, крім одного… Ти думаєш, я плакала по мертвій своїй родині? Ні, моя Аніто, то камінь видавив із серця сльози…
І хоч ці слова Долорес стосуються лише сердечного болю дівчини, вони водночас – “могильні” думки як про її кохання, так і про майбутнє всіх героїв драми.
Мотив камінності, могильності від перших же сторінок переплітається з казкою про принцесу на стрімкій горі. Спочатку слово казка вихоплюється з уст Анни, коли вона слухає розповідь про сердечні перемоги дон Жуана і про долю зваблених ним жінок: “Се неначе казка”. Коли зважити, що потім це слово не раз фігуруватиме в мові донни Анни для визначення її владної мрії, то воно набуває символічного значення і розкриває ті засоби, якими Анна здійснюватиме свої прагнення. Для нас не буде несподіванкою і те, що Анна утверджуватиме свою мрію, йдучи до заповітного підхмарного замка по людських серцях.
Дізнавшись про чистоту і безнадійність кохання Долорес, Анна розповідає про свою мрію. Ця розповідь іде безпосередньо після признання Долорес. Потреба висловити свою мрію тут не тільки доречна, вона необхідна, оскільки думки Анни вже заполонила уява про дон Жуана. Саме він здається їй гідним спільником у боротьбі за нагірний замок. Здійснити цей план можна тільки розтоптавши найкращі й найчистіші почуття Долорес, і Анна розуміє це. Але вона поступається дружбою перед можливістю досягти жаданої мети.
Після того, як Анна розшифровує спою казку: гора – це Командор, а лицаря, який дістанеться па гору й здобуде принцесу, ще нема, з гробниці з’являється ДОН Жуап. З драматургічного погляду це логічно вмотивовано щойно висловленою мрією Анни. Перша характеристика дон Жуана, зроблена Долорес, і розповідь Липи, підкреслена реплікою її подруги, вказують на спорідненість характерів Анни й дон Жуана.
Гра словом, уміння надати йому найнесподіваніших відтінків розкривається в драмі на багатьох прикладах. Донна Соль, розлючена холодним ставленням дон Жуана, говорить йому: “Ви ще мені заплатите за все!” Репліка Долорес: “Твій муж тобі дозволить плату взяти?” – доводить донну Соль до нестями.
Тричі вжите слово “важкий” дістає кілька зовсім відмінних, але споріднених значень:
Д. Ж у а н. …уперше чую,
Що важу я не серцем… А н и а. А що важкого є у вашім серці?.. А и н а. То ваше серце важене не раз?
Схожі твори:
- ПЛАН – ЛЕСЯ УКРАЇНКА УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ ЛЕСЯ УКРАЇНКА ПЛАН Образи світової літератури в драматичних творах Лесі Українки Драматургічна творчість Лесі Українки. (Леся Українка – автор понад двадцяти діалогів, “маленьких драм”, драматичних поем та віршованих п’єс. Ними письменниця здобула собі славу драматурга-новатора, ці її творчі доробки стали новим явищем...
- Українка Леся Українка Леся (1871-1913) Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) народилася 25 лютого 1871 р. у Новограді-Волинському. Мати її – письменниця Олена Пчілка – і батько-юрист багато уваги приділяли гуманітарній освіті дітей, розвивали інтерес до літератури, вивчення мов, перекладацької роботи. Серед близького оточення майбутньої поетеси були відомі культурні діячі: М. Драгоманов (її...
- Творчість – Леся Українка Леся Українка (1871-1913 pp.) Творчість В історію української літератури Леся Українка ввійшла передусім як поетеса мужності й боротьби. Тематично багату її лірику трохи умовно (з уваги на взаємозв’язок мотивів) можна поділити на особисту, пейзажну та громадянську. Головні теми її ранніх ліричних поезій: краса природи, любов до рідного краю, особисті переживання,...
- Леся Українка Її мужність, пристрасність борця, її стійкість, Її непохитність у біді,- властивості, які вирізняють Не лише поезію, а й життя великої Лесі Українки. М. Бажан Леся Українка понад тридцять років віддала творчості. На ці ж роки припадає безупинне змагання з туберкульозом. Безперечно, і тяжка хвороба, і тривалі болі, і хвилинні радощі...
- Леся Українка – геніальна дочка українського народу Українська земля породила багатьох письменників і поетів, які не тільки збагатили нашу літературу, але й уславили її серед інших літератур світу. Одне з найвеличніших імен серед них – ім’я Лесі Українки. Доля не була поблажливою до неї. Захворівши в дитинстві, поетеса змушена була все життя долати тяжку недугу, вести, за...
- ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ВЖЕ СОНЕЧКО В МОРЕ СІДА Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Лесі Українки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; показати барвистість, красу рідної мови, її мелодійність; розвивати пам’ять, увагу, зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Робота над скоромовкою Хороший пиріжок, бо всередині сирок. 2....
- Давня казка – ЛЕСЯ УКРАЇНКА Скорочено В одній країні жив талановитий поет. Його пісні розходилися по сьому світу, були й порадою й розвагою. Якось поет лежав у гаю прямо на стежині. А тут їде лицар на полювання, кричить, щоб звільнили дорогу. Поет відповів, що так від нього втечуть рими-соколята, І якими він може вполювати кого завгодно...
- Леся Українка – Лариса Петрівна Косач Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) народилася 25 лютого 1871р. у Новограді-Волинському. Мати її – письменниця Олена Пчілка – і батько – юрист – багато уваги приділяли гуманітарній освіті дітей, розвивали інтерес до літератури, вивчення мов, перекладацької роботи. Серед близького оточення майбутньої поетеси були відомі культурні діячі: М. Драгоманов (її дядько...
- Леся Українка (1871-1913) Лариса Петрівна Косач (літературний псевдонім – Леся Українка) народилася 25 лютого 1871 р. в м. Звягелі (тепер – Новоград-Волинський) у дворянській сім’ї. її батько, Петро Косач, родом з Чернігівщини, по закінченні юридичного факультету Київського університету одержав службове призначення на Волинь. Він був активним учасником українського культурного руху, входив до редакційної...
- “Слово, моя ти єдиная зброє…” (Леся Українка) Лариса Петрівна Косач чи, як вона більше відома, Леся Українка, була дійсно великою жінкою. Поетеса, драматург-новатор, публіцист, критик, громадський діяч – і це лише мала частина її обдарувань. Леся Українка була першою серед тих, хто розпочинав нову українську літературу, хто прагнув вивести її на світовий рівень, позбавивши ознак хуторянства, замкненості....
- Трагедія правди: Леся Українка В “Кассандрі” поетеса вже виразно володіє діалогом. Це виявляється в розмові Кассандри з Геленом, Геленою, Деїфобом і Ономаєм, нарешті в останніх картинах, де мовні партії Кассандри короткі й значущі. її співрозмовники, що (за винятком Поліксени та Долона) виступають як антагоністи, наділені чіткими характеристиками, які розкриваються або в словах Кассандри, або...
- Мотиви лірики Л. Українки ЛЕСЯ УКРАЇНКА ЛЕСЯ УКРАЇНКА Ні! Я жива! Я буду вічно жити Я в серці маю те, що не вмирає Л. Українка В моє життя Леся Українка ввійшла своєю ніжною, лагідною і пристрасною “Колисковою”. Так стоїть в уяві мати, що, захоплена красою місячної ночі, одночасно думає над тим, яке складне життя чекає на...
- Леся Українка, Публікації, статті, дослідження Героєм багатьох творів Лесі Українки, зокрема драматичних, став борець проти всілякого, в тому числі й насамперед духовного, поневолення. Боротьба проти рабства думки, як першочергове завдання письменника, що своєю творчістю активно допомагає створенню “суспільства свідомих осіб”, стає у центрі більшості її драм. В ряді творів Лесі Українки бунтарем, борцем її герой...
- ЛЕСЯ УКРАЇНКА “БАРВІНОЧКУ МІЙ ХРЕЩАТИЙ…” II семестр З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження) ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1 Урок 57. ЛЕСЯ УКРАЇНКА “БАРВІНОЧКУ МІЙ ХРЕЩАТИЙ…” Мета: вдосконалювати техніку читання віршованих творів, виразність, артистичність читання; розвивати вміння аналізувати прочитане, давати відповіді на запитання; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА 1. Читайте, додаючи склади!...
- Леся Українка, 1872 – 1913 Далеко складнішу з літературного погляду фігуру маємо в особі Лариси Квітки-Косачевої (псевдонім – Леся Українка, 1872 – 1913). Надзвичайно тонкої організації, інтелігентна, чула душа поетеси однаково озивається як на громадянські мотиви, з великою силою оспівуючи болі рідного краю та надії на перемогу в громадській боротьбі, так і на інтимні почування...
- Улюблена всіма Леся Українка ….У багатьох її віршах часто повторюються два слова: “крила” і “пісня”. Може бути, того, що найдужчою мрією її завжди було злетіти, переборюючи окови слабкого тіла, а рядка її віршів, наповнені м’якими й сумними наспівами рідної землі, де б вона не перебувала: під жарким сонцем Єгипту, сірим і дощовим небом Німеччини...
- Бояриня – Леся Українка Леся Українка (1871-1913 pp.) “Бояриня” Звернення до проблем національної історії Драматична поема Лесі Українки “Бояриня” належить до тих творів, які ще донедавна були не відомі читачеві. Вперше поема побачила світ 1914 p., вже після смерті письменниці. “Бояриню” було видано окремими виданнями 1918 і 1923 p., а вже до 1989 p....
- СОСНА (Леся Українка) Мета: поглибити знання учнів про творчість Лесі Українки; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; сприяти емоційному сприйманню вірша; розкривати вплив природи на настрій і почуття поетеси; розвивати образне мислення, уяву; викликати інтерес до творчості Лесі Українки; виховувати любов до художнього слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Доброго ранку! Доброго...
- Життєвий і творчий шлях – Леся Українка Леся Українка (1871-1913 pp.) Життєвий і творчий шлях Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка) – українська письменниця, яка писала у найрізноманітніших жанрах: поезії, ліриці, драмі, прозі, публіцистиці. Також працювала у сфері фольклористики (220 народних мелодій записано з її голосу) і брала активну участь в українському національному русі. Лариса Петрівна Косач народилася...
- ЛЕСЯ УКРАЇНКА “З ГІР НА ДОЛИНУ…” II семестр З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження) ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1 Урок 55. ЛЕСЯ УКРАЇНКА “З ГІР НА ДОЛИНУ…” Мета: ознайомити учнів з творами великої української поетеси Лесі Українки; удосконалювати навички виразного читання; навчати дітей помічати красу і неповторність природи, сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах; розвивати пам’ять,...