ЛЕРНЕЙСЬКА ГІДРА – З ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ МІФОЛОГІЇ
ЧАСТИНА ПЕРША МІФИ НАРОДІВ СВІТУ
РОЗДІЛ 4 З ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ МІФОЛОГІЇ
ЛЕРНЕЙСЬКА ГІДРА
Другий подвиг Геракла
Після першого подвигу Еврісфей послав Геракла вбити лернейську гідру. Це була потвора з тілом змії і дев’ятьма головами дракона. Як і немейський лев1, гідра була породжена Тіфоном2 і Єхидною3.
Жила гідра в болоті коло міста Лерни і, виповзаючи зі свого лігвища, нищила цілі стада й спустошувала всі околиці. Боротьба з дев’ятиголовою гідрою була небезпечна, тому що одна з голів її була безсмертною.
Вирушив у дорогу
Прибувши до болота біля міста Лерни, Геракл залишив Іолая з колісницею в ближньому гаю, а сам пішов шукати гідру. Він знайшов її в оточеній болотом печері. Розпікши до червоного жару стріли, почав Геракл пускати їх одну за одною в гідру. Розлютили гідру стріли Геракла. Вона виповзла, звиваючись укритим блискучою лускою тілом, з пітьми печери, грізно піднялася на величезному хвості й хотіла вже кинутися на героя, але наступив їй син Зевса ногою на тулуб і притис до землі. Своїм хвостом гідра обвилася навколо ніг Геракла й силкувалася звалити його. Як непохитна скеля,
1Немейський лев – величезний страхітливий лев, який жив біля міста Немеї й спустошував околиці. За наказом Еврісфея Геракл його вбив. Це був перший подвиг героя.
2 Тіфон – могутній потворний велетень, уособлення вогненних
Руйнівних сил землі та її випарів.
3Єхидна – напівжінка-напівзмія, яка породила багато чудовиськ.
Тут Геракл помітив, що в гідри на місці кожної збитої голови виростають дві нові. Прийшла й допомога гідрі: з болота виповз потворний рак і впився своїми клішнями в ногу Геракла. Тоді герой покликав на допомогу свого друга Іолая. Іолай убив потворного рака, запалив частину ближнього гаю і палаючими стовбурами дерев припікав гідрі шиї, з яких Геракл збивав своєю палицею голови. Нові голови вже не виростали. Дедалі слабше гідра опиралася синові Зевса.
Нарешті й безсмертна голова злетіла. Потворна гідра була переможена й упала мертвою на землю. Глибоко закопав її безсмертну голову переможець Геракл і привалив її величезною скелею, щоб не могла вона знову вийти на світ. Потім великий герой розтяв тіло гідри й занурив у її отруйну жовч свої стріли. З того часу рани від стріл Геракла стали невигойними. З великим тріумфом повернувся Геракл у Тіринф. Але там чекало на нього нове доручення Еврісфея.
Переказ М. Куна, переклад українською Ю. Іванченка
Запитання і завдання до прочитаного твору
1. Опишіть лернейську гідру, з якою бився Геракл. Як героєві вдалося здолати чудовисько?
2. Які риси вдачі Геракла виявилися в битві з лернейською гідрою? Обгрунтуйте відповідь прикладами з тексту.
3. Робота в парах. Виконайте запропоновані завдання.
А. Доведіть! Пригадайте, що таке гіпербола. Доведіть, що її використано в міфі про Геракла.
Б. Порівняйте! Порівняйте битву Геракла з лернейською гідрою та будь-яку з казок про боротьбу героя зі змієм (драконом). Визначте спільні й відмінні елементи в сюжетах цих творів.