Латвія. Серце Балтії

Країна, що ожила знову

Після семи сторіч іноземного панування Латвія знову незалежна й трансформується в економічно сильну демократичну державу, готове до завдань, які ставить перед нами 21-й століття.

Сім бурхливих століть

Незважаючи на те, що Історія країни почалася 3000 років тому, люди, що жили в чотирьох основних областях – Латгалии, Земгале, Курземе й Видземе – не мали центрального уряду, хоч і були щасливими торговцями. “Несучий хрест господень” тевтонські лицарі Меча завоювали їх і в 1201 році заснували Ригу.

Відтоді

й до Першої світової війни німці, росіяни, поляки й шведи боролися за контроль над цією територією, і латиська культура придушувалася. Найбільший вплив зробили росіяни й німці при що имелись 90-літній перерві на доброчинне правління шведського короля Густава Адольфа, що закінчилося в 1701 році після поразки, нанесеного королеві Петром Першим. Росіяни царі призначали губернаторів, але фактично правили через німецьке дворянство, що ставилося до латишів, як до кріпаків.

Незалежність завойовувалася, губилася й завойовувалася знову

Зміни у світі, викликані Першою світовою війною, підняли народ Латвії

на запеклу війну за незалежність, що закінчилася її визнанням в 1920 році. У межвоенний період Латвії відновила свою економіку, реформувала сільське господарство, здійснила індустріалізацію й розширила можливість одержання вищого утворення. Але світова Війна, що вибухнула Друга, знову ввергнула Латвію в стару державну боротьбу. Радянський Союз і Гітлер, по черзі, викликали терор і масові депортації. Після закінчення війни країна стала радянською соціалістичною республікою. Селянські господарства були колективізовані. Національний Прапор і гімн були заборонені. Розпад Радянського Союзу дав можливість Латвії відновити незалежність 21 серпня 1991 року. Ціна була велика. Потрібно було відновити економіку. Але нагорода у вигляді підприємництва, людських цінностей і волі видна кожному приїжджаючий у країну.

Карта Латвії.

Знайомство із сьогоднішньою Латвією

Країна, повна несподіванок

Латвія – одне з найбільших відкриттів Європи, щоб “відволіктися від усього” . У якому би напрямку від столиці ви не відправилися, ви негайно виявите всі нові аспекти життя країни.

Відправляючись на північний схід, через годину ви виявіться в середньовічному місті Сигулде, що є центром Національного парку “Гауя” . Тут є руїни середньовічного замка, готелю, ресторани й можливості для занять різними видами спорту. Неподалік перебуває замок Турайда, побудований на пагорбі й служивший древнім ливам міцністю. Майже в центрі Національного парку перебуває Цесис, місто із брукованими вулицями й дерев’яними будинками, які майже не змінилися за радянський час і вважаються національним надбанням, і з одним із самих чудових у Латвії Історичним музеєм. Відправляйтеся до півдня від Риги й знайомтеся з пишнотою Рундальського палацу, літньої резиденції герцога Курляндського, побудованого архітектором Зимового палацу в Санкт-Петербурзі – Х. Б. Растрелли. Завдяки реставрації, ви із працею повірите, що під час Другої світової війни німці використовували палац як зерносховище!

Відправляйтеся на автобусі або на поїзді на захід, у Кулдигу, і ви виявіться в колишньому Ганзейськом торговельному місті, розташованому високо над рікою Вентой, із численними гарними стародавніми будинками й церквями, із самим широким у Європі водоспадом – “Румба” .

Клуня

Витончена столиця Рига – дивний сюрприз для чужоземців. Велике місто, що знову відродило до життя свою емоційну атмосферу й витонченість. Латиші говорять про свої міста, як про жінок, і Рига – це незаперечна леді! У той момент, коли ви пройдетеся по її вулицях, ви зрозумієте, чому в 30-х роках її називали “маленьким Парижем півночі” . Чудова архітектура, від середньовічної до модерну, Старе місто, що суперничає із Прагою, оперний театр і концертні зали, активне художнє життя, вишукані магазини й інтимні ресторани, все свідчить про те, що Рига знову належить до найбільших столиць Європи.

Видимо, культурну силу Риги найкраще характеризує те, що стародавні будинки не зносяться, а любовно реставруються. Майже символічно те, що однієї з перших до колишньої слави була повернута Національна опера. Можливо, фінансових засобів і не вистачає, але це не ставиться до енергії й уяви, і латиші по праву пишаються леді, що буде відзначати своє 800-летие в 2001 році.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)

Латвія. Серце Балтії