Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
Закінчивши дуже гарно гімназію, батько наш вступив до Петербурзького університету на математичний факультет, але через рік… перейшов на юридичний. Коли батько був, здається, на другому курсі, в Петербурзькому університеті сталися так звані тоді “студенческие беспорядки”. Багато студентів покарали, в тому числі й батька. Він тоді переїхав до Києва і вступив до Київського університету теж на юридичний факультет, на якому проходив науку дуже успішно й гарно закінчив його…
Служив батько спочатку у Звягелі (там служачи, він одружився
Зо всіх нас шістьох дітей Леся найбільше була подібна до батька і вродою, і вдачею… Обоє були надзвичайно стримані, терплячі та витривалі, з виключною силою волі. Обоє були бездоганно принципові люди: для любих людей чи справ могли поступитися багато чим, могли бути дуже поблажливими, але я не можу собі уявити тої людини, тої справи, взагалі тої сили, що могла б примусити, батька чи Лесю однаково, зробити щось, що вони вважали за непорядне, нечесне…
Обоє вони, і батько, й Леся, були однаково делікатні у відносинах
Леся Українка була всього на 11/2 року молодша за свого брата Михайла – Мишу… Миша навчився дуже рано читати, а що Леся навчалася разом з ним, то в 4 роки вона вже зовсім справно читала. А на початку 6-го року життя вчилася писати навмисне для того, щоб написати першого в житті листа до своїх любих дядька та дядини Драгоманових…
Крім читання й забав, робили вони літом і “поважну” роботу, бо завжди мали свій квітник і город, що самі обробляли та доглядали. Леся зовсім маленькою, в 6 років, навчилася шити й вишивати, а як їй подарували тоді нитнички й гольника, т’о вона шанувала й пильнувала їх більше, ніж усіх забавок. І тоді вже задумувала вишити батькові сорочку…
Хоч до читання й до роботи Леся бралася поважно та пильно й забави в1 неї були змістовні та розумні, але була вона малою дуже весела і любила співати й танцювати…
Як було Лесі 10і /2 років, то вона в Києві почала вчитися з учителями разом з Мишею, і всього того, чого й він учився, готуючись вступити до класичної хлоп’ячої гімназії, вчила Леся й стародавні мови – грецьку і латинську. її мати писала тоді бабуні, що Леся вчить усе те, що й Миша, але ще краще за нього потрапляє в науці. Крім науки, спільної з Мишею, Леся в Києві систематично брала лекції гри на фортепіано, якої її почала вчити ще раніше тітка Олександра Косач. Дуже любила Леся музику і була до неї вельми здатна, здатна навіть до композиторетва, та, на нещастя, могла вчитися всього о^;.у зиму, бо в неї почала боліти ліва рука і не давала грати…
Через недугу Леся вже ніколи більше не вчилася систематично з учителями, ніколи не була в жодній школі, однак же була врешті високоосвіченою людиною, знала багато мов, гарно грала, між іншим, часто грала власні композиції – імпровізації, яких вона, на жаль, не вміла записати.
Всю ту освіту’Леся здобула собі сама завдяки своїй великій охоті до науки та своїй надзвичайно сильній, меткій вдачі, якими вона не раз перемагала муку болю, муку туги й жалю, що так смутно минають її дитячі й юнацькі літа, і, часто й лежачи, читала, читала і вчилася тим читанням безперестану все життя.
Леся була така “сильна духом”, що не лише сама не тратила мужності, а ще й знаходила в себе снагу підбадьорювати інших…
Весною 1879 року заарештували в Петербурзі другу батькову сестру, нашу “тьотю Єлю”, енергійну, завзяту людину, разом з тим дуже добру та справедливу. Леся з Мишею знали
З найменшого малечку і дуже любили та поважали її за хорошу, яскраву вдачу…
Звістка ця дуже вразила й засмутила Лесю, і Леся під
Впливом її в Луцьку в кінці 1879 чи на початку 1880 року написала свого першого вірша “Надія”…
6 січня 1381 року Леся в Луцьку пішла на річку подивитися, як святять воду, і в неї дуже померзли ноги. Скоро по тому… вона заслабла… Вважали, що то в Лесі гострий ревматизм… Однак од тої пори треба датувати початок Лесиної, як сама жартуючи називала (мала настільки сильну волю, що мокла жартувати і з таких, речей), “тридцятилітньої війни” з туберкульозом, бо то був не гострий ревматизм, а початок туберкульозу кістки в нозі, що на деякий час пригас,. а потім розгорівся знову… Хоч як хоробро й витривало провадила війну Леся, однак туберкульоз, знівечивши її життя, таки звів її у передчасну могилу, бо померла вона од туберкульозу нирок.
…Лесю вже знали як письменницю. Вона листувалася з Франком, Кобилянсвкою, Коцюбинським, друкувалася. у “Дзвіночку”.
1890 року до с. Колодяжного приїхав Іван Франко, що привіз сюди на відпочинок трьох синів. Вони були там все літо. Франко захоплював усіх своїми розповідями, бо багато знав, бачив…
А наступного року Леся на шляху до Відня, де їй мали зробити операцію, зупинялась у Львові. Дружба з Франком підтримувала її, підбадьорювала…
Мені конче хотілося зберегти образ моєї співбесідниці… Я мовби, знову бачив невисоку біляву молоду жінку, бліду,, тендітну, ніби стомлену, але енергійну, веселу. Бачив погляд її блакитних очей. Ось вона сміється, і із звужених її повік випромінюється тепло, густа синява, біля очей лягають тоненьким паву-тиннячком зморшки. Ось вона перестає сміятись, і враз навутин-нячко зникає, зникає і синява очей. Вони стають світлими, блакитними, допитливими, ніби вона чогось жде від співбесідника. Ось вона підіймає невеличку руку, білу-білу, із синіми прожилками, і поправляє сплетені вузлом коси. Між бріз, не зачіпаючи високого, якогось сяючого чола, стримить тоненька риска.
Мене завжди дивувало, що в Лесі, яка виросла в достатках, була така сильна і глибока любов до простого народу. Як багато говорила вона під час наших зустрічей про безпросвітне існування темного люду, про гноблення його поміщиками, про те, що дуже мало людей, які б підняли народну масу на боротьбу за свої права і свободу. Мене захоплювали її полум’яні слова, хотілось одразу, негайно зробити щось таке, що полегшило б тяжку долю темних, затурканих людей. Але що саме треба зробити, я не знала, і ніхто не міг цього мені підказати. Сама Леся ще тільки шукала шляхів до цього…
А. Макарова. Із спогадів. 1952 р.
Востаннє я бачив Лесю на літературному вечорі. Зібралось багато молоді. Лесю, що сиділа поруч з матір’ю, всі одразу впізнали.
– Леся серед нас, наша Леся… – пішло до залу.
– Ларисо Петрівно, прочитайте нам що-небудь,- попросив, набравшись хоробрості, юнак у студентській формі.
– “Досвітні вогні”!
– “Досвітні вогні”! – почулось з усіх кінців залу.
І ось Леся на невеликій естраді. Молодь довго аплодує своїй улюбленій поетесі. Леся Українка піднімає руку, немов хоче погасити цей шквал щирого захоплення і пошани. Настав тиша. Напружена тиша. І серед неї наростають слова, вони, мов снігова хуртовина, заполонили зал і всіх, хто був у ньому, підхопили і понесли туди, де “досвітні огні” вже горять…
Кожне слово полум’яної поетеси, кожен жест її горів і кликав ставати на борню, і тепер перед нами стояла уже не слаба змучена постать, а всевладний титан: “Вставай, хто живий, в кого думка повстала!..”
І знову буря оплесків.
О. Лисенко. З давніх літ. 1960 р.
20 липня (2 серпня за новим стилем) в київській газеті “Рада” з’явилося сумне повідомлення. В широкій, на всю сторінку, чорній рамці писалось: “19 липня в Сурамі на Кавказі упокоїлась після тяжкої недуги Леся Українка (Лариса Петрівна Квітка), про що редакція “Ради” з жалем сповіщає українське громадянство…”
25 липня (7 серпня) у газеті з’явилося повідомлення: “Сьогодні в 11 г. ранку прибуває в Київ тіло Лесі Українки…”
До приходу пасажирського поїзда, з яким прибувало тіло поетеси, почали збиратись на пероні вокзалу родичі і близькі померлої з букетами та вінками з живих квітів. До поїзда було причеплено спеціальний грузовий вагон, в якому знаходився ящик з труною. З’явився поліцейський пристав з помічниками і розпорядився відтиснути зустрічаючих з перону, а вагон відчепити і загнати в тупик на запасні колії. Це розпорядження викликало обурення всіх присутніх, і після енергійних протестів, десь так після 12 години, з вагона було знято пломби, труну вийняли з ящика, присутні вкрили її квітами та вінками. А через годину народу стало ще більше, дехто почав виступати з промовами, але поліція заборонила мітинг… На похорон прибуло багато делегацій з різних міст та сіл України і навіть із закордонної тоді Галичини.
Схожі твори:
- Косач Лариса Петрівна (Леся Українка) Лариса Петрівна Косач (Леся Українка) народилася 25 лютого 1871 р. в м. Новоград-Волинський. Мати її (Олена Пчілка) була письменницею, батько – юристом, прогресивним громадським діячем. Отже, вона росла у середовищі демократично настроєної інтелігенції. Родина спілкувалася зі Старицькими, Лисенками. Сприяв формуванню світогляду дівчини і дядько Михайло Драгоманов, і обидві батькові сестри,...
- Леся Українка – Лариса Петрівна Косач Леся Українка (Лариса Петрівна Косач) народилася 25 лютого 1871р. у Новограді-Волинському. Мати її – письменниця Олена Пчілка – і батько – юрист – багато уваги приділяли гуманітарній освіті дітей, розвивали інтерес до літератури, вивчення мов, перекладацької роботи. Серед близького оточення майбутньої поетеси були відомі культурні діячі: М. Драгоманов (її дядько...
- ОЛЕНА ПЧІЛКА – Ольга Петрівна Косач-Драгоманова Олена Пчілка (Ольга Петрівна Драгоманова, в одруженні – Косач) народилася 29 червня 1849 року в м. Гадячі на Полтавщині. Батько її, дрібний поміщик Петро Якимович Драгоманов, передова й освічена для свого часу людина, служив юристом при військовому міністерстві. Він мав і літературний хист – писав оповідання і вірші російською мовою....
- Ольга Петрівна Косач – Олена Пчілка Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова, народилася у червні 1849 року на Полтавщині, місті Гадяч. Вона була донькою Петра Драгоманова, але з роками, ставши відомою письменницею взяла псевдонім Олена Пчілка. Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням і привчала дітей шанувати рідну землю, народ і...
- ЛЕСЯ УКРАЇНКА “З ГІР НА ДОЛИНУ…” II семестр З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ (продовження) ПОЕТИЧНА ЗБІРКА 1 Урок 55. ЛЕСЯ УКРАЇНКА “З ГІР НА ДОЛИНУ…” Мета: ознайомити учнів з творами великої української поетеси Лесі Українки; удосконалювати навички виразного читання; навчати дітей помічати красу і неповторність природи, сприймати змальовані словами образи природи рідної землі у віршованих текстах; розвивати пам’ять,...
- “Слово, моя ти єдиная зброє…” (Леся Українка) Лариса Петрівна Косач чи, як вона більше відома, Леся Українка, була дійсно великою жінкою. Поетеса, драматург-новатор, публіцист, критик, громадський діяч – і це лише мала частина її обдарувань. Леся Українка була першою серед тих, хто розпочинав нову українську літературу, хто прагнув вивести її на світовий рівень, позбавивши ознак хуторянства, замкненості....
- Реалізм “Лісової пісні” – Леся Українка Леся Українка (1871-1913 pp.) Реалізм “Лісової пісні” М. Рильський назвав “Лісову пісню” діамантовим вінцем Лесі Українки. Крізь усе життя пронесла поетеса любов до народної творчості. Ремарки до “Лісової пісні” – це справжня поезія в прозі, надзвичайно точні, стислі і разом із тим поетичні замальовки поліських пейзажів. У цьому виявилося, зокрема,...
- Леся Українка Її мужність, пристрасність борця, її стійкість, Її непохитність у біді,- властивості, які вирізняють Не лише поезію, а й життя великої Лесі Українки. М. Бажан Леся Українка понад тридцять років віддала творчості. На ці ж роки припадає безупинне змагання з туберкульозом. Безперечно, і тяжка хвороба, і тривалі болі, і хвилинні радощі...
- Леся Українка Біографія для дітей у початковій школі 1871 рік для української літератури дуже знаменитий. Цього року народилася Леся Українка, що згодом за словами Івана Франка, стала чи не наймужнішим поетом на всю Україну. Народилася Леся Українка 25 лютого в Новгород – волинському, в славній родині косачів (Лариса Петрівна Косач – Квітка). Батько Лесі – Петро Антонович Косач...
- БЕСІДА-РОЗПОВІДЬ ПРО ЛЕСЮ УКРАЇНКУ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕКСТУ “ЛЕСЯ УКРАЇНКА” І ВІРША ЛЕСІ УКРАЇНКИ “ВИШЕНЬКИ”. ЧИТАННЯ ЗА ОСОБАМИ Мета: розказати учням про життя і творчість Лесі Українки; вдосконалювати навички виразного читання віршованих творів; розвивати акторські здібності учнів, пам’ять, зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, рідного краю. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ ІІ. ПОВТОРЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Мовленнєва розминка 1) Робота над скоромовкою. Жив жучок між бур’янами,...
- Віра в перемогу добра й світла (за поезією “Досвітні огні”) ЛЕСЯ УКРАЇНКА ЛЕСЯ УКРАЇНКА Віра в перемогу добра й світла (за поезією “Досвітні огні”) Треба зрозуміти мову неба, мову цієї одвічної книги буття. Треба знайти зорю, що світить саме для нас, таємничу зорю, яка має освітити шлях знеможеним і зажуреним. Тоді раби, які в пітьмі шукають вірної дороги, зможуть підвестися з колін...
- КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – Т. ШЕВЧЕНКО, І. ФРАНКО, ЛЕСЯ УКРАЇНКА СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ Т. ШЕВЧЕНКО, І. ФРАНКО, ЛЕСЯ УКРАЇНКА КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ До теми “Світ української поезії. Тарас Шевченко, І. Франко, Леся Українка” 1. В якому зі своїх віршів Т. Г. Шевченко проголошує своє поетичне кредо? 2.З чим порівнює свої вірші Т. Шевченко в поезії “Думи мої, думи”...
- “І все-таки до тебе думка лине” Леся Українка Кажуть: ти не вмирала ніколи, Кажуть: ти, наче, пісня живеш. Ніби юність ясна, смаглочола, По країні в майбутнє ідеш. Я. Шпорта Лесю Українку називають у народі дочкою Прометея, бо саме вона перейняла від Тараса Шевченка і понесла далі естафету правди, добра і людяності. її лірика сповнена глибокої пристрасності, ніжної задушевності,...
- Тема урока: “Лесина доля”, Леся Українка “Давня весна” Тема Урока: Її життя – сонячний промінь. М. Олійник “Лесина доля”, Леся Українка “Давня весна”. Мета: Розширити і поглибити знання учнів про велику українську письменницю і поетесу Лесю Українку. Розвивати вміння сприймати та аналізувати поетичні твори; вчити відчувати красу художнього слова, розвивати творчу уяву, фантазію, зв’язне мовлення. Виховувати любов до...
- Стійкість духу виховуй з дитинства (Леся Українка “Як дитиною, бувало…”) Я І СВІТ Я І СВІТ Стійкість духу виховуй з дитинства (Леся Українка “Як дитиною, бувало…”) Дуже давно на Україні жила дівчинка. Вдома усі називали її Лесею. Була вона мрійлива і слухняна, з дитинства писала вірші. Дівчина була мужньою та хоробро боролася із страшною хворобою – туберкульозом кісток. Це маленька майбутня поетеса Леся...
- Мотиви лірики Л. Українки ЛЕСЯ УКРАЇНКА ЛЕСЯ УКРАЇНКА Ні! Я жива! Я буду вічно жити Я в серці маю те, що не вмирає Л. Українка В моє життя Леся Українка ввійшла своєю ніжною, лагідною і пристрасною “Колисковою”. Так стоїть в уяві мати, що, захоплена красою місячної ночі, одночасно думає над тим, яке складне життя чекає на...
- Леся Українка Поетеса, перекладачка, громадська діячка Лариса Петрівна Косач народилася 25 лютого 1871 року в містечку Новограді-Волинському. Батько письменниці, Петро Косач, був освіченою прогресивною людиною, членом Старої Громади, близьким товаришем Михайла Драгоманова. Мати, Ольга Косач, – відома в українській літературі письменниця під псевдонімом Олена Пчілка. Дівчинка виховувалася в культурному українському середовищі, де завжди панував дух національних...
- КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ – ЛЕСЯ УКРАЇНКА УКРАЇНСЬКА ДРАМАТУРГІЯ І ТЕАТР 70-90-Х РОКІВ XIX СТОЛІТТЯ ЛЕСЯ УКРАЇНКА КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ З ВИБІРКОВИМИ ВІДПОВІДЯМИ До теми “Жанрова різноманітність творчої спадщини Лесі Українки” 1.У яких жанрах працювала Леся Українка? Драматична поема, драма-феєрія, лірика, ліро-епос, літературна критика. 2.Якою постає лірична героїня громадянської лірики Лесі Українки? Лірична героїня – патріот, мужня та...
- Трагедія правди: Леся Українка В “Кассандрі” поетеса вже виразно володіє діалогом. Це виявляється в розмові Кассандри з Геленом, Геленою, Деїфобом і Ономаєм, нарешті в останніх картинах, де мовні партії Кассандри короткі й значущі. її співрозмовники, що (за винятком Поліксени та Долона) виступають як антагоністи, наділені чіткими характеристиками, які розкриваються або в словах Кассандри, або...
- Улюблена всіма Леся Українка ….У багатьох її віршах часто повторюються два слова: “крила” і “пісня”. Може бути, того, що найдужчою мрією її завжди було злетіти, переборюючи окови слабкого тіла, а рядка її віршів, наповнені м’якими й сумними наспівами рідної землі, де б вона не перебувала: під жарким сонцем Єгипту, сірим і дощовим небом Німеччини...